YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2018 19:46   Güncelleme : 18-05-2018 19:46

Türkiye ile Rusya Arasında Kültür Diyaloğu Sürecine ÇOMU desteği Sürüyor

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev ile Rusya Federasyonu İşbirliği Ajansı Türkiye Temsilciliği’nden Natig Guluyev ve beraberindeki heyet Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini ziyaret etti

Türkiye ile Rusya Arasında Kültür Diyaloğu Sürecine ÇOMU desteği Sürüyor

20 Kasım 2017 tarihinde Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev ile Rusya Federasyonu İşbirliği Ajansı Türkiye Temsilciliği’nden Natig Guluyev ve beraberindeki heyet Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini ziyaret etmişti. Gerçekleşen görüşmelerde, iki ülke arasında kültürel-akademik ilişkilerin ve işbirliğinin güçlendirilmesi için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin sağlayabileceği akademik desteğin önemi vurgulanmıştı. Özellikle, 1920 yılında, Rusya'daki devrim ve iç savaştan sonra Gelibolu’ya sığınmacı olarak gelen yaklaşık 30 bin Beyaz Rus’un Çanakkale’deki gurbet sürecinin, iki ülke arasında ortak bir kültürel değer olduğuna dikkat çekilmişti. Ayrıca Gelibolu’da yer alan Rus Mezarlığı ve anıtının iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin bir sembolü olmayı sürdürdüğü açıklanmıştı. Söz konusu anıt 1921 yılında yapılmış ve zaman içinde yıkılarak ortadan kalkmıştı. Türkiye ve Rusya Dış İşleri Bakanlıklarının konuyu birlikte ele alması sonucunda anıt 2008 yılında yeniden inşa edilerek açılmıştı. Gelibolu’da kaldıkları süre içinde ölen Rusların anısına yapılan anıtı her yıl Rusya’dan gelen yüzlerce turist ziyaret etmektedir.

6 Mayıs 2018, aynı zamanda anıtın açılışının 10. yıldönümüydü. Bu nedenle Gelibolu, Rusya’dan gelen geniş katılımlı bir heyete de ev sahipliği yaptı. Törene Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev, St Andrew-Rusya Ulusal Gurur Vakfı Başkanı Vladimir Yakunin, Vakıf Müdürü Vladimir Bushuev, Vakıf Protokol Müdürü Elena Parfenova ve çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı. Törende Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini Prof.Dr. Vedat Çalışkan, Prof.Dr. Hasan Arslan, Doç.Dr. Ali Sönmez, Dr. Öğretim Üyesi Gülzar İsmail ile Gelibolu Piri Reis MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İsmail Elagöz temsil ettiler. Anıtın önündeki merasim daha sonra Gelibolu Atatürk Kültür Merkezi'nde devam etti. Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev buradaki konuşmasını “Gelibolu’daki bu anıt, bizlere tarihi olayları hatırlatmakla kalmayıp, aynı zamanda Rus ve Türk halkları arasındaki ilişkilerin anlaşılması açısından paha biçilemez değerdedir” diyerek bitirirken; St. Andrew Ulusal Gurur Vakfı Başkanı Vladimir Yakunin ise “Bugün Türk topraklarında hayatlarına veda eden ve huzur bulan Rus vatandaşların anısı için burada bulunuyoruz. Maalesef tarihi kimse yeniden yazamaz. Tarih olduğu gibi kalıyor. O uzun zaman önce, çok zor koşullarda Türklerin Ruslara yaptığı yardımlar inanılmazdı” değerlendirmesinde bulundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni temsilen törende konuşma yapan Prof. Dr. Vedat Çalışkan ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel ACER’in 100. yıla uzanan bu süreci dikkatle takip ettiğini belirterek şunları söyledi: “Beyaz Rusların Gelibolu Gurbeti olgusu, toplumlarımızı kültürel olarak yakınlaştıran ortak noktalarımızdan biridir. Dolayısıyla buradaki geçmiş hatıralara ve Gelibolu’daki gururlu geçmişlerimize dayanarak söyleyebiliriz ki, o dönemin Geliboluluları, bizlere medeniyetler arası diyaloğun ve işbirliğinin nasıl mümkün olabileceğini kanıtladılar. Bir zamanlar Gelibolu’da yaşananlar, günümüzde bizlere ortak tarihsel ve kültürel bağlarımızı hatırlatan; çeşitli alanlarda iş birliğimizi destekleyen çok güçlü bir temel sunmaktadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Rusya Ulusal Gurur vakfı Başkanı Prof.Dr. Yakunin tarafından Rusya Türkiye arasında kültürel diyaloğun geliştirilmesine katkı yapan kişi ve kurumlara Teşekkür Plaketleri takdim edildi. Gelibolu’daki programın kapanışında Rusya Devlet Akademik Müzik grubu sahne aldı. Grup, balalayka, akordeon ve dombra gibi çeşitli geleneksel enstrümanlarla Rus kültürünün çok sevilen klasik bestelerini çaldılar.

Etkinlik programının ikinci günü İstanbul’da devam etti. 7 Mayıs 2018 pazartesi günü Galatasaray Üniversitesi’nde “Kültür Diyaloğunda Rusya ve Türkiye” adlı bilimsel yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yaptığı yuvarlak masa toplantısının davetli konuşmacıları arasında Prof.Dr. Enver Sheykov (Rusya

Federasyonu İşbirliği Ajansı Ankara Temsilciliği Başkanı), Prof.Dr. Viladimir Yakunin (Moskova Devlet Üniversitesi, Devlet Politikası Anabilim Dalı Başkanı), Prof.Dr. Aleksandr Şumilin (Rusya Bilimleri Akademisi, Avrupa Enstitüsü Kıdemli Araştırmacısı), Büyükelçi Ender Arat, Prof.Dr. Aydın İbrahimov (Ege Üniversitesi), Çoşkun Yılmaz (İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü) bulunuyordu. Yuvarlak masa toplantısına Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden davetli konuşmacı olarak Prof.Dr. Vedat Çalışkan katıldı. Prof. Dr. Çalışkan ‘Gelibolu Gurbeti’nin 100. Yılına Doğru’ başlıklı sunumunda, Türkiye-Rusya arasında pozitif kültürel gündem ve ilişkilerin geliştirilmesinde, Gelibolu gibi ortak kültürel değerlere odaklanmanın iyi bir klavuz olduğunu belirterek; iki ülke arasındaki kardeş şehir uygulamalarının da yakınlaştırıcı ve işbirliğine zemin hazırlayan rollerine dikkat çekti.

Yuvarlak masa toplantısının ardından davetliler Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu tarafından verilen resepsiyonda bir araya geldiler. Resepsiyonda konuklarla yakından ilgilenen Rusya başkonsolosu Podelyshev, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne, iki ülke arasında kültürel ve akademik işbirliğini geliştirmeye verdiği destek nedeniyle teşekkürlerini iletti.