Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Emin VAROL
Emin VAROL
Giriş Tarihi : 31-05-2015 00:00

Erdoğan, Kenan Evren’in Hatasını mı Tekrarlıyor?

Anavatan Partisi’nin (ANAP) iktidara geldiği 6 Kasım 1983 seçimlerinden iki gün önce..
Tarih 4 Kasım 1983.. Seçim kampanyasını tamamladık ve Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin (MDP) seçim otobüsü ile Bursa’dan Ankara’ya dönüyoruz.. İnegöl civarındayız..
Otobüste, MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp ve Genel Başkan Yardımcısı Doğan Kasaroğlu’nun hemen arkasındaki koltukta oturuyorum..,
Hava kararmış, TRT’nin 19.00 haber bültenini merakla bekliyoruz..,Devlet Başkanı Kenan Evren konuşacak.. 
Günler öncesinden, “seçimlerin kaderini belirleyecek” bir konuşma yapacağı duyurulan Kenan Evren’in, ne söyleyeceğini en az bizim kadar MDP Genel Başkanı, Emekli Paşa Turgut Sunalp de merak ediyordu..
@@@@@
Milliyetçi Demokrasi Partisi’ni, emekli orgeneral Turgut Sunalp’e, Kenan Evren ve silah arkadaşları kurdurmuşlardı.. 12 Eylül askeri darbesinden sonra yapılacak 6 kasım seçimlerinde kesin iktidar olacak gözüyle bakılıyordu.. Buna birçok üst düzey bürokrat ve gazeteci ağabeylerimiz de inanıyordu..
Reşit Galip Caddesi’nin Çankaya Köşkü’ne yakın bir noktasında bulunan MDP Genel Merkezi’ni bir süre muhabir olarak izledim.. Bu genel merkez hiçbir zaman sade vatandaşı ağırlamadı.. Çok üst düzey insanlar geldi gitti.. Zaten Sunalp Paşa’nın yapısı da halkla yakın temasa uygun değildi.. Herkese tepeden bakar, ağzından “Güneş Taner Purosunu” , kalın bir kohiba purosunu eksik etmezdi..
Hiç unutmam.. MDP İl Başkanlığını açmak üzere Kayseri’ye gittik. Sunalp Paşa seçim otobüsünün en önündeki tek koltuğa oturmuş, kaldırımda kendisine el sallayan az sayıdaki vatandaşa arkasını dönerek purosunu içiyordu.. Birkaç kişi korka korka “Paşam kaldırımdaki insanlar size el sallıyor, dönün de selam verin” diye uyarmak zorunda kaldı.. Paşa iktidara geleceğine o kadar inanmıştı ki, sokaktaki vatandaş umurunda değildi…
@@@@@
4 Kasım 1983, TRT’nin 19.00 haber bülteni başlamak üzere.. Doğan Kasaroğlu, seçim otobüsünün şoförünü “ radyonun sesini biraz açar mısınız” diye uyardı.. Turgut Sunalp dahil otobüsteki herkes adeta nefeslerini tutmuş, seçimlere doğrudan müdahale eden ve MDP’nin seçimleri kazanması için çaba harcayan Devlet Başkanı Kenan Evren’in ne söyleyeceğine odaklanmıştı..
Bülteninin elbetteki ilk haberiydi.. Kam spiker okundukduktan sonra Kenan Evren’in sesi duyuldu. Canlı olarak yayınlanıyordu: Evren özetle şunları söyledi:
“....orta direği yalnız kendilerinin ayakta tutabileceğini ve daha birçok tatlı vaatler dinlediniz. Elbette böyle söyleyeceklerdir. Hiçbir satıcı benim malım çürük der mi? inşallah gerçekleştirirler. Ancak, üzüntü veren taraf, 12 Eylül/ den sonra yönetimde görev alıp, görevde kaldıkları sürece bütün iyi kararları kendilerinin aldığını, Ekonomik Kurul’u, Bakanlar Kurulu’nu ve Milli Güvenlik Konseyini adeta ortada yok kabul etmeleridir. 12 Eylül’ den sonra alınmış bütün kararların Milli Güvenlik Konseyi’nin tasvibinden geçtiğini, tasvip edilmeyenlerin yürürlüğe konmadığını bildikleri halde, daha iktidara gelmeden, şimdiden bu şekilde hilaf-ı hakikat beyanda bulunanların, bundan sonra ne yapabileceğini takdirinize sunmak isterim. ”
Kişi veya parti adı vermeyen Kenan Evren’in hedefinde doğrudan Turgut Özal ve Anavatan Partisi olduğu açıktı.. 
Evren, darbe sonrası yapılacak ilk seçimlere bir gün kala isim vermeden MDP’ye, yani Turgut Sunalp’e oy istemişti..
Ama bakalım Sunalp Paşa da öyle mi düşünüyordu..
Kenan Evren, konuşmasını tamamladığında otobüste büyük bir sessizlik vardı. Sadece otobüsün yardığı rüzgarın sesi duyuluyordu.. Başını iki elinin arasına alarak derin düşüncelere dalan Turgut Sunalp’in yüzü allak bullak olmuştu. Purosundan derin derin çekmeye devam etti. Bir ara, yanında oturan Doğan Kasaroğlu, eğilerek kulağına birşeyler söyledi..
İşte o anda yerimden kalkarak ön tarafa geçtim ve Turgut Sunalp’e, “Kenan Evren’in konuşmasıyla ilgili yorumunu” sordum.. ( 4 Kasım 1983 Tarihli Fotoğraf)
Otobüsteki bütün gazeteci arkadaşlarım da yanımıza geldi.. Sunalp Paşa ve Doğan, Kasaroğlu çok gergin olduklarını saklamıyorlardı.. Evren’in konuşmanın ters tepeceği ve MDP’ye zarar vereceğini anlamışlardı..
Konuşmayı çok sevmeyen Paşa sorumuza, “ Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını yorumlamak bize düşmez. Yarın halk bu konuşmayı yorumlayacak” türünden bir şeyler mırıldandı..,
@@@@@
MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, Kenan Evren’in konuşmasından birkaç saat önce , yani 4 Kasım 1983 tarihinde seçim kampanyasını çocukluk yıllarını geçirdiği Bursa’da tamamlamıştı. 
Sunalp, Bursa’da seçim kampanyasının son konuşmasını yapmaya gelirken kürsüde Kamran İnan vardı.. Sunalp’in geldiğini gören partililer eski bakan Kamran İnan’a “kısa kes” deyince İnan sinirlenerek “ben böyle şeylere alışkın değilim” diyerek kürsüden indi..Turgut Sunap ise Kamran İnan’ın sinirlendiğini görünce “konuşması yarıda kaldı” diyerek tekrar kürsüye davet etti. Ve İnan konuşmasını tamamladı. 
Kendisini yetenekli ve lider olarak tanımlayan Emekli Paşa Turgut Sunalp seçim kampanyasının son konuşmasında seçim sonuçlarından oldukça umutluydu..
“Oyların yüzde 60’ı bizim. İktidara hazırız” demişti Seçim kampanyasının son konuşmasında Bursa’da şunları söylemişti:
“ Ben yeteneklerime inanarak,lider olarak ortaya çıktım. Şartlar, kabiliyetli insanları daima hizmete zorluyor..Biz çıkarcılığı, sahteciliği ve yalancılığı reddediyoruz. İnancımız, yüzde 92 ile kabul ettiğiniz Anayasa’ya dayanmaktadır. Biz 12 Eylül’ü, ruh ve felsefesine inandığımız için kendimize bayrak aldık. Bu parti tek adam partisi değildir.. Türk Milleti partimizi iktidar yapmaya kararlıdır. 7 kasım günü iktidarı devralmaya, memleketi 5 yıllık istikrar içinde idare etmeye hazırdır. Bütün milletin iktidarı olacağız. Adil dürüst ve ehil bir iktidar olacağız.. :
@@@@@
Ancak 1983 seçimlerine doğrudan MDP lehine müdahale eden Devlet Başkanı Kenan Evren’in bu “tarihi” konuşmasıyla her şey tersine döndü. Devlet Başkanı Kenan Evren’in bu işe karışmasını istemeyen halk MDP’ye gereken cevabı verecekti.. Sunalp Paşa da bunu hissetmiş ve Ankara’ya dönünceye kadar ağzını açmamıştı..
Ertesi gün 12 Eylül Askeri Darbesinden sonra yapılan ilk seçimi, 6 Kasım 1983 seçimlerini ise Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal kazandı.. ANAP Yüzde 44,5, Necdet Calp liderliğindeki Halkçı Parti sürpriz bir şekilde yüzde 30.5 oy alarak 2, MDP ise yüzde 24.1 oyla 3. parti oldu..
Ve, MDP Genel Merkezi’nin ışıkları erken söndü, karanlığa büründü..
Türk halkı, tarafsız kalması gereken darbeci Devlet Başkanı Kenan Evren’in seçimlere karışmasını affetmedi. Turgut Sunalp ve MDP’ye gereken dersi verdi.. 
ANAP’ı iktidar yaptı..
-Tarih tekerrür’den mi ibaret? 
-Darbeyle gelen Kenan Evren’in hatasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da düşüyor mu?
-6 Kasım 1983 seçimlerinden 32 sene sonra, 7 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimlerinde de Türk halkı Erdoğan’a da aynı aynı tepkiyi verecek mi? 
Bilemiyoruz...Bekleyip, bir hafta sonra göreceğiz..

