YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2018 22:20   Güncelleme : 28-12-2018 22:25

Danıştay Soruşturmaya Gerek Yok hakaret içermiyor dedi..

Türkiye'yi sallayan tartışmada , İçişleri Bakanlığının soruşturma talebi Danıştay tarafından reddedildi....

Danıştay Soruşturmaya Gerek Yok hakaret içermiyor  dedi..

Geçtiğimiz yıl Ekim Ayı meclis toplantısında CHP İlçe Kongresinde yaşanan olayları Belediye Meclis gündemine taşıyan AK Partili Tülay Ömercioğlu ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan arasında tartışma çıkmıştı. Tartışmalara sebep olan olaylar Tülay Ömercioğlu'nun; “Hükümetimizin gündeminde Çanakkale’ye yönelik yatırımlar varken; yerelde ise gündem CHP içerisinde yaşanan kaset skandalıdır”  dedi. Ömercioğlu’nu uyaran belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Burası siyasi partilerin iç işlerinin konuşulduğu yer değil, rica ediyorum yapmayın” uyarısında bulunmuştu.

 

GÖKHAN PEŞPEŞE “RİCA EDİYORUM, YAPMAYIN”

Tülay Ömercioğlu’nun ısrar etmesi üzerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Bu konuyu açmayalım. Konu başka yerlere gitmesin, bakın güzel gidiyor. Bana da bazı şeyleri, hatırlamak istemediğim şeyleri hatırlatmayın. Siyaset elbette yapabilirsiniz ama bunu gidip parti binanızda yapmanızı rica ediyorum” dedi.

 

Ömercioğlu ise; meclisin gündemine daha önce AK Parti konularının gündeme getirildiğini hatırlatarak konuşmasına devam etti. Ömercioğlu; “Her ne kadar siz bir istifa mektubu verilirken; istifa mektuplarımız ile ilgili açıklama yaparken burada bununla ilgili şakalar yaptınız. Bunlar gerçekleşirken onların meclisin gündemi olurken; yakıştırmak istemediğimiz konular yaşandı. Ben her zaman güçlü bir muhalefetin olmasından yanayım. Burada sadece üzüldüğümüz bazı noktalar var onları dile getirmek istiyorum. Bir güzel CHP’liler arasında meydan muharebesi yaşanıyor” dedi.

 

TARTIŞMA GERİLİME DÖNÜŞTÜ.. AK PARTİ GRUBU MECLİSİ TERK ETTİ

Tülay Ömercioğlu’nun konuyu konuşmakta ısrar etmesi üzerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Bakın rica ediyorum, bunlar sizi ilgilendiren konular değil. Meclisin gündemi bu değil. Biz Çanakkale’de iktidarız. Çanakkale’de muhalefet olan, topal ördek olan sizsiniz Sizin belediye başkanlarınız FETO’dan sapır sapır dökülüyorlar. Siyaseti doğru düzgün yapacaksanız yapın, karışmayın bizim iç işlerimize. Bu nasıl bir meclisidir? Lütfen rica ediyorum bu konuyu kapatın. Gidip dışarıda ne istiyorsanız söyleyin. Mikrofonu kapattırmayın bana. Biraz ahlaklı olun; burası bu konuların konuşulacağı yer değil” dedi. Tartışmalara AK Partili Belediye Meclis üyeleri de katıldılar. Mikrofonu kapattıran Ülgür Gökhan’a tepki gösteren meclis üyeleri tartışmalar sonrasında Belediye Meclis Salonunu terk ettiler.

 

TARTIŞMALARA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DA DAHİL OLDU..

Çanakkale Belediye Meclisinde yaşanan tartışmalar kısa sürede ülke gündemine taşındı. Tartışmalara Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’da dahil oldu. 18 Mart törenlerinde her yıl konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın 2017 yılı 18 Mart Törenlerinde konuşma yapmasının yasaklanması konusunda Çanakkale Valisine talimat verdiğini açıkladı.

 

GÖKHAN KONUŞTURULMADI!

18 Mart törenleri geldiğinde ise; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın stadyumda her yıl yaptığı ve büyük ilgi çeken konuşması ilk kez yaptırılmadı! Gökhan bunun üzerine sosyal medya aracılığı ile her yıl yaptığı konuşmayı yayınlama yoluna gitti. Öte yandan AK Partili Tülay Ömercioğlu ve Ülgür Gökhan arasında yaşanan tartışmalar nedeniyle İçişleri Bakanlığı da soruşturma başlattı.

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

İçişleri Bakanlığı 9 Nisan 2018 tarihli soruşturma izni verdiği; soruşturmaya sebep olan konunun ise; Ülgür Gökhan’ın Tülay Ömercioğlu’na hitaben; “Rahatlayın, deşarj olun, kes, bitti, biraz ahlaklı olun” gibi ifadeler kullandığı iddiası olduğu belirtildi. İçişleri Bakanlığının soruşturma izni vermesi üzerine yargıya giden Ülgür Gökhan, Danıştay Birinci Daire’ye itiraz etti. Danıştay Birinci Daire İçişleri Bakanlığının avukatları ve Ülgür Gökhan’ın itirazını 6 Kasım 2018 tarihinde görüştü. Danıştay Birinci Daire Başkanlığı dosya üzerinde tarafları dinledikten sonra yaptığı inceleme neticesinde karar verdi.

 

“HAKARET KASTI YOKTUR.. MİKROFON KAPATILMAMIŞTIR”

Danıştay Birinci Daire Başkanlığı, büyük tartışmalara sahne olan Ekim Ayı Meclis toplantısı ve Ülgür Gökhan’ın ifadesi doğrultusunda itirazı karar bağladı. Kararda ise; Belediye Meclis toplantısında AK Partilerce ve yandaş medyada özellikle “Mikrofonlar kapatıldı, konuşmamız engellendi” şeklindeki söylemleri de çürütüldü. Danıştay, söz konusu tartışmalar esnasında AK Partililerin mikrofonlarının kapatılmadığını kayıtlara geçirdi. Öte yandan Ülgür Gökhan’ın “Rahatlayın, deşarj olun, kes, bitti, biraz ahlaklı olun” söylemlerinin de hakaret kasıtlı olmadığı sonucuna vararak Ülgür Gökhan’ın itirazını haklı bularak İçişleri Bakanlığının verdiği soruşturma iznini iptal etti!

 

DANIŞTAY’IN ALDIĞI KARAR:

Belediye meclisinin 4.10.2017 tarihinde yapılan olağan toplantısında gündem dışı konularda konuşmak isteyen Belediye Meclis üyesi Tülay Ömercioğlu’nun söz aldığı, adı geçen Meclis Üyesinin CHP Merkez İlçe Delege seçimlerinde Belediye Personelinin ve resmi araçlarının kullanıldığı yolundaki iddiayla ilgili konuşma yaptığı, bunun üzerine Belediye başkanınca, bu konunun Belediye Meclisinin değil siyasi partilerin konusu olduğunu, bu iddianın tartışılacağı platformun da Belediye Meclisi olmadığı yolunda söylemlerde bulunduğu, iddiayla ilgili konuşmaların devam etmesi üzerine Belediye Başkanının Tülay Ömercioğlu’nun mikrofonunun kapatılacağını söylediği ancak mikrofonun kapatılmadığı görülmüştür.

 

Bu söylemler üzerine farklı siyasi partilere mensup meclis üyeleri arasında gerginlik yaşandığı, karşılıklı konuşmalar şeklinde devam eden toplantıda Belediye Başkanının Meclise hitaben “Rahatlayın, deşarj olun, kes, bitti, biraz ahlaklı olun” şeklinde söylemlerde bulunduğu, Belediye Başkanının ön inceleme kapsamında alınan ifadesinde, söz konusu toplantıda Tülay Ömercioğlu’nun mikrofonunu kapattırmadığını, “Ahlaklı olun” söylemiyle siyasi ahlakı kastettiğini, bu söylemle Tülay Ömercioğlu’nun şahsını hedef almadığını belirttiğini, dolayısıyla söz konusu söylemlerin toplantının gergin geçmesi nedeniyle söylendiği, hakaret kastıyla sarf edilmediği sonucuna ulaşılmıştır.

 

Açıklanan nedenlerle, ilgiliye isnat edilen eylemlerin, hakkında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından soruşturma izni verilmesine ilişkin İçişleri Bakanlığının kararının kaldırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

 

Kaynak-Aynalı Pazar