DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-09-2018 18:04   Güncelleme : 22-09-2018 10:50

AZERBAYCAN - 'Düşünceden İşe' projesi

Azercell-için destek verdiği "Düşünceden İşe" projesi çerçevesinde Sumgayıt Devlet Üniversitesi öğrencilerinin hazırladıkları "Akıllı reaktör", "Zoolab" projeleri galip oldu

AZERBAYCAN -  'Düşünceden İşe' projesi

21 eylül'de Sumgayıt şehrinde "Düşünceden İşe" projesi çerçevesinde startap turu düzenlendi. Sumgayıt şehri Haydar Aliyev Merkezi'nde gerçekleşen etkinliğe Sumgayıt şehri ile birlikte, çevre ilçelerden olan 100'den fazla katılımcı katıldı.
Törende ilk olarak katılımcılar için bilgi verici oturum düzenlendi, "Düşünceden İşe" projesinin konsepti, elde edilen sonuçlar ve gelecek planlar hakkında bilgi verildi proje çerçevesinde yapılan startap turlarının amacı.
Bildirildi "Düşünceden İşe" projesi çerçevesinde düzenlenen turlar startap harekatının genişletilmesine ve vatandaşların yenilikçi fikirlerinin gerçekleştirilmesine destek amacıyla gerçekleştiriliyor. Ulaşım, İletişim ve Yüksek Teknoloji Bakanlığı, Haydar Aliyev Vakfı "Bölgesel Kalkınma" Birliği, Azerbaycan Gençler Fondü, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve "Microsoft" şirketi ile ortak gerçekleştirilen projenin ana ortağı ise "Azercell" şirketidir.
Etkinlik çerçevesinde Enformasyon Teknolojilerinin Gelişimi Devlet Fondü tarafından yapılan infosessiyada Vakfın startapçılara sunduğu olanaklar, geleneksel olarak ani edilen hibe yarışları ve bu yarışlarda katılımla ilgili ayrıntılı bilgi verildi.
Daha sonra "Sağlıklı Yaşam platformu" projesinin yazarı Şahlar Paşayev kendi başarı öyküsünü paylaştı. Projesi hakkında bilgi veren Ş.Paşayev bildirdi, kullanıcılar "Sağlıklı Yaşam platformu" mobil portalı tarafından tanındıktan sonra temel sağlık parametreleri konusunda 6 dakika içinde detaylı bilgi elde edebilirler.
O, projesinin tam şekillenmesinde katıldığı startap önlemlerinin büyük rol oynadığını kaydetti.
Bilgi için belirtelim ki, "Sağlıklı Yaşam platformu" projesi Ulaşım, İletişim ve Yüksek Teknoloji Bakanlığının Rusya Federasyonu'nun "Skolkovo" Fonu ile gerçekleştirdiği Açık Yenilikler Startap Turu çerçevesinde Azerbaycan'ın en iyi startapı seçildi.
Etkinliğin interaktif bölümünde "AIESEC in Azerbaijan" ve "Microsoft" şirketinin temsilcileri tarafından katılımcılar için startap takımlarının oluşması, proje tanıtımının doğru hazırlanması, yatırımcılara projenin satışı yolları, pazarın incelenmesi gibi konuları kapsayan tatbikat yapıldı.
Etkileşimli parçadan sonra fikri olan katılımcılardan oluşan takım oluşturuldu ve takımlar profesyonel mentorlar tarafından yarışmaya hazırlandı.
Yarışmada takımlar kendi düşüncelerini jüriyi karşısında sundular. Takım yöneticilerinin sunumlarından sonra soru-cevap ve projenin müzakeresi gerçekleşti.
Seçilen projeler başlıca yerler için mücadele ettiler. İkinci bölümün sonunda uzmanlardan oluşan jüri Sumgayıt şehri üzere I, II ve III yerlerin galiplerini belirledi.
Böylece yarışta I, II ve III yerlere uygun olarak Sumgayıt Devlet Üniversitesi öğrencilerinin hazırladıkları "Smart reaktör", "Zoolab" projeleri I ve II yere, "Order Bot" projesi ise III yere layık görüldü. Etkinliğin sonunda galipler organizatörler ve ortaklar tarafından ödüllendirildi.
Böylece Mingeçevir, Lenkeran ve Sinop şehirleri ile birlikte, Sumgayıt şehri için de en başarılı startap projeleri artık belli oldu.
Cumhuriyetin ilçe ve şehirleri üzere startap turlarının galipleri Bakü'de düzenlenecek Ulusal Finalde katılma hakkı kazanıyor.
Ulusal Finalde galip gelecek 1, 2 ve 3 yerlerin sahipleri ise organizatörler ve ortaklar tarafından ödüllendirilerek birlikte, 24 "Bakutel" Uluslararası Telekomünikasyon, Yenilik ve İleri Teknoloji fuarı çerçevesinde projelerini sunmak imkanı da elde edecekler.
Ayrıca startap turları çerçevesinde kazanan projeler mentor hizmetleri, yatırımların çekilmesi, ayrıca başarılı startapların yurtdışına gönderilmesi ve uluslararası etkinliklere dahil edilmesi imkanları ile temin ediliyor.

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA