UZAY
Giriş Tarihi : 04-06-2014 21:13   Güncelleme : 04-06-2014 21:13

Komşu sistemde iki gezegen bulundu

Astronomlar, Güneş Sistemi yakınlarındaki bir yıldız sisteminde iki gezegen keşfetti. Gezegenlerden birinde su olduğu tahmin ediliyor.

Komşu sistemde iki gezegen bulundu
Alman Göttingen Üniversitesi astronomları, Güneş Sistemi dışında iki yeni gezegen keşfetti. Üniversiteden yapılan açıklamada, gezegenlerden birinde hayatı mümkün kılan koşulların bulunabileceği kaydedildi.
 
İki gezegen, sistemimizden sadece 13 ışık yılı uzaklıktaki "Kapteyn" adlı yıldızın etrafında dönüyor.
 
Göttingen Üniversitesi Astrofizik Enstitüsü'nden Profesör Ansgar Reiners, “Yıldızın ilk gezegeni, Kapteyn b, yıldız etrafındaki bir turunu 48 günde tamamlıyor ve gezegende su bulunabilir” dedi. Kapteyn c adı verilen ikinci gezegen ise daha ağır ve tahminen su bulunması için çok soğuk.
 
 
 
Göttingen'li astrofizikçi Mathias Zechmeister'e göre, Güneş Sistemi dışında bulunan 20 gezegende daha Kapteyn b'deki gibi su tutmaya müsait koşullar yer alıyor.
 
Kepler misyonu çerçevesinde bulunan 60 gezegen konusundaki incelemeler ise henüz tamamlanmadı. Reiners, “Gelecekte, su bulunup bulunmadığını ortaya koymak için bu gezegenlerin atmosferlerinin inceleneceğini” söyledi.
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA