Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Başkanları Kızdıran TMO İhalesi Sonuçlandı.. Kazanan..

Çanakkale kamuoyu gündemine bomba gibi düşen ve infial yaratan Kepez sınırları içerisinde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi arazisinin ihale süreci tamamlandı. İhale’de TMO’nun 37 bin metrekare arazisi 31 milyon TL muhammen bedel ile satışa çıkartıldı. İhaleye AVEK Firmasını temsilen, Cengiz Holding’in bir kuruluşu olan Ahmet Cengiz İnşaat, Çanakkale’den Çetinkaya İnşaat ve Çanakkale Belediyesi’nin katıldıkları öğrenildi.

Başkanları Kızdıran TMO İhalesi Sonuçlandı.. Kazanan..
Başkanları Kızdıran TMO İhalesi Sonuçlandı.. Kazanan.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3544 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

İhaleyi kazanan firma ise TMO arazisinin muhammen bedeli olan 31,6 milyon TL teklif veren AVEK Firması kazanırken, Ahmet Cengiz İnşaat ise ikinci sırada kaldı. Çetinkaya İnşaat firması ise ihaleden çekilirken; Çanakkale Belediyesi ise ihaleye itiraz etmek üzere katıldığı için itirazda bulunarak teklif vermedi. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Kepez sınırları içerisinde bulunan TMO arazisi için düzenlenen ihaleye katılarak itiraz hakkımızı kullandık. Belediyemiz dışında iki firma ihaleye katılarak teklif vermiş ve kazanan AVEK firması olmuş. Şu an için ihale süreci tamamlanmış olsa da; ihaleyi düzenleyen Bakanlık 15 gün içerisinde nihai kararını verecek. Bakanlık görevlileri ya bizim itirazımızı haklı görerek ihaleyi iptal edecekler, ya da araziyi kazanan firmaya verecekler. Böyle bir durumda ihaleyi yargıya taşımak için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Çanakkale’de Kamu arazilerinin birilerine peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz, hukuki çevrede mücadele etmek için her şeyi sonuna kadar yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

 

İKTİSADİ İŞLETME YAPILSIN, İNSANLAR EKMEK KAZANSIN

 

Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan ise; “Ben söz konusu arazi ile ilgili düşüncelerimi daha önceden de açıklamıştım. İhale yapıldı, burası bir KİT arazisi. Az mı gitti çok mu gitti ben bu konuda uzman değilim ama benim buradaki temel felsefem; burası bir kupon arazi, değerli bir arazidir. Değerine değer katmanın yolu; kentine katacağı değerden geçer. Aslında burada olması gereken şey; Kamu arazilerinin kamu adına hizmet yürüten biz belediyelere bila bedel ile devredilmesidir. Nasıl hazine arazilerinde devir yapılıyorsa kamu arazileri de aynı usul ile belediyelere devredilmeli. İşin doğrusu budur ama maalesef bu tür yerleri; hazine kiralama yoluyla ya da satış yoluyla ihale ediyor. Vatandaşlara veya müteahhitlere veriyor. Burada ben konut düşünmüyorum, nüfus ve yoğunluk artıracaktır. Madem bize vermediniz; kamu da talep etmişti; burada kamu dediğim Üniversite’dir. Onlara da vermediniz; burasının bir otel gibi iktisadi bir işletme yapılmasıdır, insanlar buradan ekmek ve aş bulmalıdır. Burayı konut yapalım satalım mantığı ile yaklaşmak doğru bir yaklaşım değildir”

 

BENİM İTİRAZ NOKTAM BELLİ: KONUTA KARŞIYIM

 

Burada olmazsa olmazım; konut alanı olmamasıdır. Sonuçta ihale yeni bitti, ihaleyi kazanan firma henüz benimle bir görüşme yapmadı. İhalenin kesinleşmesini bekliyor olabilirler. Sevgili başkanım buradaki durumu bana geçtiğimiz Pazartesi günü söyledi ihale dosyalarını aldıktan sonra. Keşke benim planlama alanım içerisinde bir yer ile en azından dokunurken bile ön görüşme yapmayı arzu ederdim. Benim bütçem orayı almaya yetecek bir bütçe değil. Kendisi ihaleye girip itiraz etmiş ama keşke teklif verseydi. Belediyecilik anlayışı ile teklif verip alsaydı; birlikte kafa yorup bir cazibe alanı, yeşil alan yapardık. Benim bilgim dışında gelişen bir süreçle ilgili olarak; benim itiraz ettiğim nokta bellidir başkan olduğum sürece değil yaşadığım sürece orada konut yapılmasına karşı olacağım” dedi.

 

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

 

Üç firmanın ve Çanakkale Belediyesinin katıldığı ihale sürecinde 15 günlük süreç başladı. İhale komisyonu bu süreçte Çanakkale Belediyesinin yaptığı itiraz ile ihaleyi kazanan AVEK firmasının teklifini değerlendirecek. 15 günlük süreç sonunda ihale komisyonu itirazı haklı bulursa TMO arazisi önümüzdeki süreçte daha yüksek bir fiyatla satışa çıkartılabilir yada imar planı yapıldıktan sonra değerinin kat be kat üzerinde fiyatla satışa sunulabilir. Çanakkale belediyesinin yaptığı itiraz ihale komisyonunca kabul edilmez ve AVEK firmasının verdiği teklif yeterli bulunursa; Çanakkale belediyesi ihaleye itiraz etmek için mahkeme yoluna başvuracak.

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki