Çanakkale Haber

() - | Haber Girişi: 09.04.2021 - 23:45, Güncelleme: 09.04.2021 - 23:45

Sokağa Çıkma Yasağı Ciddiye Alınıyor Mu?

 

Sokağa Çıkma Yasağı Ciddiye Alınıyor Mu?

Sokağa çıkma yasağı uygulamaları, Türkiye tarihinde çok eski zamanlardan bu yana karşılaşılan uygulamalar arasında yer almasına rağmen uzun bir süredir unutulmuş yasaklardan birisiydi
Sokağa çıkma yasağı uygulamaları, Türkiye tarihinde çok eski zamanlardan bu yana karşılaşılan uygulamalar arasında yer almasına rağmen uzun bir süredir unutulmuş yasaklardan birisiydi. Fakat 2020 yılı Mart ayında dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'ye kadar ulaşan Covid-19 pandemisi, sokağa çıkma yasağı uygulamalarını Türkiye'de tekrardan gündeme getirdi. Yasaklar 21 Mart 2020 itibariyle 65 yaş üzeri vatandaşlar için başlarken, ara sıra 20 yaş altı vatandaşlar için de uygulandı. Bazen Türkiye'nin 30 büyük şehri ve Zonguldak'ta bazen Türkiye'nin 81 vilayetinin tamamında sokağa çıkma yasağı uygulanarak devam etti.  Tüm bu süreç içerisinde Türk halkı bu yasaklara bazen tam olarak uyarken, bazen de hiç umursamadı. Hele ki aradan neredeyse bir sene geçmiş olmasına rağmen halen uygulanan yasaklarda bazı vatandaşların yasak yokmuş gibi davranması, çok ilginç görüntüler ortaya çıkarıyor. Sokağa Çıkma Yasağı Kaçta Başlıyor? Mart 2021 dönemi ile yeniden normal hayata geçiş başlarken, 4 renkli bir risk haritası belirlendi. Bu risk haritasına göre  Kırmızı bölgeler çok yüksek riskli  Turuncu bölgeler yüksek riskli  Sarı bölgeler orta riskli  Mavi bölgeler ise düşük riskli bölge olarak belirlendi.  Buna göre tüm bölgelerde sokağa çıkma yasağı hafta içi saatleri ve hafta sonu saatleri aynı olarak, haftanın her günü akşam saat 21.00’den ertesi sabah 05.00’e çıkma yasağı kesintisiz şekilde devam ediyor. Kırmızı ve turuncu bölgelerde ise sokağa çıkma yasağı saatleri Cuma akşamı 21.00’dan Pazartesi sabahı 05.00’a kadar yasaklar 56 saat boyunca uygulanıyor.  Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Ne Kadar Etki Ediyor? Türkiye genelinde yasak saatleri içerisinde ekmek ve gıda alışverişi gibi alışverişler için zaruri ihtiyaçlar, mesleki gereklilikler ve sağlık zorunlulukları gibi noktalar dışında sokağa çıkan kişiler ceza uygulamaları ile karşılaşıyor. Buna rağmen İstanbul ve İzmir gibi sahil kentlerinde insanlar yasağın devam ettiği hafta sonlarında dahi kordonlarda gezmekten hiç çekinmiyor. Sokağa çıkma yasağı genelgesi kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiş cezalar her kentte geçerli şekilde uygulanmak ile birlikte çoğu zaman yasaklar caydırıcı bir yapı ortaya çıkarmıyor. Günümüzde birçok ülkede bu yasaklar insan haklarına aykırı olarak görülürken, Türkiye'de de bazen mahkemelere yapılan itirazlar sonucunda insanlar ceza ödemek istemediklerini belirterek haklı çıkabiliyor. Yasakların ciddiye alınıp alınmaması, cezaların uygulanıp uygulanmaması ve insanların bu cezaları caydırıcı görüp görmemesi birçok farklı tartışma konusu ile beraber Türkiye'de koronavirüs pandemisinin aslında halen büyük bir ciddiyet oluşturmadığını gösteriyor. Özellikle birçok kişi artan vaka sayıları ve vefat sayıları karşısında dahi sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak sorusunun cevabını arıyor.
Sokağa çıkma yasağı uygulamaları, Türkiye tarihinde çok eski zamanlardan bu yana karşılaşılan uygulamalar arasında yer almasına rağmen uzun bir süredir unutulmuş yasaklardan birisiydi

Sokağa çıkma yasağı uygulamaları, Türkiye tarihinde çok eski zamanlardan bu yana karşılaşılan uygulamalar arasında yer almasına rağmen uzun bir süredir unutulmuş yasaklardan birisiydi. Fakat 2020 yılı Mart ayında dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'ye kadar ulaşan Covid-19 pandemisi, sokağa çıkma yasağı uygulamalarını Türkiye'de tekrardan gündeme getirdi.

Yasaklar 21 Mart 2020 itibariyle 65 yaş üzeri vatandaşlar için başlarken, ara sıra 20 yaş altı vatandaşlar için de uygulandı. Bazen Türkiye'nin 30 büyük şehri ve Zonguldak'ta bazen Türkiye'nin 81 vilayetinin tamamında sokağa çıkma yasağı uygulanarak devam etti. 

Tüm bu süreç içerisinde Türk halkı bu yasaklara bazen tam olarak uyarken, bazen de hiç umursamadı. Hele ki aradan neredeyse bir sene geçmiş olmasına rağmen halen uygulanan yasaklarda bazı vatandaşların yasak yokmuş gibi davranması, çok ilginç görüntüler ortaya çıkarıyor.

Sokağa Çıkma Yasağı Kaçta Başlıyor?

Mart 2021 dönemi ile yeniden normal hayata geçiş başlarken, 4 renkli bir risk haritası belirlendi. Bu risk haritasına göre 

  • Kırmızı bölgeler çok yüksek riskli 
  • Turuncu bölgeler yüksek riskli 
  • Sarı bölgeler orta riskli 
  • Mavi bölgeler ise düşük riskli bölge olarak belirlendi. 

Buna göre tüm bölgelerde sokağa çıkma yasağı hafta içi saatleri ve hafta sonu saatleri aynı olarak, haftanın her günü akşam saat 21.00’den ertesi sabah 05.00’e çıkma yasağı kesintisiz şekilde devam ediyor. Kırmızı ve turuncu bölgelerde ise sokağa çıkma yasağı saatleri Cuma akşamı 21.00’dan Pazartesi sabahı 05.00’a kadar yasaklar 56 saat boyunca uygulanıyor. 

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Ne Kadar Etki Ediyor?

Türkiye genelinde yasak saatleri içerisinde ekmek ve gıda alışverişi gibi alışverişler için zaruri ihtiyaçlar, mesleki gereklilikler ve sağlık zorunlulukları gibi noktalar dışında sokağa çıkan kişiler ceza uygulamaları ile karşılaşıyor. Buna rağmen İstanbul ve İzmir gibi sahil kentlerinde insanlar yasağın devam ettiği hafta sonlarında dahi kordonlarda gezmekten hiç çekinmiyor.

Sokağa çıkma yasağı genelgesi kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiş cezalar her kentte geçerli şekilde uygulanmak ile birlikte çoğu zaman yasaklar caydırıcı bir yapı ortaya çıkarmıyor. Günümüzde birçok ülkede bu yasaklar insan haklarına aykırı olarak görülürken, Türkiye'de de bazen mahkemelere yapılan itirazlar sonucunda insanlar ceza ödemek istemediklerini belirterek haklı çıkabiliyor.

Yasakların ciddiye alınıp alınmaması, cezaların uygulanıp uygulanmaması ve insanların bu cezaları caydırıcı görüp görmemesi birçok farklı tartışma konusu ile beraber Türkiye'de koronavirüs pandemisinin aslında halen büyük bir ciddiyet oluşturmadığını gösteriyor. Özellikle birçok kişi artan vaka sayıları ve vefat sayıları karşısında dahi sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak sorusunun cevabını arıyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve canakkaleninsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.