Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 04-11-2017 00:09   Güncelleme : 04-11-2017 00:18

BASK: KIŞ GELMEDEN EKİM AYI TÜFE ENFLASYONU MEMURLARI DONDURDU.

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak; TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayındaki % 2,08’lik TÜFE artışının, kış gelmeden memurları dondurduğunu söyledi

BASK: KIŞ GELMEDEN EKİM AYI TÜFE ENFLASYONU MEMURLARI DONDURDU.

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak; TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayındaki % 2,08’lik TÜFE artışının, memurlara verilen Ocak ve Temmuz artışlarının, aylık bazdaki kümülatif kayıpları karşılamadığı gibi, kayıpların artmaya devam ettiğini, kış gelmeden Ekim ayı enflasyonunun memurları dondurduğunu söyledi.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ekim ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre % 2,08, Aralık ayına göre ise % 9,52 oranında artmıştır.

Anlaşılıyor ki; 2017 yılının ilk on ayında, memur ve emeklilerinin aylıklarındaki enflasyon kayıpları yükselmeye devam edecek ve telafisi mümkün olmayacaktır..

Ocak ve Temmuz aylarında memurlara verilen artışlar kümülatif toplam kayıpları karşılamaktan uzak olup yılbaşına 2 ay kala memur ve emeklileri cepten yemeye devam edecektir.

MEMURLAR ENFLASYON KAYIPLARINI TELAFİ EDEMİYOR.

TÜFE oranlarına ilişkin TÜİK açıklamaları, memurlar ve emeklileri için kayıpların ne kadar daha yükseldiğinin korkuyla takip edildiği basın bültenleri haline gelmiştir.

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Ekim ayı enflasyon oranı açısından evli, iki çocuklu (1’i 6 yaşından küçük), eşi çalışmayan memurlar üzerinden değerlendirildiğinde durumun özeti şudur:

2017 yılının ilk 6 ayını 291,76 TL kayıpla kapatan 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetli, aylığında Temmuz ayında 172,58 TL artış yapılmış olmasına rağmen ilk altı aydaki kaybını karşılayamadığı gibi, ikinci altı aydaki enflasyon kayıpları ile birlikte 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 213,60 TL’ye ulaşmıştır.

Aynı şekilde 9/1 derece ve kadrodaki bir memur Temmuz ayında 178 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 235,06 TL’ye ulaşmıştır.

7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmen Temmuz ayında 201 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 255,44 TL’ye ulaşmıştır.

8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktor Temmuz ayında 277 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 353,26 TL’ye ulaşmıştır.

12/3 derece ve kadrodaki bir hemşire Temmuz ayında 196 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 249,83 TL’ye ulaşmıştır.

1/4 derece ve kadrodaki bir mühendis (büro) Temmuz ayında 305 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 358,76 TL’ye ulaşmıştır.

Üreticinin ve tüketicinin onca feryadına rağmen, tarladan pazara intikal eden ürünlerin fiyatlarında bir türlü önlenemeyen geometrik artışlar, vatandaşların dengesini bozmaktadır.

2017 YILI MEMURLAR İÇİN KAYIP YIL

Ağustos ayında iktidar ile Memur-Sen imzalanan 4. Dönem (2018-2019) Toplu Söy(z)leşmede, geçmiş kayıpların karşılanması yer almamaktadır.

2017 yılında aynı hükümet ve aynı Bakanlık ile 50 gün arayla kamu işçileri ve memurlar adına imzalanan toplu sözleşme metinleri arasındaki farklılık ve memurların aleyhine açılmaya devam eden makas rahatsız edici boyutlara ulaşmıştır.

 

 

Nitekim; 28 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2018 Yılı Programı’nın 133. sayfasında; 2017 yılında ortalama net memur maaşlarının nominal % 9,3 artarken, ortalama kamu işçi ücretlerinin % 15,2 arttığı belirtilmektedir.

Yasalara ve Anayasanın eşitlik ilkesine rağmen ikramiye hakkı ödenmeyen memurlar, kime hizmet ettiği anlaşılmayan yetkili sendikaların “toplu peşkeş”inin bedelini ödemektedir.

KAYIPLAR ARTACAK

% 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçilmesi nedeniyle Mart ayından itibaren başlayan ve yıl sonuna doğru asgari ücretliler dahil tüm çalışanları kapsayan vergi dilimi kayıpları, kamuoyu önünde verilen onca söze rağmen yetkili sendikalarca toplu pazarlık masasına getirilememiştir.

2018 Yılı Bütçe Kanunu ve diğer mali uygulamalar çerçevesinde başta MTV olmak üzere diğer vergilerde yeniden değerlenme oranının çok üzerinde artış yapılacağı ve bu şekilde bütçe açığının finanse edileceği ve bu finansmanın başta memurlar olmak üzere kayıt dışı işlemi ve ücretinden başka geliri olmayanların sırtından karşılanacağı açıktır.

Hükümetin ,% 40’ları aşan kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak yerine, “vurun abalıya” misali, zaten kayıt altında olup kıpırdama imkanı olmayanların nefeslerini kesmeye yönelik tedbir ve artışlara yönelmesi ürkütücüdür.

Memur ve emeklileri başta olmak üzere çalışanların, kazanılmış haklarının budanması için yeni düzenlemelerin yapılacağı zor bir dönemece girmek üzereyiz.

Bir kez daha; emek örgütlerini, hısımlıkları ve hasımlıkları bir kenara bırakarak kazanılmış hakların korunması için verilecek mücadeleye hazırlıklı olmaya çağırıyorum.”

BASK BASIN BÜROSU

SEÇİLMİŞ BAZI UNVANLARDAKİ MEMURLARIN 2017 OCAK VE TEMMUZ AYI ARTIŞLARI DİKKATE ALINARAK 2017 EKİM AYI SONU İTİBARİYLE 10 AYLIK TOPLAM ENFLASYON KAYIPLARI

Unvanı Derece/ Kademe Ocak-Haziran enflasyonuna göre toplam kayıp miktarı Temmuz ayı zam miktarı Temmuz ayı enflasyonuna göre kayıp miktarı Ağustos ayı enflasyonuna göre kayıp miktarı Eylül ayı enflasyonuna göre kayıp miktarı Ekim ayı enflasyonuna göre kayıp miktarı Temmuz+ Ağustos+ Eylül + Ekim ayı kayıpları 2017 yılı 10 aylık kayıp miktarı

 

ÖNEMLİ NOT: AYLIKLAR; EVLİ, EŞİ ÇALIŞMAYAN, 1'İ 6 YAŞINDAN KÜÇÜK 2 ÇOCUKLU AİLELERE GÖRE DÜZENLENMİŞTİR

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA