GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2020 00:46   Güncelleme : 26-05-2020 00:46

ÇORLU- Evlerinin bahçesinde oturan aileye polis şiddeti, kafasını duvarlara vurdular!...

Çorlu'da kısıtlamayı ihlal ettiği ve polise mukavamet ettiği iddia edilen yurttaşları çok sayıda polisin darbettiği görüntüler sosyal medyada yayımlandı. Şiddet uygulayan polisler açığa alındı.

ÇORLU- Evlerinin bahçesinde oturan aileye polis şiddeti, kafasını duvarlara vurdular!...

Tekirdağ Çorlu’ya bağlı Silahtarağa Mahallesi'nde çok sayıda polisin evinin önünde oturduğu iddia edilen yurttaşı darbettiği görüntüler paylaşıldı.

Sosyal medya kullanıcısı Ali Osman Önder’in iddiasına göre; polis evinin önünde oturan Dursun Gültaş’ı darp etti. Sosyal medya kullanıcısı, görüntüleri “Çorlu’da Bayram günü polis şiddeti! Evinin önünde oturan Dursun GÜLTAŞ’ı polis darbetti! Olay Ülke gündemine bomba gibi düştü” diyerek paylaştı.


Kişilerin darbedilmesi ve ters kelepçe yapılması görüntülere yansıdı. Polis, olayın görüntüsünü çeken yurttaşlara da bağırıp ve tehdit etti.

Ali Osman Önder, YouTube kanalına da yüklediği videoya şu açıklamayı yazmış:

“Dursun Gültaş. Aslen Sinoplu. Kendi halinde bir gariban. Tek suçu evinin önünde oturması. Görgü tanıklarının iddiasına göre, Tekirdağ Çorlu’da silahtarağa mahallesinde evinin önünde otururken devriye gezen bir polis kendisine, ‘Şerefsizler içeriye girsenize’ diye bağırıyor. Vatandaş da polise, ‘Bu üslup devletimizin polisine yakışmıyor’ diye tepki gösterince, polis ‘Kes sesini lan’ diyerek Dursun Gültaş ve ailesine girişiyorlar. Tam 4 araba ekip ailenin tamamını dövüyorlar. Görüntüyü çeken kişi fark edilince ellerinden görüntüyü almak için onun da peşinden bulunduğu yere gidiyorlar. Polis devletimizin polisidir. Polisin bu davranışı kabul edilemez. Her daim polise, askere dua eden bu millete bu zulüm yapılmamalıdır.”

ŞİDDET UYGULAYAN POLİSLER AÇIĞA ALINDI
Tekirdağ Valiliği, sosyal medyada oluşan tepkiler üzerine açıklama yayımladı. Valilik, "polise mukavemet eden" iki kişinin gözaltına alındığını; "aşırı güç kullandığı iddia edilen" polislerin açıağa alındığını duyurdu. Valiliğin açıklaması şöyle:

"24.05.2020 günü saat 15:30 sıralarında Çorlu İlçemiz Silahtarağa Mahallesi Selimiye Camii civarında sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşların olduğu ihbarı üzerine  Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı bir Ekip olay yerine intikal etmiştir, olay yerinde bulunan iki şahıs görevli memurlara mukavemet göstererek linç etmekle tehdit etmişlerdir. Akabinde hakaretlerde bulunmaları üzerine şahıslar etkisiz hale getirilmiş, bir şahsın üzerindeki mandallı sustalı diye tabir edilen bıçak rızaen teslim alınmış, şahıslara sokağa çıkma yasağını ihlal ettiklerinden dolayı idari işlem yapılmıştır. Görevli Memura Mukavemetten konu ile ilgili nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’na bilgi verilerek alınan talimatlar sonrasında Şüpheli şahıslar 25.05.2020 günü öğleden önce hazır edilecektir bilgisi alınmıştır.

Olayda aşırı güç kullandığı iddia edilen görevlilere işten el çektirilmiş ve haklarında Adli ve İdari soruşturma başlatılmıştır."

GÖRGÜ TANIKLARI ŞİDDETİ ANLATTI
Polisin darbettiği aileden Kazım Sarıca olay anını ve sonrasında yaşananları Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan'a anlattı.

Kazım Sarıca “Polis motorla gezerken iki vatandaşı görüyor, ailemin olduğu mahalleye giriyor. Polis o sırada bahçede oturan aileme ‘eve girin’ diyerek hakaret etmeye başlıyor. Böyle olunca karşı taraftaki çocuklardan polislere ‘evimizde oturuyoruz’ şeklinde bir tepki geliyor. Bu sözler üzerine mahalleye başka polis ekipleri de çağrılıyor ve kadın, çoluk çocuk gözetmeksizin hepsini darp ediyorlar. Bu darp 15-20 dakika sürüyor, ondan sonra alıyorlar o gençleri dereye götürüp orada da darp etmeye devam ediyorlar. Daha sonra ifadelerini almak için karakola götürüyorlar avukatları olmadan.”

Sarıca, polislere de tepki göstererek şunları söyledi: “66 yaşında gözleri görmeyen, sakat bir kadın ve sen bu insanın kafasına jopla vuruyorsun. Bu pandemiden dolayı hastaneden yeni çıkardılar. Ameliyat olmuştu. Ölse kim verecek bunun hesabını? Diyelim ki bizim aile haksız, senin görevin bu mu, kendini savcının hakimin yerine mi koymak? Senin görevin adli işlemini yapıp gerekli yere teslim etmek. Hiç mi tahammülünüz yok? Gücün yetiyor diye onlar gariban diye dövmen mi lazım? Bizim başımıza bir iş gelince nereye gideceğiz?”

“Hepsinde darp izi var. Gelin bir görün hallerini. Ablam 66 yaşında eniştem 76 yaşında. Ne yapmışlar bu insanlar?” diyen Sarıca polislerin bu olayı çeken bir insanın peşinden evine girmek için kapısının camını kırdıklarını, telefonunu alarak görüntüleri silmeye çalıştıklarını söyledi.


Diğer görgü tanıklarından biri olan M.A da “Ben gözlerimle şahit oldum. 20-30 polis resmen terör estirdi mahallede. Görüntüleri çeken kişinin peşine düştüler. Bu insanlar ne yapmış ki? Bu kadar ekip üç beş vatandaşa biber gazı ve jopla saldırıyor, yazıklar olsun” dedi.

TEKİRDAĞ BAROSU’NDAN AÇIKLAMA
Tekirdağ Barosu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada süreci titizlikle takip edeceğini duyurdu. Baronun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Tarafımıza iletilen ve sosyal medyaya düşen görüntülerden de anlaşılacağı üzere kolluk güçleri tarafından aralarında çocuk, kadın ve erkeklerin de bulunuduğu yaklaşık 18-19 kişiye 2559 sayılı Polis Vaizfe ve Selahiyet Kanununa aykırı olarak sokakta ve bahçe içine onlarca kolluk görevlisi tarafından coplarla vurulmak sureti ile şiddet uygulandığı, görüntü çekenlerin de yine kolluk tarafından zorla görüntülerin sildrilmeye çalışıldığı gözükmektedir.

Hukuk devletinde ortada bir suç varsa ne şekilde yaptırımı olacağı bellidir. Konumu ne olursa olsun hiç kimse görev tanımını ve yasaları aşacak şekilde kendi yaptırımını uygulayamaz. Ancak son zamanlarda benzer olayların ülkemizin birçok yerinde sıklıkla yaşanması ciddi güven bunalımına yol açmaktadır."