Advert

Yarım Asırdır Yörükler'e Çeyiz Sandığı Yapıyor..

Bayramiç İlçesi Türkmenli Köyü'nde yaşayan Hüseyin Çekiç, 50 yıldan bu yana Yörüklere çam ağacından çeyiz sandığı yaparak geçimini sağlıyor.

Yarım Asırdır Yörükler'e Çeyiz Sandığı Yapıyor..
Yarım Asırdır Yörükler'e Çeyiz Sandığı Yapıyor.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 1879 kez okundu.
Advert Advert
Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi Türkmenli Köyü'nde yaşayan Hüseyin Çekiç, 50 yıldan bu yana Yörüklere çam ağacından çeyiz sandığı yaparak geçimini sağlıyor.

Bayramiç İlçesine 12 kilometre uzaklıkta Türkmenli Köyü'nde yaşayan 70 yaşıdaki Hüseyin Çekiç, ilkokula giderken açılan kursta marangozluk mesleğini öğrendi. Askere gidip geldikten sonra o dönemde çok kullanılan telli mutfak dolabı yapmaya başlayan Çekiç, talep üzerine Çanakkale'nin Ayvacık İlçesine bağlı Tuzla Köyü ve çevre köylerindeki örf ve adetlerini devam ettiren Yörükler'e çam ağacından tenekeli sandık olarak bilinen, çeyiz sandığı yaparak yaşamını kazanmaya devam etti.

Yaptığı sandıkları eskiden Çanakkale ve ilçelerindeki panayırlarda satan Çekiç, şimdi ise sipariş üzerine çalışıyor. Aldığı siparişler üzerine yaptığı çeyiz sandıklarını müşterilerin ayaklarına kadar teslim ediyor. Şu sıralara 14 çeyiz sandığı siparişinin bulunduğunu belirten Hüseyin Çekiç, "Benim yaptığım sandıkları sadece Yörükler kullanıyor. Bazen de büyük şehirlerden gelenler, bu sandıkları süs eşyası olarak alıyor. Örf ve adet gereği çocuğu doğan Yörük aileleri de hemen bu sandıklardan sipariş ediyor. Aileler, çocukları için evlilik çağına kadar hazırladıkları çeyiz eşyalarını bu sandıklarda tutuyor" dedi.

Çekiç, mesleği, yeni kuşağa devretmek için 35 yaşındaki oğlu Metin Çekiç'e de öğrettiğini söyledi. Çeyiz sandığı yapmayı öğrenen Metin Çekiç ise, şu sıralar sandık üretemi yerine mobilya üretimine ağırlık verdiğini, ihtiyaç halinde bu sandıkların üretimini de yaptığını söyledi.

Baba-oğulun yaptıkları sandıklar işlemelerine göre 150 lira 500 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

resim980784
 

Haber Kaynağı:DHA

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..