Çanakkale Haber

() - | Haber Girişi: 23.04.2021 - 11:57, Güncelleme: 24.04.2021 - 10:34

EŞİK : Katılımcılıktan Uzak komsiyon kadına karşı şiddetin nedenlerini çözümünü nasıl araştıracak?

 

EŞİK : Katılımcılıktan Uzak komsiyon kadına karşı şiddetin nedenlerini çözümünü nasıl araştıracak?

İktidar bloğunun katılımcılıktan ve demokratik işleyişten uzak bir şekilde oluşturduğu ve çalıştırdığı bir komisyon; kadına karşı şiddetin nedenlerini ve çözüm yollarını nasıl araştıracak?
9 Mart 2021 tarihinde kurulan kadına karşı şiddetle ilgili araştırma komisyonu 21 Nisan günü yaptığı görev paylaşımı toplantısından sonra dün yeniden toplandı. İlk toplantıda muhalefet partileri mazeret belirttiği halde, komisyon başkanı Öznur Çalık “Zaten nezaketen sorduk” diyerek ısrarla bir gün sonraya toplantı koymuştu. Bu nedenle komisyonun dünkü toplantısına muhalefet partileri katılamadı. Komisyonun ilk toplantısında İyi Parti milletvekili Şenol Sunat komisyondaki görev paylaşımının muhalefet partileri vekillerini de katarak daha demokratik ve katılımcı usullerde yapılmasını önermiş ancak öneri kabul edilmemişti. Bu nedenle muhalefet partileri aday göstermemiş ve oylamaya katılmamıştı. Böylece iktidar bloğu kendi seçimini kendi yaparak, kendi kendini seçmişti. Dün de, muhalefetten tek bir milletvekili olmaksızın kendi kendilerine “komisyonun çalışma programını belirleme” toplantısı yapmış bulunuyorlar.  Dünkü toplantıya başkanlık yapan AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, çalışma takvimi çerçevesinde 12 toplantı yapmayı düşündükleri, bu toplantılarda kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerini ağırlamak istedikleri açıklamasını yaptı. "Bu konu siyaset üstü bir konudur. Hiç ayrım yapmaksızın bütün görüşlerin komisyonda dinlenmesini önemsiyorum. Çalışmalarımızı da bu yönde gerçekleştireceğiz” diyen Çalık’ın bu sözünü tutup tutamayacağını takipte olacağız.  Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) 20 Nisan 2021 günü yaptığı basın açıklaması ile komisyonun iktidar söylemleri dışında herhangi bilgi ve politika üretemeyeceğinin altını çizmiş ve komisyonun iktidar bloğundan olan üyelerini, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme girişimlerine derhal son verilmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması için girişimlerde bulunmaya çağırmıştı. (https://esikplatform.net/bu-kacinci-komisyon/) Eşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK olarak komisyonun çalışmalarını izlemeye devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçemeyiz, vazgeçmeyeceğiz! 23.04.2021 iletisim@esikplatform.net 
İktidar bloğunun katılımcılıktan ve demokratik işleyişten uzak bir şekilde oluşturduğu ve çalıştırdığı bir komisyon; kadına karşı şiddetin nedenlerini ve çözüm yollarını nasıl araştıracak?

9 Mart 2021 tarihinde kurulan kadına karşı şiddetle ilgili araştırma komisyonu 21 Nisan günü yaptığı görev paylaşımı toplantısından sonra dün yeniden toplandı.

İlk toplantıda muhalefet partileri mazeret belirttiği halde, komisyon başkanı Öznur Çalık “Zaten nezaketen sorduk” diyerek ısrarla bir gün sonraya toplantı koymuştu. Bu nedenle komisyonun dünkü toplantısına muhalefet partileri katılamadı.

Komisyonun ilk toplantısında İyi Parti milletvekili Şenol Sunat komisyondaki görev paylaşımının muhalefet partileri vekillerini de katarak daha demokratik ve katılımcı usullerde yapılmasını önermiş ancak öneri kabul edilmemişti. Bu nedenle muhalefet partileri aday göstermemiş ve oylamaya katılmamıştı. Böylece iktidar bloğu kendi seçimini kendi yaparak, kendi kendini seçmişti. Dün de, muhalefetten tek bir milletvekili olmaksızın kendi kendilerine “komisyonun çalışma programını belirleme” toplantısı yapmış bulunuyorlar. 

Dünkü toplantıya başkanlık yapan AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, çalışma takvimi çerçevesinde 12 toplantı yapmayı düşündükleri, bu toplantılarda kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerini ağırlamak istedikleri açıklamasını yaptı. "Bu konu siyaset üstü bir konudur. Hiç ayrım yapmaksızın bütün görüşlerin komisyonda dinlenmesini önemsiyorum. Çalışmalarımızı da bu yönde gerçekleştireceğiz” diyen Çalık’ın bu sözünü tutup tutamayacağını takipte olacağız. 

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) 20 Nisan 2021 günü yaptığı basın açıklaması ile komisyonun iktidar söylemleri dışında herhangi bilgi ve politika üretemeyeceğinin altını çizmiş ve komisyonun iktidar bloğundan olan üyelerini, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme girişimlerine derhal son verilmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması için girişimlerde bulunmaya çağırmıştı. (https://esikplatform.net/bu-kacinci-komisyon/)

Eşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK olarak komisyonun çalışmalarını izlemeye devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçemeyiz, vazgeçmeyeceğiz!

23.04.2021
iletisim@esikplatform.net 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve canakkaleninsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.