Çanakkale Haber

Serpil Akbulut Vesek
Köşe Yazarı
Serpil Akbulut Vesek
 

İNCİ TANELERİ....

"Başrolde Yine Acı Yine Kadın" Kadını her alanda acıya, şiddete ve öfkeye malzeme yapan iradeyi şiddetle kınıyorum!  Çiçeği burnunda bir dizi; "İnci Taneleri"  Kadının pavyon dansı ve kostümü Tik Tok ta viral olmuş.  Acıyı, öfkeyi ve belli ki şiddeti de içinde barındıracak olan bir  dizi daha vizyona girdi. Aslında vizyona daha girmeden ayak sesleri sosyal medyayı salladı bile. Bir pavyon kadının dansı, giysisi, acısı, çıplaklığı. Bir dizi de olmasın ki içinde kadının mahrumiyeti ve mahcubiyetinden beslenmeyen...  Ezilmiş, harcanmış kimliklerde istismar edilen kadın bazen acılı ve çok çocuklu bir anne, bazen kocasından şiddetle dayak yiyen veya aldatılan bir eş. Bazen de sosyal mecralarda kafasını paralarla donatıp şaklabanlık yapacak kadar cahil bir oyuncu...  Şahane kurgularıyla allanıp pullanıp önümüze konan vizyondaki dizilerimiz de  bunun maalesef güncelleyeni...  Şarkı söylemek ve dans etmek  için pavyonlara başvuru sayısı ciddi anlamda artmış. Şaka değil. Giydiği kostüm kapış satılıyormuş sitelerde. Başrol oyuncusunun Adı Dilber.. Dilber Ay'a benzetilmeye çalışılan bir karakteri canlandırıyor belli ki. Başrolde yine kadın ve onun üzerinden pazarlanmaya çalışılan acıları...  "Al gözüm seyreyle Salih" durumları.  Malzeme yine kadın. Şaşırdık mı? Hayır.  Oynanan bütün oyunlar hep kadın üzerinden değilmi ki zaten? Muhtemelen diziyi de en çok kadınlar izliyordur. Neden? Çünkü kendine o denli yabancılaşmış ve o denli uzak kalmış ki kadın. Ne yapsın? Kendi çelişkisini ve kendi çıkmazını acılarından beslenerek sağaltmaya çalışıyor belki de. Bu kısımla ilgili daha fazla yorum yapma ve eleştiri hakkını sosyal bilimciler, psikologlar ve aydınlarımıza bırakıyorum. Diziyi izlerken çok üzülüp, belki de ağlayıp bağrımıza taş basacağız.(İzleyenler için diyorum.)  Ama biliyorum ki yine kadın başrolde. Acı başrolde. Kadını cinsellik ve pazarlama aracı olarak gören medya başrolde. Suçluluk başrolde.  Acı ve şiddet seven kaotik bir toplum olduk mu?  Cevap yine kendini küllerinden doğuracak kadına, analara ve o anaların doğurdukları erkek egemen anlayışa ait...  Sevgiyle kalın.  Serpil Akbulut Vesek İyi Parti Çanakkale Kadın Politikaları Başkanı
Ekleme Tarihi: 27 Ocak 2024 - Cumartesi
Serpil Akbulut Vesek

İNCİ TANELERİ....

"Başrolde Yine Acı Yine Kadın"
Kadını her alanda acıya, şiddete ve öfkeye malzeme yapan iradeyi şiddetle kınıyorum! 

Çiçeği burnunda bir dizi;
"İnci Taneleri" 
Kadının pavyon dansı ve kostümü Tik Tok ta viral olmuş. 
Acıyı, öfkeyi ve belli ki şiddeti de içinde barındıracak olan bir  dizi daha vizyona girdi. Aslında vizyona daha girmeden ayak sesleri sosyal medyayı salladı bile. Bir pavyon kadının dansı, giysisi, acısı, çıplaklığı. Bir dizi de olmasın ki içinde kadının mahrumiyeti ve mahcubiyetinden beslenmeyen... 
Ezilmiş, harcanmış kimliklerde istismar edilen kadın bazen acılı ve çok çocuklu bir anne, bazen kocasından şiddetle dayak yiyen veya aldatılan bir eş. Bazen de sosyal mecralarda kafasını paralarla donatıp şaklabanlık yapacak kadar cahil bir oyuncu... 
Şahane kurgularıyla allanıp pullanıp önümüze konan vizyondaki dizilerimiz de  bunun maalesef güncelleyeni... 
Şarkı söylemek ve dans etmek  için pavyonlara başvuru sayısı ciddi anlamda artmış. Şaka değil. Giydiği kostüm kapış satılıyormuş sitelerde. Başrol oyuncusunun Adı Dilber.. Dilber Ay'a benzetilmeye çalışılan bir karakteri canlandırıyor belli ki.
Başrolde yine kadın ve onun üzerinden pazarlanmaya çalışılan acıları... 
"Al gözüm seyreyle Salih" durumları. 
Malzeme yine kadın. Şaşırdık mı? Hayır. 
Oynanan bütün oyunlar hep kadın üzerinden değilmi ki zaten? Muhtemelen diziyi de en çok kadınlar izliyordur. Neden? Çünkü kendine o denli yabancılaşmış ve o denli uzak kalmış ki kadın. Ne yapsın? Kendi çelişkisini ve kendi çıkmazını acılarından beslenerek sağaltmaya çalışıyor belki de.
Bu kısımla ilgili daha fazla yorum yapma ve eleştiri hakkını sosyal bilimciler, psikologlar ve aydınlarımıza bırakıyorum.
Diziyi izlerken çok üzülüp, belki de ağlayıp bağrımıza taş basacağız.(İzleyenler için diyorum.) 
Ama biliyorum ki yine kadın başrolde. Acı başrolde. Kadını cinsellik ve pazarlama aracı olarak gören medya başrolde. Suçluluk başrolde. 
Acı ve şiddet seven kaotik bir toplum olduk mu? 
Cevap yine kendini küllerinden doğuracak kadına, analara ve o anaların doğurdukları erkek egemen anlayışa ait... 
Sevgiyle kalın. 
Serpil Akbulut Vesek
İyi Parti Çanakkale Kadın Politikaları Başkanı

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve canakkaleninsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.