Çanakkale Haber

Uzun Süreli E-Sigara Kullanımı Akciğer Sönmesine Neden Olabiliyor!

SAĞLIK 12.04.2024 - 10:16, Güncelleme: 13.04.2024 - 14:18 27449+ kez okundu.
 

Uzun Süreli E-Sigara Kullanımı Akciğer Sönmesine Neden Olabiliyor!

Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, uzun süreli e-sigara kullanımının akciğer sönmesi gibi ileri düzey akciğer hastalıklarını ortaya

Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, uzun süreli e-sigara kullanımının akciğer sönmesi gibi ileri düzey akciğer hastalıklarını ortaya çıkarabileceğini kaydetti. Dr. Çetin, elektronik sigaraların ciğerlerin sönmesi ve ölüme bile neden olabileceğini belirterek, bu cihazların neden sağlığa zararlı olduğunu anlattı. Elektronik Sigara Kullanımının Sağlık Üzerindeki Potansiyel Zararları: Kimyasal Maruziyet: E-sigaralar, nikotin, propilen glikol, gliserin ve çeşitli tatlandırıcılar gibi kimyasallar içerir. Bu kimyasalların bazılarının, solunum yolu hastalıklarına, kalp hastalıklarına ve kansere neden olabilecek potansiyel tehlikeler taşıdığı bilinmektedir. Nikotin Bağımlılığı: E-sigaralar nikotin içerir ve bu da bağımlılık yapabilir. Gençler, nikotin bağımlılığı geliştirmeye daha yatkın oldukları için bu cihazları kullanmaya başlayabiliyorlar. Akciğer Problemleri: E-sigaraların buharlaştırdığı kimyasallar, akciğerlerde tahrişe, inflamasyona ve solunum yolu problemlerine neden olabiliyor. Uzun süreli e-sigara kullanımı, solunum yolu problemlerine, özellikle de kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) yol açabilir. Pnömotoraks (Akciğer Sönmesi): Pnömotoraks, halk arasında bilinen ismiyle akciğer sönmesi, ileri düzey akciğer hastalıklarında ortaya çıkabilir. E-sigara kullanımı, bu riski artırabilir. Kalp Hastalıkları: Nikotin, kalp atış hızını artırabilir ve kan basıncını yükseltebilir, bu da kalp hastalığı riskini artırabilir. Gençler Neden Elektronik Sigara Kullanmayı Tercih Ediyor? Pazarlama: Elektronik sigaraların pazarlaması, gençleri hedef alır ve bu cihazların zararsız olduğu veya geleneksel sigaralara kıyasla daha az zararlı olduğu algısı yaratılır. Çeşitlilik: Elektronik sigaralar, farklı tatlar ve kokular sunar. Bu özellik, gençlerin ilgisini çekebilir ve kullanımını teşvik edebilir. Sosyal Baskı: Arkadaş gruplarında e-sigara kullanımının yaygınlaşması da gençler arasında popülerlik kazanmasına yol açabiliyor. Elektronik Sigara Kullanımından Kaynaklanan Sağlık Sorunları Nasıl Tedavi Edilir? Nikotin Bağımlılığı: Nikotin bağımlılığı, farmakolojik ve davranışsal yaklaşımları içeren bir tedavi planı ile azaltılabilir. Fiziksel Sağlık Sorunları: Solunum yolu problemleri gibi fiziksel sağlık sorunları için, uygun tedavi ve yönetim planları belirlenir.
Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, uzun süreli e-sigara kullanımının akciğer sönmesi gibi ileri düzey akciğer hastalıklarını ortaya

Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, uzun süreli e-sigara kullanımının akciğer sönmesi gibi ileri düzey akciğer hastalıklarını ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

Dr. Çetin, elektronik sigaraların ciğerlerin sönmesi ve ölüme bile neden olabileceğini belirterek, bu cihazların neden sağlığa zararlı olduğunu anlattı.

Elektronik Sigara Kullanımının Sağlık Üzerindeki Potansiyel Zararları:

Kimyasal Maruziyet: E-sigaralar, nikotin, propilen glikol, gliserin ve çeşitli tatlandırıcılar gibi kimyasallar içerir. Bu kimyasalların bazılarının, solunum yolu hastalıklarına, kalp hastalıklarına ve kansere neden olabilecek potansiyel tehlikeler taşıdığı bilinmektedir.
Nikotin Bağımlılığı: E-sigaralar nikotin içerir ve bu da bağımlılık yapabilir. Gençler, nikotin bağımlılığı geliştirmeye daha yatkın oldukları için bu cihazları kullanmaya başlayabiliyorlar.
Akciğer Problemleri: E-sigaraların buharlaştırdığı kimyasallar, akciğerlerde tahrişe, inflamasyona ve solunum yolu problemlerine neden olabiliyor. Uzun süreli e-sigara kullanımı, solunum yolu problemlerine, özellikle de kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) yol açabilir.
Pnömotoraks (Akciğer Sönmesi): Pnömotoraks, halk arasında bilinen ismiyle akciğer sönmesi, ileri düzey akciğer hastalıklarında ortaya çıkabilir. E-sigara kullanımı, bu riski artırabilir.
Kalp Hastalıkları: Nikotin, kalp atış hızını artırabilir ve kan basıncını yükseltebilir, bu da kalp hastalığı riskini artırabilir.
Gençler Neden Elektronik Sigara Kullanmayı Tercih Ediyor?

Pazarlama: Elektronik sigaraların pazarlaması, gençleri hedef alır ve bu cihazların zararsız olduğu veya geleneksel sigaralara kıyasla daha az zararlı olduğu algısı yaratılır.
Çeşitlilik: Elektronik sigaralar, farklı tatlar ve kokular sunar. Bu özellik, gençlerin ilgisini çekebilir ve kullanımını teşvik edebilir.
Sosyal Baskı: Arkadaş gruplarında e-sigara kullanımının yaygınlaşması da gençler arasında popülerlik kazanmasına yol açabiliyor.
Elektronik Sigara Kullanımından Kaynaklanan Sağlık Sorunları Nasıl Tedavi Edilir?

Nikotin Bağımlılığı: Nikotin bağımlılığı, farmakolojik ve davranışsal yaklaşımları içeren bir tedavi planı ile azaltılabilir.
Fiziksel Sağlık Sorunları: Solunum yolu problemleri gibi fiziksel sağlık sorunları için, uygun tedavi ve yönetim planları belirlenir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve canakkaleninsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.