Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Kumkalede Domates Güvesi “TUTA” zararlısı toplantısına yoğun ilgi..

Çanakkale Ziraat Odası Başkanlığı, Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve ÇOMÜ Ziraat Fakültesi arasında başlatılan ortak protokolün ilk projesi olan Domates Güvesi “TUTA” zararlısı ile mücadelesinin ikinci durağı Çanakkale’nin Kumkale Köyü oldu.

Kumkalede Domates Güvesi “TUTA” zararlısı toplantısına yoğun ilgi..
Kumkalede Domates Güvesi “TUTA” zararlısı toplantısına yoğun ilgi.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 5396 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Toplantıya, Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail KAYA, İl Müdürü Erdem KARADAĞ, Ezine İlçe Müdürü Ramazan EREN, İl Genel Meclis Üyesi Ufuk ÜNVER ve Hüseyin BABACANOĞLU, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bornova Zirai Araştırma Enstitüsü’nden Uzmanlar, ÇOMÜ Ziraat Fakültesinden Akademisyenler, Ziraat Odası Meclis Başkanı Engin KANDEMİR, Ziraat Odası Meclis Üyeleri Necmi MUTLU, Cahit TOPRAKKARIŞTIRAN, Alaattin SÜRÜCÜ, Eyüp ÇAKIROĞLU, Sebahattin ÖKSÜZ, Hüseyin CESUR, Nevzat GÜNGÖR, Abdulkerim YAVUZ, İl Şube Müdürleri ve Personelleri, Köy Muhtarları, Kumkale ve çevre köylerden gelen çok sayıda üretici katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail KAYA; “Çanakkale’nin tarım ve domates üretiminin en yoğun yapıldığı köy olan Kumkale Köyü’nde böyle bir kalabalık görmek bizleri memnun etti. “TUTA” zararlısında mücadeleye karşı üreticilerin yaşadığı zorluklara değinen Başkan KAYA, birlikte yaşamada bu mücadelenin birey olarak değil beraber hareket etmek gerektiğini belirtti. Bu projeye üreticilerimizin sahip çıkmasını istiyorum. 2009 Yılında kendini gösteren, 2010 yılında baş belası haline gelen “TUTA” en çok bu bölgede yaşayan üreticilerimize zarar verdi. 2010 Yılında “TUTA” hastalıktan çıktı, biz bunu hallettik dedik, 2016 oldu daha da büyük bir baş belası olarak “TUTA” zararlısı tekrar çıktı. Bir çok üreticimiz büyük zarar etti, tarlalarını sürmek zorunda kaldı.“TUTA” ile mücadeleyi başardık derken başka zararlılar da çıkacaktır. Bizler o diğer çıkan hastalıklarla da mücadele edeceğiz. 2009’da kaybettik, 2010’da kaybettik. 2016’da kaybettik. Artık biz bu savaşı kazanacağız. Bakanlığımız, Tarım İl Müdürlüğümüz, Üniversitemiz ve Ziraat Odamız olarak siz üreticilerimizin yanındayız. Bizleri arayarak her türlü bilgiyi temin edebilir, sahada gördüğünüz sıkıntılarda bizleri davet edebilirsiniz. Hastalık yayılmadan ilk tespit çok önemli. Mühendislerimiz gecenin bir vaktine kadar sahada kalacak. Tuzakların temini konusunda çalışma başlattık. Bizler elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Siz değerli üreticilerimiz de bizlere destek olur, doğru zamanda ve birlikte hareket edersek bu zararlıya karşı başarılı olacağız. Bizleri ağırlayan Kumkale Köyü Muhtarımız, üyelerimiz ve üreticilerimize yoğun katılımdan dolayı teşekkür ederiz.” Dedi.

Üreticilerin yoğun ilgilisiyle geçen toplantıda “TUTA” ile mücadele ile ilgili sunumlar yapan Uzmanlar, ayrıca mücadele ile ilgili tuzakları da üreticilere tanıttı. Geç saatlere kadar süren toplantıda üreticilerin nasıl yol izleyecekleri ve uygulayacakları teknikler hakkında bilgiler verildi. Daha önce yapılan çalışmaları ve domateste görülen diğer virüs ve mantar hastalıklarını üreticilere anlatan Uzmanlar, Bakanlığımızın bu çalışması Türkiye’de başlatılan en büyük çalışmadır. Bundan önce bu kadar büyük bir çalışma yapılmadı. Uzmanlar, üreticilerin sorularına da cevap verip, yapılan yanlışların tespitini yaparak doğrusuyla üreticilere anlattı.

Gecenin sonunda Çanakkale Ziraat Odası Başkanlığı üreticilere çekişle 20 adet tuzak hediye etti. Çanakkale Ziraat Odası ve Tarım İl müdürlüğü yetkilileri köy kahvesinde üreticilerin sorunlarını dinledikten sonra köyden ayrıldılar.

tuta domates güve ziraat odası çanakkale kumkale
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır