Çanakkale Haber

Hayrettin Geçkin
Köşe Yazarı
Hayrettin Geçkin
 

SU NÖBETİ

SU NÖBETİ Homeros’un “IŞIK SAHİLİ” olarak adlandırdığı İDA DAĞLARI, diğer adıyla KAZ DAĞLARI maden arama şirketlerinin tehdidi altında. Ülkeyi yönetenlerin, ağaç ve doğa katliamı demek olan ve su kaynaklarını yok eden bu girişime neden izin verdikleri, bunca tepkiye, uyarıya karşı bu girişimi neden durdurmadıkları, İDA’NIN ÜSTÜ ALTINDAN DAHA DEĞERLİDİR çığlığına karşı neden kulak tıkadıkları anlaşılır gibi değil. İDA DAĞLARI geçmişi binlerce yıla dayanan söylencelerin doğduğu bir bölgedir. Tanrıça Kibele’nin Zeus’u burda doğurduğu söylenir.Zeus Hera ile bu dağlarda evlenmiş. Yağmurun toprakla ilk kez buluşması burada gerçekleşmiş. Sularının büyülü olduğu sanılan Skammandros Nehri bu dağlardan doğmuş. Bu sularda yıkanan kadınların saçları altın sarısına dönüşür, ciltleri güzel mi güzel olurmuş.Dünyada ilk Güzellik Kraliçeliği Seçimi de bu dağlarda yapılmış. Daha bir sürü şey... İnsan durup düşünmekten ve soru sormaktan kendini alamıyor: Bu dağlara, böyle bir tarihe, bu güzelim doğaya nasıl kıyarlar; kıyılmasına nasıl göz yumarlar? Gölgesini satamadığı ağaçları dağlarımızda istemeyenler, onları bir hışımla kesmeye kalkanlar, sularımızı zehirlemekten çekinmeyenler sahiden bizden mi? Ya onlara bu izni verenler? Kötülüğün karşısında iyilik de dimdik ayaktadır daima. Zalimlerin karşısında vicdandan kaleye dönüşürler bir çırpıda. Tıpkı İda Dağları'nda yer alan Çanakkale’nin tek içme suyu Atikhisar su havzasında siyanurlü altın arama girişiminin karşısında durdukları gibi. Belli ki siyanürcü ALAMOS GOLD ŞİRKETİ bu dağlardan defolup gidene kadar da sürecek bu karşı duruş.Bunda kimsenin kuşkusu olmasın. Yaşamı savunanların girişimi başarıya ulaşana kadar da çığ gibi büyüyecek siyanürcülerin karşısındaki güç. Umudun, meyve çağındaki ağacın, akarsuyun, serpilip gelişen tohumun düşmanları umduğunu bulamayacak İda Dağları’nda. Buna en iyi örnek geçtiğimiz hafta Ege ve Marmara Bölgesi Çevre Belediyeler Birliği ile Çanakkale Belediyesi ortaklığında geniş katılımlı bir etkinliğin düzenlenmesiydi. Bu etkinlikten sonra da dün itibarıyla “SU NÖBETİ başladı.” Olay yerel ve ulusal basında geniş yankı buldu. İşte onlardan biri: “Çanakkaleli’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında başlayan metalik madencilik faaliyetlerine karşı kentliler “Su Nöbeti” başlattı. Kirazlı Köyü Balaban Çeşmesi Mevkiinde sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir gurup bugün nöbetin ikinci gününde. Maden arama faaliyetlerine çok yakın bölgede yer alan kamp ve nöbet alanına vatandaşların ilgisi yoğun. Aynı zamanda su nöbetine il dışından ve sosyal medaya üzerinden de yoğun ilgi var. Ünlüler de sosyal medyada KAZDAĞLARI HEPİMİZİN diyerek doğanın bu feryadına ses ve can verdiler. Kent Merkezinden 24 saat devam eden nöbete katılmak ve kamp alanına ulaşmak isteyen vatandaşlar için STK’ların talepleri üzerine Çanakkale Belediyesi sabah saat 09:00 ve 17:00’da Cumhuriyet Meydanı’ndan servis araçları kaldırıyor.
Ekleme Tarihi: 29 Temmuz 2019 - Pazartesi
Hayrettin Geçkin

SU NÖBETİ

SU NÖBETİ

Homeros’un “IŞIK SAHİLİ” olarak adlandırdığı İDA DAĞLARI, diğer adıyla KAZ DAĞLARI maden arama şirketlerinin tehdidi altında.

Ülkeyi yönetenlerin, ağaç ve doğa katliamı demek olan ve su kaynaklarını yok eden bu girişime neden izin verdikleri, bunca tepkiye, uyarıya karşı bu girişimi neden durdurmadıkları, İDA’NIN ÜSTÜ ALTINDAN DAHA DEĞERLİDİR çığlığına karşı neden kulak tıkadıkları anlaşılır gibi değil.

İDA DAĞLARI geçmişi binlerce yıla dayanan söylencelerin doğduğu bir bölgedir. Tanrıça Kibele’nin Zeus’u burda doğurduğu söylenir.Zeus Hera ile bu dağlarda evlenmiş. Yağmurun toprakla ilk kez buluşması burada gerçekleşmiş. Sularının büyülü olduğu sanılan Skammandros Nehri bu dağlardan doğmuş. Bu sularda yıkanan kadınların saçları altın sarısına dönüşür, ciltleri güzel mi güzel olurmuş.Dünyada ilk Güzellik Kraliçeliği Seçimi de bu dağlarda yapılmış. Daha bir sürü şey...

İnsan durup düşünmekten ve soru sormaktan kendini alamıyor: Bu dağlara, böyle bir tarihe, bu güzelim doğaya nasıl kıyarlar; kıyılmasına nasıl göz yumarlar? Gölgesini satamadığı ağaçları dağlarımızda istemeyenler, onları bir hışımla kesmeye kalkanlar, sularımızı zehirlemekten çekinmeyenler sahiden bizden mi? Ya onlara bu izni verenler?

Kötülüğün karşısında iyilik de dimdik ayaktadır daima. Zalimlerin karşısında vicdandan kaleye dönüşürler bir çırpıda. Tıpkı İda Dağları'nda yer alan Çanakkale’nin tek içme suyu Atikhisar su havzasında siyanurlü altın arama girişiminin karşısında durdukları gibi. Belli ki siyanürcü ALAMOS GOLD ŞİRKETİ bu dağlardan defolup gidene kadar da sürecek bu karşı duruş.Bunda kimsenin kuşkusu olmasın. Yaşamı savunanların girişimi başarıya ulaşana kadar da çığ gibi büyüyecek siyanürcülerin karşısındaki güç. Umudun, meyve çağındaki ağacın, akarsuyun, serpilip gelişen tohumun düşmanları umduğunu bulamayacak İda Dağları’nda.

Buna en iyi örnek geçtiğimiz hafta Ege ve Marmara Bölgesi Çevre Belediyeler Birliği ile Çanakkale Belediyesi ortaklığında geniş katılımlı bir etkinliğin düzenlenmesiydi. Bu etkinlikten sonra da dün itibarıyla “SU NÖBETİ başladı.” Olay yerel ve ulusal basında geniş yankı buldu. İşte onlardan biri:

“Çanakkaleli’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında başlayan metalik madencilik faaliyetlerine karşı kentliler “Su Nöbeti” başlattı.

Kirazlı Köyü Balaban Çeşmesi Mevkiinde sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir gurup bugün nöbetin ikinci gününde. Maden arama faaliyetlerine çok yakın bölgede yer alan kamp ve nöbet alanına vatandaşların ilgisi yoğun. Aynı zamanda su nöbetine il dışından ve sosyal medaya üzerinden de yoğun ilgi var. Ünlüler de sosyal medyada KAZDAĞLARI HEPİMİZİN diyerek doğanın bu feryadına ses ve can verdiler.

Kent Merkezinden 24 saat devam eden nöbete katılmak ve kamp alanına ulaşmak isteyen vatandaşlar için STK’ların talepleri üzerine Çanakkale Belediyesi sabah saat 09:00 ve 17:00’da Cumhuriyet Meydanı’ndan servis araçları kaldırıyor.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve canakkaleninsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.