Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Domates güvesine karşı 15 bin dekar alanda biyoteknik mücadele uygulanacak.

Kumkale Ovası ve civarındaki köylerde, domates güvesi zararlısına karşı 15 bin dekar alanda biyoteknik mücadele uygulanacak.

Domates güvesine karşı 15 bin dekar alanda biyoteknik mücadele uygulanacak.
Domates güvesine karşı 15 bin dekar alanda biyoteknik mücadele uygulanacak. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 4373 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

ÇANAKKALE Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çanakkale Ziraat Odası ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Kumkale Ovası ve civarındaki köylerde, domates güvesi zararlısına karşı 15 bin dekar alanda biyoteknik mücadele uygulanacak.
Çanakkale'de domates tarımının yoğun yapıldığı köylerde domates güvesi zararlısıyla mücadele için yapılan proje kapsamında ilk eğitimler başladı. Merkeze bağlı Çıplak Köyü'nde düzenlenen toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, İl Genel Meclisi Başkan Yardımcısı Ufuk Ünver, şube müdürleri, köy muhtarları, teknik personel ve çok sayıda üretici katıldı. Toplantıda konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale'de domates güvesi ile mücadelenin 2010 yılından bu yana yürütüldüğünü söyledi. 2016 yılı ağustos ayından bu yana Çanakkale'de domates güvesi oranında ciddi bir artış görüldüğünü söyleyen Karadağ, "Bunun nedeni havaların ılıman gitmesi ve bazı üreticilerin zararlı ile mücadeleye özen göstermemesinden kaynaklanıyor. Bu durum bizi ve ziraat odamızı tedirgin etti. Biz de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ziraat odası, köy muhtarları, önder çiftçiler ile bir araya gelerek bir eylem planı belirledik. Domates yetiştiriciliğinin yoğun yapıldığı köylerde eğitim çalışmaları yaparak çalışmalarımıza başladık. Domates güvesi ile mücadelede tüm paydaşlar olarak birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bize domates güvesi ve diğer konulardaki sorunlarınızı anında iletmenizi istiyorum. Bakanlığımız bu konuda her tarım işletmesine bir danışman görevlendirdi" dedi.
Konuşmaların ardından teknik personel tarafından toplantıya katılan üreticilere domates hastalık ve zararlıları, domates güvesi ile mücadele konularında sunumlar yapıldı. Domates güvesinin yaşam döngüsü konusunda görüntülü bilgi verildi. Toplantı, üreticilerin sorularının cevaplanması ve domates güvesi ile mücadele konusunda alınan kararların üreticilere iletilmesiyle sona erdi.

DHA

Domates güvesi çanakkale mücadele
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..