Çanakkale Haber

Oktay ECER
Köşe Yazarı
Oktay ECER
 

Okullarda Yangın Güvenliği

Yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte okullara dönen öğrenciler için belli başlı güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi, gereken iyileştirilmelerin yapılması ve eksiklerin giderilmesi gerekiyor. Bu olumsuz durumların başında da ne yazık ki yangın felaketi geliyor. Okullarda Yangın Güvenliği Nasıl Sağlanır? Aslında yönetmelikte eğitim kurumları çatısı altında toplanan binalar yalnız okuldan ibaret değil. Günde 4 veya daha fazla; haftada ise 12 saat ya da daha fazla bir süre ile eğitim verilen yerler olan ilköğretim, ortaöğretim, anaokulu, kreş, kütüphane gibi pek çok yapı “Eğitim Kurumları” yönetmeliğine tabi bulunuyor. Bu gibi binalarda yangın güvenliğine ilişkin olarak yönetmelikte yer alanlar ise genel hatları ile şu şekilde: Okul binalarının kullanım amacına uygun olarak yapılması ya da buna uygun olan binaların okul olarak kullanılması, Yangın merdiveninin yönetmelikte belirlenen ve yapıya uygun şekilde bina içinde yer alması, Yönetmelikte belirlenen şekilde yangın merdiveninin bina ile arasında gereken boşlukların bulundurulması, Acil durum halinde kullanılacak olan kapıların yönetmeliğe uygun şekilde yer alması ve kullanıma uygun olması, Acil durumlarda tahliyeyi kontrollü ve hızlı bir şekilde sağlayacak olan işaretlerin yer alması,  Acil durumlarda normal aydınlatmanın kesilmesi halinde en az 60 dakika boyunca aydınlatmayı sağlayacak olan acil durum aydınlatmasının bulunması, Bina imarına uygun olarak önceden belirlenmiş bir kaçış planının olması, Yangın çıktığı anda haberdar olunmasını sağlayan alarm sisteminin bulunması, Yangın söndürmede kullanılacak sabit boru hattının bulunması. Burada gerek devlet gerekse özel olsun idare kadar velilere de çok iş düşmekte. Bilinçli veliler olarak yukarıdaki hususların varlığı ve idamesi konusunda idareyi kontrol etmek bir vatandaşlık görevi.  
Ekleme Tarihi: 27 Eylül 2023 - Çarşamba
Oktay ECER

Okullarda Yangın Güvenliği

Yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte okullara dönen öğrenciler için belli başlı güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi, gereken iyileştirilmelerin yapılması ve eksiklerin giderilmesi gerekiyor. Bu olumsuz durumların başında da ne yazık ki yangın felaketi geliyor.
Okullarda Yangın Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Aslında yönetmelikte eğitim kurumları çatısı altında toplanan binalar yalnız okuldan ibaret değil. Günde 4 veya daha fazla; haftada ise 12 saat ya da daha fazla bir süre ile eğitim verilen yerler olan ilköğretim, ortaöğretim, anaokulu, kreş, kütüphane gibi pek çok yapı “Eğitim Kurumları” yönetmeliğine tabi bulunuyor. Bu gibi binalarda yangın güvenliğine ilişkin olarak yönetmelikte yer alanlar ise genel hatları ile şu şekilde:
Okul binalarının kullanım amacına uygun olarak yapılması ya da buna uygun olan binaların okul olarak kullanılması,
Yangın merdiveninin yönetmelikte belirlenen ve yapıya uygun şekilde bina içinde yer alması,
Yönetmelikte belirlenen şekilde yangın merdiveninin bina ile arasında gereken boşlukların bulundurulması,
Acil durum halinde kullanılacak olan kapıların yönetmeliğe uygun şekilde yer alması ve kullanıma uygun olması,
Acil durumlarda tahliyeyi kontrollü ve hızlı bir şekilde sağlayacak olan işaretlerin yer alması, 
Acil durumlarda normal aydınlatmanın kesilmesi halinde en az 60 dakika boyunca aydınlatmayı sağlayacak olan acil durum aydınlatmasının bulunması,
Bina imarına uygun olarak önceden belirlenmiş bir kaçış planının olması,
Yangın çıktığı anda haberdar olunmasını sağlayan alarm sisteminin bulunması,
Yangın söndürmede kullanılacak sabit boru hattının bulunması.
Burada gerek devlet gerekse özel olsun idare kadar velilere de çok iş düşmekte. Bilinçli veliler olarak yukarıdaki hususların varlığı ve idamesi konusunda idareyi kontrol etmek bir vatandaşlık görevi.

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve canakkaleninsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.