DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Murat CEVAHİR
Murat CEVAHİR
Giriş Tarihi : 27-09-2017 00:00

ÇOK ŞÜKÜR TÜRKİYE SÖMÜRGE OLMADI,YOKSA...!!!

“Çanakkale geçilmez” dedik, cihan devletlerine; o dönemin en güçlü devletlerine karşı savaş verip kazandığımızda.
“Geldikleri gibi giderler” dedi Atatürk cihan güçlerini İstanbul’da görünce ve gittiler.
 
Kapitülasyonlar kaldırıldı, dış güçler bağımsızlığımızı kabul etmek zorunda kaldı. Halkımız zincirlerini kırdı.
 
**
 
Sevr’i yırtıp attık. Tunus, Nijerya, Hindistan, Kanada, Meksika vs gibi sömürge olmadık! Çok şükür… Peki sömürge olsaydık ne olurdu?
 
Önce haberleşme sistemlerimizi elimizden alırlardı ki gizli gizli örgütlenmeyelim. Türk Telekom yabancılara satılırdı mesela.
 
Hammadde kaynaklarını ele geçirirlerdi. Biz buradan çıkartır, hammadde şeklinde yabancı güçlere satardık (ya da buraları onlar kiralardı) ve işleyip yüksek fiyata satarlardı. Mesela biz bor madenini ucuza çıkartıp, satardık; onlar ilaç, nükleer madde, temizlik maddeleri vs gibi bin bir çeşit şeyin içine koyup bize satarlardı.
 
Limanlarımızı ele geçirirlerdi. Limanlar ticaretin çok önemli bölümüdür. Eğer sömürge olsaydık, bugün limanlarımız yabancılara özelleştirilirdi mesela şunlar gibi :
 
BUGÜNE KADAR ELDEN ÇIKANLAR
 
Türk Telekom, Lübnanlı Hariri’ye; Telsim İngiliz' e; Kuşadası Limanı İsrailli bir firmaya; İzmir Limanı Hong Konglu; Araç muayene işi Alman'a; Başak Sigorta Fransız'ların; Adabank Kuveytli; İETT Garajı Dubaili'nin; Avea Lübnanlı' nın; Petkim Ermeni' nin. Rakı, Amerikalı tarafından alındı; Finansbank Yunanlı' nın... Oyak Bank Hollandalı İNG Bankasının malı oldu. Denizbank Belçikalı; Türkiye Finans Kuveytli; TEB Fransız; Cbank İsrailli; MNG Bank Lübnanlı; Alternatif Bank Yunanlı; Dışbank Hollandalı; Şekerbank Kazak; Yapı Kredi' nin yarısı İtalyan; Turkcell' in yarısı Finli' yarısı Rus'iş adamının. Beymen' in yarısı Amerikalı' ya, Enerjisa' nın yarısı Avusturyalı'ya; Garanti' nin yarısı Amerikalı'ya; Eczacıbaşı İlaç, Çek'e verildi. İzocam, Fransızlar; TGRT ( Fox ) Amerikalılar; Demirdöküm Almanlar; Döktaş Fransızlar; Süper FM Kana dalılar ta rafından alındı. Daha çok sayıda yeraltı zenginlikleri, madenler, fabrikalar, boğaz köprüleri, oto yollar, otobanlar, KİT’ler, ormanlar, 2b arazileri, Dicle-Fırat, akarsular, dereler, barajlar, GAP, Et-Balık, SEKA, Sümerbank, tarihi okullar, hazine arazileri, devlet üretme çiftlikleri, bankalar, göller, adalar, mera, yaylak, harman yerleri, kıyılar, tarım ve ülkenin toprakları, gibi birçok varlık el den çıkarıldı. Yabancıların eline geçti.
 
SATILAN LİMANLAR
 
İzmir Limanı: 1 milyar 275 milyon dolara, Hong Kong merkezli Hut chison Whampoa şirketine satıldı. Türkiye’nin en büyük konteynır ihracat limanı olan İzmir Alsancak Limanı’ ndan, yılda ortalama 30–35 milyon TL net gelir elde ediliyordu.
 
Kuşadası Limanı: 02.07.2003 tarihin de, 24 milyon 300 bin dolara, Siyonist Sami Ofer’e verildi.
 
Dikili Limanı: 20.11.2003 tarihinde, 4 mil yon 250 bin dolara, Dikili Liman ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’ye satıldı.
 
Marmaris Limanı: 26.01. 2001 tarihinde, 14.900.000 dolara, Marmara liman İşletme A.Ş.’ye devredildi.
 
Antalya Limanı: 31. 08.1998 tarihinde, 29 milyon dolara, Ofer’in eline geçti.
 
Alanya Limanı: 28.11.2000 tarihinde, 1 mil yon 600 bin dolara, Alanya Liman İşletmesi Den Tur A.Ş.’ye satıldı.
 
İskenderun Limanı: 09.09. 2005 tarihinde PSA-Tekfen ortaklığına satıldı ancak satış sonradan iptal edildi. O günden bugüne limanda hiç bir yatırım yapılmadı, çürümeye terk edildi.
 
Mersin Limanı: 04.08.2005 tarihinde, Singapur PSA’ya satıldı. Limanın adı, ‘Mersin International Port’ olarak değiştirildi. Eylül 2005’de satış iptal edildi. 30.06.1997 tarihinde, 800 bin 944 dolara, Çakıroğlu A.Ş’ye devredildi.
 
Ordu Limanı: 30.06. 1997 tarihin de,1.607. 887 dolara, Çakıroğlu A.Ş’ye satıldı.
 
Giresun Limanı: 30.06.1997 tarihinde, 3.203.774 do lara, Çakıroğlu A.Ş’ye verildi. Rize Limanı: 06.08.1997 tarihinde, 5.606.605 dolara, Asım Çillioğlu O.G. G’ye satıldı.
 
Hopa Limanı: 17.06.1997 tarihinde, 4.004.718 dolara, Park denizcilik ve Hopa Liman İş letmesi A.Ş ’ye devredildi.
 
Trabzon Limanı: 20.11.2003 tarihinde, 20.160.000 dolarla ihaleye çıktı.
 
Samsun Limanı: 12.06.2006 tarihinde, 5 milyon dolarla ihaleye çıktı.
 
Limanların özelleştirilmesi daha sonra yabancılaştırılması, ülkemiz açısından son derece sakıncalıdır. Çünkü limanlar savunma ve güvenlik gibi kamu ve ülke yararı yönünden vazgeçilmez ve devredilemez özelliklere sahiptir. Ayrıca bu özelleştirmeler, mahkeme kararlarına çarparak hukuksal nitelikleri tartışmalı hale dönüşüyor. Tam bir talan mantığı ile ülke varlıkları yabancılara peşkeş çekiliyor. Limanların satılması demek, ülkemi zin denetimsiz kalması demektir. Limanların satılması demek, egemenlik hakkımızdan vazgeçilmesi demektir.Limanların satılması demek, ülkenin ve vatanın satılması demektir. Limanların özelleştirilmesi demek, limancılıkta özel sektör tekelinin kurulması demektir. Limanlarının egemenliğini yitirmiş bir ülke, ulusal egemenliğini de yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve sömürgeleşmenin yolu açılır.
 
Kültür asimilasyonu başlatılırdı. Konuşma dili falan yabancı olurdu mesela. Sömürgeci kuvvetlerin hayat tarzı bize aşılanırdı, onların sözcüklerini konuşma dillerinde konuşurduk. Mesela sömürge olsaydık; lokantaya restorant derdik, özçekime “selfie”, lokantadaki seçkeye “menü” derdik ve tavuk dürüm değil “tavuk wrap” isterdik(!).
 
Sonra eğitim ve öğretime el atarlardı. Mesela İngilizce ya da Fransızca eğitim görürdük. Daha kötüsü Batı menşeili kitaplarda, onların filozof ve düşünürlerini, sistemlerini, ekonomilerini görürdük. Kendi tarihimizi falan bilmezdik şimdi olduğu gibi(!). Göktürkçe öğrenemezdik şimdi olduğu gibi(!), Osmanlı’ya etki eden ve bölge kültürü olan Fars devlet yönetimini ve kültürünü öğrenmek yerine sürekli liberalizm, komünizm, realizm falan görürdük maazallah!
 
Türkiye İngiliz, Yunan, Fransız sömürgesi falan olsa; kitaplardan Atatürk, İsmet İnönü falan çıkartılır, milli günleri kutlamak yasaklanırdı.
 
Dil bozulurdu iyice, tanıtılarımızda öyle Türkçe olmazdı bugün olduğu gibi(!) derdik ki “X shopping center”, “Y outlet”, “Lavash” falan olurdu tanıtılardı. Hatta tanıtı değil, tabela derdik oldu olacak…
 
Ekonomik sömürge olurduk; alışveriş merkezlerindeki 10 firmadan 8’i yabancı olurdu. Giysiden haberleşmeye, eğitimden yiyeceğe her şey yabancıların olduğu gibi hep yabancı firmalardan alışveriş yapardık.
 
Efendimiz olurdular en basitinden. Afrika’ya gittiklerinde sadece Hristiyanlaştırmadılar, aynı zamanda beyazların “efendi” olduğu sistem getirdiler ve siyahlar, beyazları mutlu etmek için çalıştı. Mesela sömürge olsaydık eğer(!), yabancı firmalarda, yabancı firma sahiplerini memnun etmek için köle gibi çalışırdık efendim.
 
**
 
Daha çok örnek var da… İyi ki sömürge olmamışız be! Yoksa yukarıdakiler olurdu değil mi???
 
Yani diyecek bir şey bulamıyorum. Sömürge olduk! Başta 1980 darbecileri ile başlar, Turgut Özal’dan Erdoğan’a kadar devam eder. Afferim, neo-liberal politikalar ayağına milleti köleleştirdiniz, ülkeyi sömürge yaptınız. Ağızda Osmanlı ve milliyetçilik ama en basitinden Fatih surları dökülüyor. Ağızdaki milliyetçilik ve Osmanlıcılık sdece oy kaygısı.
 
Bir millet kültüründen uzaklaşıyor! Ya İslam adı altında Araplaşıyoruz ya çağdaşlık adı altında Batılılaşıyoruz. Türkiye ikiye bölündü. Arap kültürüyle büyüyenler çağdaşlık yanlılarını, Batılı kültürüyle büyüyenler ise muhafazakarları anlayamıyor. Çünkü ya Avrupalı ve Amerikalı kitaplarla ve eğitim sistemiyle yetişiyoruz ya da aile ve çevreden İslamı değerlerle haliyle Ortadoğu ve Arap değerleriyle yetişiyoruz.
 
Oysa Rönesans ve Fransız Devriminden Perslere, Araplardan Göktürklere kadar bütün coğrafyayı bilmemiz gerek. Türkiye bir köprüdür. Kültürden eğitime, sanattan bilime kadar!  İki tarafı(!) bilmek gerek. Öğrenmek gerek. Eğitimde vermek gerekir ama yapmıyoruz.
 
Sonuç mu? SÖMÜRGE OLDUK!. 
 
Toparlanmak gerek! TOPARLANMAK!!!
 
TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN
NELER SÖYLENDİ?
@
Murat CEVAHİR

Murat CEVAHİR

DİĞER YAZILARI Neoconların Minyatür Osmanlısı.. TÜRKÇELEŞTİRİLMİŞ DİN DİLİ KRALIN SOYTARILARI... Türk Eğitimine Vurulan Kilit TÜRK TANRI'YI KORUSUN...!!! Türk Geni Nedir? Türk Genleri Nelerdir? Türk Haplogrupları Nelerdir? (G, I, J1, J2, L, N, O, Q, R1a, R1b) DEVŞİRME ZİHNİYETİ DEVAM EDİYOR KİMLER MİLLİYETÇİ VE VATANSEVER OLAMAZLAR... TÜRKİYELİLER! 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ANISINA TÜRKLERİN SON BAŞBUĞU M.KEMAL ATATÜRK ... Türkiye’nin Milli Para’sı yok ANADOLUDA KAYBOLAN GAYRİTÜRKLER...!! Ben Bir TÜRKÜM !... TÜRKLER NASIL MÜSLÜMAN OLDU... MEVLANA'NIN TÜRK DÜŞMANLIĞI ve BİAT KÜLTÜRÜ ROTARY, LIONS ve MASONLAR Anunnaki'ler (Anunnaku) DEVE BİR GİRERSE.. Laiklik Dinsizlik midir? YALAKA KOYUN, KASABIN KESKİN BIÇAĞINI ÖVERMİŞ. BİR ÜLKE İÇERDEKİ İŞBİRLİKÇİLERLE NASIL ÇÖKERTİLİR! Yeşeren Zehir: Osmanlıcılık İSLAMCILIK VE KÜRTÇÜLÜĞE KARŞI TÜRKÇÜLÜK TÜRK TARİHİNE BAKIŞIMIZ NASIL OLMALIDIR ACELE EDİN ve DEFOLUP GİDİN! ARAP/EMEVİ MİLLİYETÇİLERİ 79 yıllık gaflet uykusu ve sorumluları Atatürk ve Maya Medeniyetleri 15 TEMMUZ’U ANLAMAK! 15 TEMMUZ DARBESİ(!) SAÇMALIĞI 15 TEMMUZ DARBESİ(!) SAÇMALIĞI MİLLİ SİYASET BİZ YENİ BİR ÜLKE KURACAĞIZ TEMEL SORUNUMUZ TÜRKİYE’ YE VE TÜRK ULUSUNA İHANET VE MELANET GÖSTERGELERİ TÜRKLER NEDEN İSLAM’A DİRENDİLER? BİZ, TÜRK’LER KENDİMİZİ TANIYORMUYUZ ? Siyaset meydanı’ndan siyaset pazarına… Gagauzlar: Gök Oğuz’dan Hristiyan Türkler Tengricilikte Oruç Tengricilikte Oruç İbadeti Milleti koruyan zırhlar yok ediliyor MODERN ZAMAN KÖLELİĞİ GÖK TANRI,KÖK TENGRİ,TENGRİCİLİK YADA TENGRİZM BEDENİMİZDEKİ HÜCRELERİ NASIL TESLİM ALDILAR? BİZ NASIL BU KADAR TEPKİSİZ TOPLUM OLDUK? YA DA NASIL VE NEDEN GENLERİMİZLE OYNUYORLAR? Kılavuzu emperyalizm olanın başı beladan kurtulmaz Tüm dünya alfabelerinin kökeni `TÜRK´ alfabesidir.! Göktürk Alfabesi Göktürk Alfabesi SİZLER HANGİ İSLAM'A İNANIYORSUNUZ? TOPLUM PSİKOLOJİSİNİ YÖNLENDİRMEK AKP'nin TÜRKİYE'yi BÖLME PLANI... BESMELE,HAMDELE VE SALVELE İLE SIFIRLANAN TÜRKİYE VE İSLAM... ÜLKÜCÜLÜK VE TÜRKÇÜLÜK 3 MAYIS 1944 TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ Kayın Ağacının Türk Mitolojisindeki Yeri Biat Kültürü ve Günümüze Yansımaları Türk oğlu, Türk kızı Türklüğünü koru! Gök Tanrı'nın Özellikleri (Tengri) MİKROPLAR DEVLETİN TEPESİNE NASIL YERLEŞİR? Türkçülüğün Doğuşu Devlet; sen milletten aldığın bu vergiyi ne yaptın? SON YÜZYILIN EN BÜYÜK İTİRAFLARI ‘Hayır’ aklı temsil eden uygarlık, ‘Evet’ ise akılsızlığın sembolü biatçılıktır YÖRÜKLER - KÖKENİ VE TARİHÇESİ KÜRT ALEVİ YOKTUR ALEVİLER ÖZ BE ÖZ TÜRKTÜR... AKP ADINA İTİRAF: BAŞKANLIK TÜRK KAVMİNE GÖNDERİLEN PEYGAMBER... Geçmişten Günümüze MÜTAREKE BASINI ve ALİ KEMAL’ler… TÜRKÇÜLÜK VE SİYASET Başkanlığa EVET(!) TÜRKİYE'DE TÜRK OLMAK (2) TÜRKLER ASİMİLE EDİLMEK İSTENİYOR TÜRKİYE'DE TÜRK OLMAK ÜMMETÇİ – KÜRTÇÜ DAYANIŞMASI Türkiye kendisine son formatı mı atıyor? Kokuşmuş Kapitalizmin ,Kokuşmuş Medyası Eski Türklerde Tanrı İnancı Evet şovu için Türkiye’yi aşağılatanlar! TÜRK IRKÇILIĞI TÜRKİYENİN İTİBARI SIFIRLANDI... TÜRKÇÜLERİ VE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİ AŞAĞILAYAN ALÇAK KRİPTO DÖNME VE NAYLON ETNİK KİMLİKLİLER. Laiklik Fransız değil Türk icadı AMAZON KADINLARI TÜRKTÜ! SÜMERLER…Tarih Türklerde başlar TIKANDI BABA!.. TÜRKİYE ‘YUMUŞAK İŞGAL’ ALTINDA AYYAŞ CIA ve Türklerin genetik şifreleri! Tengricilikte Oruç Dinlerin Ortaya Çıkışına İlişkin Bir Tez: Kleptokrasi Gök Tanrı İnancında İbadetler (Tengricilik'te İbadetler) TÜRKİYE'Yİ KİM SATIN ALIYOR? Ayvacık Depreminden Ne Anlamalıyız? EKONOMİ ÇOK ZORDA DEVLET BİR MİLLETİN GENETİK MİRASIDIR HANGİ REFARANDUM? Son Asırların Acı Gerçeği: Ümmetçi Tuzakları NOSTALJİ... TENGRİCİ TÜRKİYE Atatürk sebataistmidir ? ve Atatürk Mason mudur? NURCULUK DENEN SAYIKLAMA Anadolu Türklerinin Orta Asya Türkleri ile Genetik Benzerlikleri 'Türkler Yüzlerce Yıldır Kendinden Olmayanların Yönetiminde! Devlet Bizim,Ya İktidar?' Yecüc ve Mecüc Türklerdir TÜRK IRKI AK-BABALAR!!! Eski Türk İnancının Adlandırılması Sorunu SEMAVİ DİNLER ASLINDA TENGRİCİLİKTİR SEMAVİ DİNLERİN SÜMER MİTOLOJİSİ OLDUĞU GERÇEĞİ Bozkurt mu? Mankurt mu? Neoconların Minyatür Osmanlısı Osmanlı Türk'mü? Şamanizmden günümüze uzanan ve hala uygulanan Türk adetleri! KÜRESEL SALDIRI: ÖZELLEŞTİRME TÜRK TARİHİNİN BİLİNMEYEN GERÇEKLERİ BİLİNEN İLK TÜRK KİMDİR? ATATÜRK TÜRK TARİH TEZİNİN TASFİYESİ ve TÜRK İSLAM SENTEZCİLİĞİ ATATÜRK’ÜN HAYALİ; “BOZKURT BAŞLI GÖK BAYRAK”…
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA