Çanakkale Haber

HABER YORUM: Türkiye İsrail ticari ilişkilerinde soğuma mı var? Cevap HAYIR.

GÜNCEL 05.05.2024 - 00:37, Güncelleme: 05.05.2024 - 00:37 73779+ kez okundu.
 

HABER YORUM: Türkiye İsrail ticari ilişkilerinde soğuma mı var? Cevap HAYIR.

İsrail’in Gazze’ye yönelik ağır ambargo ve saldırıları sonrasında on binlerce masum Filistinli İsrail’in ağır bombardımanları sonrasında hayata veda etti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik ağır ambargo ve saldırıları sonrasında on binlerce masum Filistinli İsrail’in ağır bombardımanları sonrasında hayata veda etti. Yüzbinlerce insan harabeye dönmüş şehirlerde yaşa mücadele vermeye çalışıyorken bütün dünya ve elbette ki baş emperyalist ABD ve Avrupa derin bir ölüm sessizliğinde üç maymunu oynamaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler ise her zamanki gibi aciz ve çaresiz olarak İsrail’in katliamlarına dur demeyerek adeta İsrail’in suçuna ortak olmaktadır. İslam dünyası , özellikle de Arap ülkelerinin çoğu tamamen ABD’nin güdüm ve kontrolü altında hareket etmekte ve uzun süredir ABD’nin teşviki ile İsrail’le aralarını düzeltme ve işbirliğine gitmektedir. Sürdürülen bu politikaların ardında yatan ana neden de sanırım İsrail’in Filistin’ine yönelik yapacağı hamlelere karşı bir önlemdi. Hamas’ın İsrail’e saldırılarının arkasındaki büyük aklın kime hizmet ettiğin meselesi benim nazarımda açık ve nettir. Amaç katil ve katliamcı İsrail’in Filistin’e saldırması ve işgali için zemin hazırlamaktır. Amaç  da en nihayetinde gerçekleşmiştir. Burada en enteresan durum Türkiye İsrail ilişkilerindedir. Türkiye’de başta AKP iktidarı olmak üzere birçok siyasi parti Filistin’e destek İsrail’e kınamada bulunurken Türkiye İsrail’le olan ticari ilişkilerini uzun süre hiçbir şey yokmuş gibi sürdürmeye devam ettiğini geçenlerde gazetelerden öğrendik. Türkiye-İsrail ticaretinin bir anda bıçakla keser gibi sonlandırması da pek de sürdürülür bir durum değildir ve kanımca da sırt Türkiye kamuoyunun AKP iktidarına karşı olası tepkisini en aza indirmek için yapılmış geçici oldukça kısa süreli bir durumdur. Türkiye – İsrail ticareti mayıs ayı sonunda veya en geç Haziran ortasına doğru yine aynı ivme ile aynı seviyede devam edeceğinden de eminim. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail’i bir ateşkese zorlamak için bu ticari ambargonun hayata geçirildiğini söylemiştir. Hamas ve İsrail zaten bu günlerde ateşkes için çeşitli kanallardan görüştükleri herkesin malumudur. Tüm bu açıklamalar ve girişimlerden sonra İsrail son bir kere daha Filistin’e yönelik ölümcül ve kalıcı bir saldırı düzenleyerek Filistin’e yönelik saldırılarını durdurduğunu açıklayacaktır. İsrail’in Hamas (Filistin) ile uzun süreli bir ateş kes yapması da en geç mayıs ortasında veya en geç Haziran ayı ortalarında yapılmış olacaktır. Hepimiz hatırlayacağız ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı MÜSİAD  toplantısında İsrail'le ticari ilişkilere yönelik alınan ambargo kararının amacını ateşkes için İsrail’e baskı oluşturmak olduğunu ifade etmişti. Bakalım gelecek bize ne gösterecek? Bakalım bu öngörüm gerçek mi çıkacak. Bekleyeceğiz ve göreceğiz.        
İsrail’in Gazze’ye yönelik ağır ambargo ve saldırıları sonrasında on binlerce masum Filistinli İsrail’in ağır bombardımanları sonrasında hayata veda etti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik ağır ambargo ve saldırıları sonrasında on binlerce masum Filistinli İsrail’in ağır bombardımanları sonrasında hayata veda etti.

Yüzbinlerce insan harabeye dönmüş şehirlerde yaşa mücadele vermeye çalışıyorken bütün dünya ve elbette ki baş emperyalist ABD ve Avrupa derin bir ölüm sessizliğinde üç maymunu oynamaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler ise her zamanki gibi aciz ve çaresiz olarak İsrail’in katliamlarına dur demeyerek adeta İsrail’in suçuna ortak olmaktadır.

İslam dünyası , özellikle de Arap ülkelerinin çoğu tamamen ABD’nin güdüm ve kontrolü altında hareket etmekte ve uzun süredir ABD’nin teşviki ile İsrail’le aralarını düzeltme ve işbirliğine gitmektedir. Sürdürülen bu politikaların ardında yatan ana neden de sanırım İsrail’in Filistin’ine yönelik yapacağı hamlelere karşı bir önlemdi.

Hamas’ın İsrail’e saldırılarının arkasındaki büyük aklın kime hizmet ettiğin meselesi benim nazarımda açık ve nettir. Amaç katil ve katliamcı İsrail’in Filistin’e saldırması ve işgali için zemin hazırlamaktır. Amaç  da en nihayetinde gerçekleşmiştir.

Burada en enteresan durum Türkiye İsrail ilişkilerindedir. Türkiye’de başta AKP iktidarı olmak üzere birçok siyasi parti Filistin’e destek İsrail’e kınamada bulunurken Türkiye İsrail’le olan ticari ilişkilerini uzun süre hiçbir şey yokmuş gibi sürdürmeye devam ettiğini geçenlerde gazetelerden öğrendik.

Türkiye-İsrail ticaretinin bir anda bıçakla keser gibi sonlandırması da pek de sürdürülür bir durum değildir ve kanımca da sırt Türkiye kamuoyunun AKP iktidarına karşı olası tepkisini en aza indirmek için yapılmış geçici oldukça kısa süreli bir durumdur.

Türkiye – İsrail ticareti mayıs ayı sonunda veya en geç Haziran ortasına doğru yine aynı ivme ile aynı seviyede devam edeceğinden de eminim. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail’i bir ateşkese zorlamak için bu ticari ambargonun hayata geçirildiğini söylemiştir.

Hamas ve İsrail zaten bu günlerde ateşkes için çeşitli kanallardan görüştükleri herkesin malumudur. Tüm bu açıklamalar ve girişimlerden sonra İsrail son bir kere daha Filistin’e yönelik ölümcül ve kalıcı bir saldırı düzenleyerek Filistin’e yönelik saldırılarını durdurduğunu açıklayacaktır.

İsrail’in Hamas (Filistin) ile uzun süreli bir ateş kes yapması da en geç mayıs ortasında veya en geç Haziran ayı ortalarında yapılmış olacaktır.

Hepimiz hatırlayacağız ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı MÜSİAD  toplantısında İsrail'le ticari ilişkilere yönelik alınan ambargo kararının amacını ateşkes için İsrail’e baskı oluşturmak olduğunu ifade etmişti.

Bakalım gelecek bize ne gösterecek? Bakalım bu öngörüm gerçek mi çıkacak. Bekleyeceğiz ve göreceğiz.

 

 

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve canakkaleninsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.