Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Elazığ Merkez İsmet Paşa İlkokulu 4/H Sınıfında Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Tarih boyunca, daima hür ve bağımsız yaşamış olan aziz milletimiz, tarihin hiçbir döneminde istiklalinden taviz vermemiş, çok badireler atlatırken cihan devletleri kurmuştur.

Elazığ Merkez İsmet Paşa İlkokulu 4/H Sınıfında Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Elazığ Merkez İsmet Paşa İlkokulu 4/H Sınıfında Cumhuriyet Bayramı Coşkusu Taner Arçukoğlu
Bu içerik 1417 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Tarih boyunca, daima hür ve bağımsız yaşamış olan aziz milletimiz, tarihin hiçbir döneminde istiklalinden taviz vermemiş, çok badireler atlatırken cihan devletleri kurmuştur. 

Kurduğu devletlerin hepsinde ortak hedefi, cihana  “nizam-ı alemi” egemen kılmak, adil ve  eşitlikçi uygulamalarıyla model olmak,  hakimi olmaktan çok, hadimi (hizmetkarı) olmayı tercih etmek olmuştur.

Yaşadığı her zorluktan, yok olmanın eşiğinden her zaman, milletin azim ve kararlılığıyla kurtulan ecdadın “Kurtuluş Savaşı’nda” yazdığı destansı mücadele, mazlum milletlere ışık tutmuştur.

Cihan Harbi sonrasında Küresel Eşkıyalara karşı verdiği destansı mücadelede ulaştığı hürriyet ve istiklal sonrası yeni devleti için,   milli birlik ve beraberlik açısından birleştirici bir özellik taşıyan, yönetimde halk ile istişare yapmanın erdem olduğuna olan inancıyla “Cumhuriyet’i tercih etmiştir. 

Çünkü Cumhuriyet yönetiminde iktidar olmak isteyenler, kendi görüşlerini halka arz etmekte, halk ise gerek adaylarla, gerek kendi kendisiyle istişare ederek, uygun gördüğü, daha iyi olduğuna inandığı kişileri tercih etmekteydi.

Cumhuriyet yönetiminin, erdem olduğunun farkındalığını yaşayan bir nesil, gelecekte de korumak ve yaşatmak idealine sahip olacak, cumhuriyeti, hürriyet ve istiklali ilelebet payidar kılma yönünde özveride bulunmanın mesuliyetine sahip olacaktır.

Tıpkı, coğrafyayı vatan kılmak için, 1. Cihan Harbinde ve devamında Küresel Eşkıyalara karşı verdiği Kurtuluş Savaşında aziz vatanımızı, istiklalimizi, bayrağımızı, ve kutsal değerlerimizi bizlere emanet bırakanlar gibi, kısa bir süre önce yaşadığımız, yine Küresel Eşkıyaların tahrik ve tertibinde cereyan eden 15 Temmuz darbe girişimine karşı canları ve mallarıyla mücadele ederek, canlarını feda etme yönünde, yaşadıkları özverinin farkında olan, aynı duygulara sahip bir neslin yetişmesi mesuliyetinin ağırlığını yaşamak gibi…

Eğitimde kaliteyi Geliştirme Derneği Çocuk Tiyatrosunda da faaliyet gösteren, Elazığ Merkez İsmet Paşa İlkokulu 4/H Sınıf öğrencilerinin; ders anında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı anlama ve anlatma  etkinlikleri içerisinde, duygularını ifade ettikleri şiirlerini okurken, yarınlarımızdan daha bir emin olmamıza ışık olduklarından dolayı, istikbalimizin teminatı olan çocuklarımızı, ailelerini, hassaten bu değerlerin kazanılmasında emeği geçen değerli öğretmenlerini en kalbi duygularımızla takdir ve tebrik ediyor, sevgili öğrencilerimizin yazdıkları ve kendi iradeleri ile seçtikleri şiirleri paylaşmayı görev kabul ediyoruz.

 Haber 

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Sahip çıktık her gün,

Türkiye Cumhuriyetine.

Astık bayrakları 29 Ekimde,

Kutlarız biz her yerde.

 

Haydi haydi gelin,

Kutlayalım birlikte,

Dalgalanır bayrak, 

O gün gelince.             

                                        Efe ONAT

 

29 Ekim

Bir lider doğuyor,

29 Ekim yaklaşıyor.

Bayram kutlanıyor,

Coşkuyla seviniliyor.

Herkes mutlu oluyor, 

29 Ekim yaşanıyor.

Böyle bir bayram,

Hiçbir yerde olmuyor.

Bayraklar asılıyor,

Atatürk konuşuyor,

Herkes heyecanla onu dinliyor.

                                               Melih MİŞE

 

 

29 Ekim

29 Ekim geldi,

Herkes neşelendi.

Okullar şenlendi,

Bayraklarla süslendi.

Haydi törene gelin,

Beraber eylenelim.

Hep beraber gülelim,

Mutluluk görelim.

Eylenme zamanı geldi,

İnsanlar sevindi,

Ayyıldız göklerde,

Millet her yerde.

                                   Yunus Emre AYDINLI

 

 

 

 

 

-- 

Metin AKGÜN
Maarif Müfettişi

Eğitimde kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..