Çanakkale Haber

Diyabet Hastaları Ramazan'da Oruç Tutabilir mi? Uzmandan Uyarılar

SAĞLIK 03.04.2024 - 14:24, Güncelleme: 03.04.2024 - 19:10 16861+ kez okundu.
 

Diyabet Hastaları Ramazan'da Oruç Tutabilir mi? Uzmandan Uyarılar

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp ve Dahiliye Uzmanı Dr. Tayfun Börta, Ramazan ayı nedeniyle oruç tutmak isteyen kronik diyabet hastalarını

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp ve Dahiliye Uzmanı Dr. Tayfun Börta, Ramazan ayı nedeniyle oruç tutmak isteyen kronik diyabet hastalarını uyardı. Oruç Tutmadan Önce Doktora Görünmek Şart Dr. Börta, oruç tutmak isteyen hastaların oruç tutma durumunun hekimi ile beraber değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Diyabet hastası oruç tutmak istiyorsa en az 1,5-2 ay öncesinden takipli olduğu hekime başvurmalı ve risk skalası belirlenmeli. Kronik Hastalıklar Risk Faktörü Diyabet koması geçiren şeker hastalarının oruç tutmalarının tıbben uygun olmadığını kaydeden Dr. Börta şunları söyledi: "Ramazan ayında oruç tutmak İslam'ın 5 şartından biridir. Sağlıklı Müslümanların oruç tutması dini bir vecibedir. Dünyada yaklaşık 2 milyar Müslüman bulunmaktadır. Ramazan ayı hicri takvime göre olduğu için her yıl 10 gün daha erken başlamaktadır. Bu da oruçlu olunan sürenin yıl içinde değişiklik göstereceği anlamına gelmektedir. Özellikle uzun süre aç ve susuz kalınan oruçlarda kronik hastalığı bulunan hastalar ciddi problemlerle karşılaşabilmektedir." Diyabet Hastaları Dikkatli Olmalı Diyabet hastalarının önceden hazırlık yaparak ve doktoruna danışarak oruç tutması gerektiğini vurgulayan Dr. Börta, şunları ifade etti: "Oruç tutma durumun muhakkak hekim ile beraber değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyorum. Oruç tutmak isteyen diyabet hastaları risk durumuna göre çok yüksek riskli, yüksek riskli, orta riskli ve düşük riskli olarak değerlendirilir. Hastalarımızı kolaylık olsun diye kategorize ettik. Çok yüksek riskli; Hamile diyabet hastaları, Tip 1 diyabet hastaları, diyalize giren diyabet hastaları, tekrarlayan hipoglisemi (ciddi şeker düşmesi) atakları geçiren hastalar, Diyabetik ketoasidoz (şeker koması) geçiren şeker hastalarının oruç tutması tıbben uygun değildir. Oruç tutmaları çok yüksek risklidir. Yüksek Risk; nefropati (böbrek tutulumu), retinopati (göz tutulumu), nöropati, insülin ve insülini arttıran ilaç (sulfonilüre) kullanan hastalar, ciddi sağlık sorunu olan hastalar ve 75 yaşından büyük olan hastaların oruç tutması tıbben uygun değildir. Tutmaları yüksek risklidir. Orta Risk; iki oral antidiyabetik (2 şeker hapı) ile HbA1C (3 aylık şeker ortalaması) kontrol altında olan hastalar gerekli düzenlemeler ile oruç tutabilir. Düşük Risk; yaşam tarzı (diyet, egzersiz) değişikliği ve tek oralantidiyabetik (tek şeker hapı) ile takip edilen hastalar oruç tutabilir." Oruç Tutmak İsteyen Diyabet Hastalarına Öneriler: Oruç tutmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuzun önerdiği şekilde ilaçlarınızı kullanın. Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin. Bol su ve sıvı tüketin. Ağır egzersizlerden kaçının. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız orucu bozmaktan çekinmeyin. Ramazan ayında diyabet hastalarının dikkatli olması ve doktorlarının önerilerine uyması önemlidir.
Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp ve Dahiliye Uzmanı Dr. Tayfun Börta, Ramazan ayı nedeniyle oruç tutmak isteyen kronik diyabet hastalarını


Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp ve Dahiliye Uzmanı Dr. Tayfun Börta, Ramazan ayı nedeniyle oruç tutmak isteyen kronik diyabet hastalarını uyardı.

Oruç Tutmadan Önce Doktora Görünmek Şart

Dr. Börta, oruç tutmak isteyen hastaların oruç tutma durumunun hekimi ile beraber değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Diyabet hastası oruç tutmak istiyorsa en az 1,5-2 ay öncesinden takipli olduğu hekime başvurmalı ve risk skalası belirlenmeli.

Kronik Hastalıklar Risk Faktörü

Diyabet koması geçiren şeker hastalarının oruç tutmalarının tıbben uygun olmadığını kaydeden Dr. Börta şunları söyledi:

"Ramazan ayında oruç tutmak İslam'ın 5 şartından biridir. Sağlıklı Müslümanların oruç tutması dini bir vecibedir. Dünyada yaklaşık 2 milyar Müslüman bulunmaktadır. Ramazan ayı hicri takvime göre olduğu için her yıl 10 gün daha erken başlamaktadır. Bu da oruçlu olunan sürenin yıl içinde değişiklik göstereceği anlamına gelmektedir. Özellikle uzun süre aç ve susuz kalınan oruçlarda kronik hastalığı bulunan hastalar ciddi problemlerle karşılaşabilmektedir."

Diyabet Hastaları Dikkatli Olmalı

Diyabet hastalarının önceden hazırlık yaparak ve doktoruna danışarak oruç tutması gerektiğini vurgulayan Dr. Börta, şunları ifade etti:

"Oruç tutma durumun muhakkak hekim ile beraber değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyorum. Oruç tutmak isteyen diyabet hastaları risk durumuna göre çok yüksek riskli, yüksek riskli, orta riskli ve düşük riskli olarak değerlendirilir. Hastalarımızı kolaylık olsun diye kategorize ettik. Çok yüksek riskli; Hamile diyabet hastaları, Tip 1 diyabet hastaları, diyalize giren diyabet hastaları, tekrarlayan hipoglisemi (ciddi şeker düşmesi) atakları geçiren hastalar, Diyabetik ketoasidoz (şeker koması) geçiren şeker hastalarının oruç tutması tıbben uygun değildir. Oruç tutmaları çok yüksek risklidir. Yüksek Risk; nefropati (böbrek tutulumu), retinopati (göz tutulumu), nöropati, insülin ve insülini arttıran ilaç (sulfonilüre) kullanan hastalar, ciddi sağlık sorunu olan hastalar ve 75 yaşından büyük olan hastaların oruç tutması tıbben uygun değildir. Tutmaları yüksek risklidir. Orta Risk; iki oral antidiyabetik (2 şeker hapı) ile HbA1C (3 aylık şeker ortalaması) kontrol altında olan hastalar gerekli düzenlemeler ile oruç tutabilir. Düşük Risk; yaşam tarzı (diyet, egzersiz) değişikliği ve tek oralantidiyabetik (tek şeker hapı) ile takip edilen hastalar oruç tutabilir."

Oruç Tutmak İsteyen Diyabet Hastalarına Öneriler:

Oruç tutmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
Doktorunuzun önerdiği şekilde ilaçlarınızı kullanın.
Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin.
Bol su ve sıvı tüketin.
Ağır egzersizlerden kaçının.
Kendinizi iyi hissetmiyorsanız orucu bozmaktan çekinmeyin.
Ramazan ayında diyabet hastalarının dikkatli olması ve doktorlarının önerilerine uyması önemlidir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve canakkaleninsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.