Emin Varol'un fotoğrafı.
NELER SÖYLENDİ?
@
Emin VAROL

Emin VAROL

DİĞER YAZILARI AK PARTİ'DE, NEBATİ'YE İSYAN.. Altılı Masa’da “laiklik” krizi AK PARTİ'DE "2. ELKATMIŞ" VAKASI AK Parti 46 fire verdi Caretta Caretta AK Parti Bütçeyi dondurmayla kutladı. Külliyede 'gölge kabine' AK PARTİ – MHP NİKAHI BOZULUYOR MU? Gazeteci müsveddesi... Bahçeli, ayağa neden kalkmadı? YUNANİSTAN CUMHURBAŞKANI MUĞLA’YI ZİYARET ETTİ! Hamaset kazanacak ABD, Türk Topraklarını Kullanacak “MİLLET ADINA” ''Ya, hayır çıkarsa? ” Sivil Hedefler.. ”CİNSEL İSTİSMAR” “KARDAK KRİZİ-2” EMİN VAROL - MUSUL VE BODRUM CUP... EMİN VAROL 'ENGELLİ' ADALAR KONUSU ISINIYOR… HABER BEKLER Mİ? Aloo... Ege’de Kriz.. TURGUT ÖZAL, MİT ve FETÖ.. Çankaya Köşkü, büyük tehlike atlatmış Komutanlar Düğünde.. Emin Varol yazdı...”SAVAŞAN ŞAHİN F 16″ Emin Varol yazdı… ORADAYDIM… Yolcular... Oradaydım... Genelkurmay Başkanlığı Taşınıyor! Latin Amerika Gezilerinin hatırlattıkları ! Telsiz Konuşmaları Türkiye’ye İnanmak.! Gazeteci var mı? Emin Varol yazdı... ''Yemin Töreni ve Ötesi? Emin VAROL ; DOĞAL AFET? 'Sen ne güzel çocuksun...' 'Mevsimlik Gazeteciler...' ASKER ALLERJİSİ DEVAM MI EDİYOR? Mektuplar… Güle, Güle “Mutmain Başbakan.” UZUN YILLAR OLDU Hava Kuvvetleri Komutanımız: Bizim kurallarımız, kanla yazılmıştır 'İstikşafi Görüşmeler' ve Kaybedilen 16 Ada.. Emin Varol yazdı... ''Bir Halaskar arıyorum... Demirel'in Ardından 'Gıdıklama Emin. Gıdıklama Emin! Erdoğan, Kenan Evren’in Hatasını mı Tekrarlıyor? Kenan Evren ve Yumruklar... Çanakkale’de Siyaset...
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor13
 • 2Trabzonspor13
 • 3Adana Demirspor13
 • 4Beşiktaş13
 • 5Galatasaray13
 • 6Gaziantep FK11
 • 7Sivasspor11
 • 8Başakşehir FK00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Hatayspor00
 • 11Kasımpaşa00
 • 12Konyaspor00
 • 13MKE Ankaragücü00
 • 14Ümraniyespor00
 • 15Giresunspor10
 • 16Antalyaspor10
 • 17Kayserispor10
 • 18Fatih Karagümrük10
 • 19İstanbulspor10
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA