Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Metin AKGÜN
Metin AKGÜN
Giriş Tarihi : 12-10-2014 00:00

“HANNAS”’IN VESVESESİ KISKACINDA BİZ!

Kısa bir süre önce Kurban Bayramını” idrak ettik. Kurban alımlarında maddi güçler zorlanıp, en güzel, en gösterişli, kurbanlar alındı. Bayram ziyaretleri, bayramlarda ikramlar bir başkaydı. Ama bayram kutlamalarımızdaki samimiyetimizin ne ölçüde olduğu nefsimizde sorgulanmalı

Bayram kutlamalarımızdaki coşku, paylaşmalarımızdaki içtenlilik, empati ağırlıklı paylaşımlarımız bayram sonrası neden değişir ki… Neden bayram sonrası ve bir anda karşımızdakini anlamaya çalışmaktan vazgeçeriz?

Sınırımızda yaşanan insanlık ayıbı türünde zulme sessiz kalmayan devletimiz, yaratılanların en şereflisi olan insanın, (kardeşimiz mesabesinde olan) onurlu yaşamasının kutsiyetine olan inanç ve asırların getirdiği tarihi sorumluluğu dahilinde insan olmanın erdemli mesuliyeti dahilinde el uzatmış, sınırlarını açmış, “ensar” olmanın ne olduğunu unutan, günümüz şartlarında bu erdemi yeniden kazanmaya model olacak bir uygulama ile kucak açmış, varını ve yoğunu paylaşan insanlarımızla tarihe not düşülmüştür.

Yağmurun toprağa verdiği hayat misali birbirimize rahmet ve şefkatle yaşama sevinci taşımaktır. Zor zamanlarda gönül alıcı bir söz, mütebessim bir yüz sunabilmektir. Kardeşlik, huzur ve mutluluğu paylaşmak, hüzün ve kedere, acı ve ızdıraba ortak olmaktır. Renkleri, dilleri, kökenleri farklı da olsa yürekleri bir kardeşler, birbirlerinin hüznüne, uğradıkları zulüm ve şiddete, akan kan ve gözyaşlarına asla duyarsız kalamaz. Kardeşlik duygusu, ayrı bedenlerin aynı kalbi hassasiyetleri paylaşabilmesidir.

“21. Yüzyılda ensar nasıl olunur?” sorusunun akademik çalışma alanı içinde olması gerektiğini düşünüyor, bu konuda sempozyumlar, kongreler düzenlenerek toplumsal yapımıza değerlerimiz yönünde istikamet tayin edilmesi gerektiğine dikkat çekerken, bugün namüsait mahiyette tezahür eden şartlara rağmen, manevi alanda kardeşliğin aralarındaki mesafeleri, sınırları, engelleri ortadan kaldıran gönüller arası ülfet köprüsü olduğunun şuuru içerisinde ve kararlılıkla devam edeceğinin ilanı devletin tarihi derinliğindeki güzelliklerinin 2014’lerde de yaşanması ve toplumluma doğru modellerin sunulması hassasiyetinden kaynaklı olduğunu düşünüyoruz.

Halen devam 21. Yüzyılda ensar nasıl olunura cevap teşkil edecek güzelliklerin yaşandığı bir süreç yaşanırken, yaşanan bu güzelliği anlamayan veya anlamak istemeyenlerin, nefsani arzuları veya tahriklerin tesirinde doğu ve güneydoğumuz öncelikli yurt sathında yaşatılan müessif hadiselerin yarattığı gerginlikler ve görev yaptığı yöre insanlarına hizmetten öte gayesi olmayan resmi görev ifa eden canların kaybına neden olmalarıyla küresel eşkıyaları sevindirmelerini anlamak kolay değil...

Yaşananlar ışında olumsuzlukların odağında olanların da manevi alandaki eksikliklerinden kaynaklandığı, bu açıdan bu eksikliğin giderilmesi yönünde yılmadan manevi terbiyenin devam etmesi gerektiğini, sadece hutbelerde değil, yaşamın her alanında konferanslar,paneller, akademik çalışmalar ve çalıştaylarda, kültür ve sanat alanında, her türlü sahne sanatlarında, özellikle tiyatro aracılığıyla kendi insanımıza kaybetmekte olduğumuz insan olmanın erdemleri, merkezinde satratejik bir plan dahilinde faaliyetler yürütülmeli…

Bu faaliyetlerde; kardeşliğin sloganlarla sağlanamayacağı, zor zamanlarda gönül alıcı bir söz, mütebessim bir yüz sunmakla başlarken, huzur ve mutluluğu paylaşmak, hüzün ve kedere, acı ve ızdıraba ortak olmak olduğu, renkleri, dilleri, kökenleri farklı da olsa yüreklerin birleşiminde birbirlerinin hüznüne, uğradıkları zulüm ve şiddete, akan kan ve gözyaşlarına asla duyarsız kalınamayacağı, ayrı bedenlerde aynı kalbi hassasiyetleri hissetmenin doğru modelleriyle hayatileştirmek gerekmektedir.

Allah (c.c.) insanın bu zaafını bildiği yönüyle insanlığa indirdiği Kur’an-ı Kerim’de son sure olan. “Nas Suresi/114” insanlık için fıtratında var olan zaaflarına işaret ederken, bu zaaflarının giderilmesi yönünde alınması gereken tedbirlere işaret eder.

S. Kutub Fizilal-il Kur’an’da “Nas Suresi/114” suresini tefsirinde;

1.      De ki: Sığınırım ben, insanların Rabbine,

2.      insanların Melikine,

3.      insanların Tanrısına.

4.      O sinsi vesvesecinin şerrinden.

5.      O ki insanların göğüslerine kötü düşünceleri fısıldar.

6.      Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

      “Rabb, hükümdar ve ilaha sığınılması yüce Allah'ın genel olarak her kötülüğü özellikle sinsi vesvesecileri kötülüklerini etkisiz kılan sıfatlarını zihnimizde canlandırmaktadır. Rabb terbiye eden, yetiştiren, yönlendiren, koruyan ve himaye edendir. Hükümdar, sahip olan, hükmeden, istediği şekilde kullanabilendir. İlah ise her şeyin üstünde olan, her şeyi kontrolü ve otoritesi altına alandır. İşte bu sıfatlar, insanları içlerine sızan kötülüklerden koruyacak sıfatlardır.

Tehdidi altında olduğumuz vesveseler, gizli oldukları için insanın nasıl kendisini koruyacağını bilemediği kötülüklerdir. Rabb (c.c.), hükümdar ve ilahın yardımı olmadan karşı koyamayacakları gizli, sinsi kötülüklerden kendisine sığınmalarını istemektedir. Zira bu kötülükler hiç beklemedikleri anda kendilerine yetişebilmekte ve farkında olmadan onları yakalayabilmektedir.

"Vesvese", gizli ses demektir. "Hunus", gizlenmek ve dönüş yapmaktır. "Hannas", karakteri gereği çokça gizlenip dönüş yapan demektir.

Ayet-i kerimede önce sıfat genel olarak kullanılmıştır: "Sinsi vesveseci". Yaptığı iş de belirlenmiştir: "İnsanların içlerine vesvese veren." Sonra mahiyeti belirlenmiştir: "Cinlerden ve insanlardan olan" İfadenin bu şekilde sıralanışı; sözün başında sıfat olarak açıklanan sinsi vesveseciye karşı insanın içinde bir hassasiyet, duyarlılık, uyanıklık ve dikkat duygusu yerleştirilmektedir ki onun gerçek özelliğini anlayabilsin.

İnsanın iç dünyası bu teşvik ve uyarıdan sonra sinsi vesvesecinin insanların içlerine gizli gizli vesvese verdiğini öğrendiğinde, bu sinsi vesvesecinin gizli olan cinlerden ve insanların gönüllerine cinlerin sinsiliği gibi sinmeye çalışan, şeytanlar gibi vesveseler vermeye uğraşan insanlar olduğunu anlayınca, evet İşte bu gerçekleri öğrenince insanın iç alemi şer güçlerin nerde gizlendiklerini, nerden içeri girdikleri ve hangi yolla geldiklerini öğrendiğinden savunmak için harekete ve hazırlığa geçmeye başlar.” demektedir.

İnsanların kendi kendine zihninde ürettiği ve yaydığı, çevresini etkilediği vesveseleri şeytanların vesveselerinden çok daha tehlikelidir. İnsan ile şeytanın birleştiği “HANNAS” kaynak halindeki vesveselerin şiddeti ve bireysel ve toplusal açıdan verdiği zararı daha vahimdir. Bu hal üzere “HANNAS” vesvese kaynağı olan hallerde bu şahıslar, Her güç sahibinin etrafını kuşatarak ona telkinlerde bulunan, onun yeryüzünde bozgunculuk çıkarmasına ekini ve nesli helak etmesine azgın bir zorbaya dönüşmesine sebep etrafındaki şer çemberidir…

Bu yurt genelinde yaşadığımız kaosun Allah’ın (c.c.) Nas suresinde işaret ettiği “HANNAS”ın neden olduğu vesvese olduğunu düşünüyor, bu halden kurtulmanın da nefsi yenerek; O sinsi vesvesecinin(HANNASDAN-gerek cinlerden, gerek insanlardan) şerrinden; insanların Rabbine, insanların Melikine,insanların Tanrısına Sığınmakta olduğunu hatırlamak, hatırlatmak gerektiği inancı içerisinde yaşanan olaylara aklıselim içerisinde yaklaşmak, toplumun bütününü kucaklayıcı tavır ve davranış içerisinde küresel eşkıyaların beklentilerini boşa çıkararak milli birlik ve beraberliğin temin, tesis ve damının sağlanmasından toplumun her kesiminin mesuliyetine ve devletin kurum ve kuruluşlarının yıpratılmaması hassasiyetinin önemine dikkat çekerim.

 

 

Metin AKGÜN

Maarif Müfettişi

Eğitim 2023 Derneği Elazığ İl Temsilcisi

NELER SÖYLENDİ?
@
Metin AKGÜN

Metin AKGÜN

DİĞER YAZILARI MALAZGİRT VE GERÇEKLER Eğitimde Başarı, ‘İnsanı Bilmekle’ Başlar… DOĞRU İSTİKAMET ve DÖNEMLİK DOĞRU İSTİKAMET ve DÖNEMLİK Eğitim, “AKLI” Kullanmayı Kazandırmalıdır… Telafi Eğitimine Hazır mıyız? Engelli Kardeşlerimizi Anlamaya Mecburuz... İnsanın İnşası Mesuliyetimiz; Kriterlerimizi Doğru Seçmektir. Metin AKGÜN - Kavramdan Manaya ‘RAMAZAN’ Eğitimde Yönetsel Körlük Kaynaklı Yanlışlarımız! Çocuklarımızın Şahsiyet Kazanması İçin, Eğitim Şart! Sorumluluk Sahibi Olmak… Başkan AKGÜN’den; Yeni Yıl Mesajı Salgın Sürecinde Eğitimimiz (!) Bizi Biz Kılan Değerlerden Koparılıyoruz. Eğitim, Sadece ‘Akademik Öğrenme’ Değildir. (1) Kaybettiğimiz Değer, “Nezaket…” Toplumsal Kaosun Nedeni, Değerlerimizi Kaybedişimizdir… Eğitimde Kaybettiğimiz Değerlerimiz (2) Eğitimde Kaybettiğimiz Değerlerimiz (1) Verdiğimiz “Eğitim” Bireyi Ne Kadar Erdemli kılıyor. Kovid-19 Salgınının Ekonomi Üzerindeki Etkileri Toplumsal Eğitim Açısından Tiyatro Önemlidir… 6.8’lik Elazığ Depreminin Bilançosu Ağırlaşıyor Türk Her Yerde Türk’tür Farkında Olmadan ‘Şirk’e Kayıyoruz!’ Riyadan Şirke Uzanan Hatalarımız… Milli Beka Mücadelemizde Ana Eksenimiz “EĞİTİM” Olmalıdır. Eğitimde Yaşanan Sorunlarımız, Çözümsüz Değil. Her Sınav, Yeni Bir Başlangıç Olmalı… Refleks Tepkiler, Ağır Bedeller Ödetir… Bir Nesli İnşa Ederken… Başkan Akgün’ün, “Avukatlar Günü’nü” Kutlama Mesajı. “Nevruz” Tarımsal Açısından Bir Fırsat Olabilir… Mesleki Eğitimde Paradigma Değişimi, Hayalin Alt Yapısıyla Başlar. (HAY) TARİFELİ UÇAĞI KAÇIRSANIZ NE HİSSEDERSİNİZ? Eğitimde 2023 Vizyonumuzda “Değerlerimiz” Yer Almalı…(I) “5N 1K” Uygulamasına Farklı bir Bakış… Eğitimde Kalite için; Öz Değerlendirme Şart… Her Şey Mutlu Yarınlarımız için… Çocuklarımızla Hayatı Paylaşalım…(2) Çocuklarımızla Hayatı Paylaşalım…(1) 23 Nisan’ın Mana Derinliği, Bir Günde Bitmemeli… Çanakkale Ruhu, İstiklalimizin Teminatıdır… Eğitime Bakış Açımızı Sorgulamalıyız… Eğitim Sistemimiz “ERÖR” Veriyor… Mesuliyetimiz, Mefkûremizin Derinliğidir Teknik Eğitim Yarınımızdır… Toplumsal Yapıda Değişim, Kavramlarla Başlar. Farkında mıyız? Bu Gün 24 Kasım Öğretmenler Günü… Bugün 29 Ekim, “Cumhuriyetin” Mana Derinliğini Anlamak Gerek… “Neme Lazım Be Sultanım” Deme! Eğitimde “Şiir” Önemlidir… ÖFKE 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı başlıyor. Endüstri 4.0 Günlük Hayatımızda Neleri Değiştirebilir? Sanayileşmede 4. Evre Başlarken, İstikbal ve İstiklalimiz Merkezinde BİZ! Nefsin Doymazlığı Peşinde Nereye… İnanmak, Mutluluk İçin En Temel Şarttır… Çanakkale Ruhu, İstiklal Ve İstikbalimizin Teminatıdır Neslin İnşa Sürecinde “TİYATRO!” Önemlidir “Zaman Sana Uymuyorsa Sen Zamana Uyacaksın” Diyorlar! Mutluluk İstemekle Başlar... Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı Akgün'ün -10 Kasım Atatürk’ü anma- Mesajı Yaşadığımız Hayatı, Hissetmeliyiz! Şemdinli’deki Durak Jandarma Karakolu’na yapılan saldırıyı ve Van'da buluşan 16 ilden 181 aşiret temsilcisinin; PKK'ya gösterdikleri tepki Sevmek Ama Nasıl? 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı, Eğitimde Yeni Bir Başlangıç Olsun. '19 Eylül Gaziler Günü' Kutlama Mesajı 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı, Eğitimde Yeni Bir Başlangıç Olsun Çocuklarımızın Başarısız Olmasında Sebep Biz Olabilir miyiz? (2) 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun. Basın Açıklaması Çocuklarımızın Başarısız Olmasında Sebep Biz Olabilir miyiz? (1) Bin Aydan Daha Hayırlı olan Kadir Gecemiz Mübarek Olsun İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki Hain Terör Saldırısını Nefretle Kınıyoruz İnsanın yaradılışındaki üç temel özellik ve EĞİTİM! Kardeşliğin Doğduğu, Sevgi Dolu Bir Ramazan Olsun… İnsan Olmak Önemli … Çocuklarımızın Satırlarında 19 Mayıs… Bütün Annelerimizin Mübarek Ellerinden Öpüyoruz. Bütün Annelerimizin Mübarek Ellerinden Öpüyoruz Miraç Kandili Fırsattır Mavi Kurdele! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun Küçüktük Ufacıktık Top Oynadık Acıktık… Çanakkale Zaferini Doğru Anlamalı ve Anlatmalıyız… Cemreler Gönüllere Düşsün! İnsan Olmak, İnsan Kalabilmek! Nasihat… Zan… İnşanın İnşası Mesuliyetimiz; Kriterlerimizi Doğru Seçmektir Mekke’nin Fethinin Maneviyatında 2016’ı Değerlendirmeliyiz! 24 Kasım Öğretmenler Günümüzü Tebrik Ediyoruz… Eğitim Sürecinde Öğretmen Önemlidir… Çocuklarımız İstikbalimizdir… Bu Ahlaki Çöküşle Nereye Kadar! Metin AKGÜN ;Terörün Kıblesi Yok! Metin AKGÜN ; İSTİKAMET! Birlik ve Beraberlik İçin, Bayramlar Fırsat Olsun! Terörün Yarattığı Zulüm, Milletçe Ciğerimizi Dağlıyor… Bugün 30 Ağustos… Yarının Daha Güzel Olması İçin… AKLIMDASIN ALLAH’IM Baskil Kaysıları Türk Ocakları Genel Merkezinde Şehitler ölmez! Bilakis onlar diridirler Kardeşliğimize Sıkılan, Ciğerlerimizi Dağlayan Kurşun! Bayramlar Fırsattır… Tatilde Hikâyeler Anlatalım Çocuklarımıza! Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan… Devlet… Beraat Gecesi Samimiyet İster… 19 Mayıs 1919 Sıradan Bir Gün Değildi… Bağıranın Önüne Ot Atınca…. Toplumsal Çözülme Sürecine, Değer Eğitimi Odaklı Bakış! 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü Fedakarlığın Zirvesinin (İSAR) Yaşandığı ÇANAKAKLE… Değerlerimizi Kazandırmadığımız Nesil Nereye Gider? Toplumsal Değişim Yönetilebilmeli! Özgürlük ve Adalet Kavramlarında Yaşanan İkilem… Küreselleşme Süreci, Geleceğin Eğitimi ve Risklerimiz! M.Ö. 2000 Yıllarından Günümüze Yansıyan DUA! Çocuklarımızı Eğitiyor muyuz? Ekonomik Kalkınmanın Sağlam Temellere Oturması Sürecinde; İNSAN! Eğitim, Geleceği Kazanma Savaşıdır… İnovasyon Hedefinde Yeni Nesil…(2) İnovasyon Hedefinde Yeni Nesil… Orta Doğuda Yaşanan Kaos… Askeri Zaferlerin Devamı İçin “Eğitim” Önemli… “Ensar” Olmak Zor... KURT KUZUYU YEMEK İSTİYOR AMA! Kavramdan Manaya “RAMAZAN” Ramazan-ı Şerif Temizlenmek İçin Fırsattır. IRAK DA YAŞANAN KAOS... Adalet İstemek Yetmez, “Adalet” Emek İster. Depremle Yaşamak Analarımız bizim için “Cennettir” Bağımlılıklarımız Bizi Dönüştürüyor…
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor13
 • 2Trabzonspor13
 • 3Adana Demirspor13
 • 4Beşiktaş13
 • 5Galatasaray13
 • 6Gaziantep FK11
 • 7Sivasspor11
 • 8Başakşehir FK00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Hatayspor00
 • 11Kasımpaşa00
 • 12Konyaspor00
 • 13MKE Ankaragücü00
 • 14Ümraniyespor00
 • 15Giresunspor10
 • 16Antalyaspor10
 • 17Kayserispor10
 • 18Fatih Karagümrük10
 • 19İstanbulspor10
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA