Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Metin AKGÜN
Metin AKGÜN
Giriş Tarihi : 29-10-2015 00:00

Bu Ahlaki Çöküşle Nereye Kadar!

Bu Ahlaki Çöküşle Nereye Kadar!

* Bir televizyon programında kaybolan babasının hırpalanıp atılmasını istediğini itiraf eden kadın ile sevgilisi olduğu iddia edilen şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi. (1)

* Gaziantep’te canlı yayındaki itirafın ardından cesedi foseptik çukurunda bulunan Ali Sönmez’in (78) itirafta bulunan kızı ve sevgilisi mahkemeye sevk edildi. (2)

* ATV'de yayınlanan Müge Anlı'nın programına 6 aydır konuk olup kayıp kocası Bayram Dişkaya'nın bulunması için ağlayan Perihan Dişkaya, sevgilisi ile birlikte kocasını öldürdüğü ortaya çıktı. (3)

* “Bebeğini öldüren anne-babaya müebbet” (4)

* Ankara'da 16 yaşında bir kız, evlenmesine karşı çıkan babasını sevgilisine öldürtmek için plan yaptı. Hesapta sadece baba vardı ama anne de kız kardeşi de öldürüldü.... (5)

Yukarıda yer alan haber alıntıları, hemen her gün görsel ve yazılı medyada izlediğimiz, dinlediğimiz, okuduğumuz, diğer yandan da artık tepki göstermediğimiz, normal karşıladığımız haberlerden bir kaçı...

Elazığ’da da buna benzer haberler yok mu? Yeğeninin canına kıyan, ana veya babasına gösterilen tavırların haberleşmesi dikkatlerden kaçıyor mu?

Ana/babaya bakımdan bizar bir neslin, bakımevlerine yönelmelerindeki artış, değerlerimizdeki değişim ve dönüşümün derecesine işaret değil mi?

Nefsinin tatmininden başka bir şey düşünmeyen, az bir dünyalık için vermeyeceği ödün olmadığına inanan, inanmakla kalmayıp, bu değerlerini satan bir neslin artması tesadüf müdür?

Tv. Yayınlarında dizi ve filmlerin etkisi altındaki nefsinin tatminine dönük özenmenin ve etkilenmenin tesiri altında yaşanan, ahlaki değerlerimizden uzaklaşma mıdır? Yoksa kaçış mıdır?

Yoksa  vermediğimiz/veremediğimiz, talep etmediğimiz,  öğretmenin teklifi halinde de “Sen temel dersleri (matematik-Fen-Dil vb. dersler) öğret diyerek” diyerek değerler eğitimine “HAYIR” dediğimiz, öğretmenlerden “sen eğitimi bırak, öğrenme ağırlıklı bir yönelmenin sonucu olarak bizi biz kılan değerlerden, ahlaktan, edepten bihaber bir yetişen neslin her geçen gün daha normal kabullendiğimiz, normalleşen davranışları mıdır yaşadıklarımız?

Toplumsal açıdan büyük bir ahlaki çöküntünün odağındayız…

İnsanların güven duyacakları ve karşılık beklemeksizin yardım edecek birini bulamamaları, ihtiyaç duyduklarında adaletin gereği gibi tecelli edeceğinden kuşku duymaları, dışarıda güvenlik içinde olmamaları bu büyük çöküşün habercisi değil mi?

Toplumları ahlaki çöküntüye götüren asıl neden, küresel eşkıyaların kontrolünde, görünmeyen bir elin, kapsamlı ilişkileri ve karanlık bağları olan büyük bir “oluşumun” uyguladığı senaryodur...

Bu küresel aktörler oldukça etkili propaganda araçlarına sahiptir. Bu araçları göze ve kulağa hitap eden medyayı, dizi/film/tiyatro/şarkı sözleri/ şarkı klipleri vb argümanları kullanarak, bizi biz kılan temel değerlerimizden, ahlaktan/edepten uzaklaştırırken, çirkin olan her tür utanmazlıkları yaygınlaştırmak amacıyla çalışıyorlar.

Oysa Allah (c.c.) Nur Suresinde; “İman edenler içinde, çirkin utanmazlıkların (fuhşun) yaygınlaşmasından hoşlananlara, dünyada da, ahirette de acıklı bir azab vardır. Allah bilir, siz ise bilmiyorsunuz.” (Nur/19) bizi uyarıyor…

Yine Allah (c.c.) Meryem Suresinde de, “Onlardan sonra, namazı zayi eden, şehvet ve dünyevî tutkularının peşine düşen bir nesil geldi. Onlar bu tutumlarından ötürü büyük bir azaba çarptırılacaklardır.” (Meryem/59) Derken; bugünlerde yaşananlara dönük ciddi bir ikaz değil mi?

Edepten ve ahlaktan uzaklaşan neslin en belirgin hastalığı; bencillik, aç gözlülük, acımasızlık, umursamazlık vb. nefsani yönelişler değil mi?

Doğruluğun, samimiyetin, hayâ ve edebin, şefkat ve merhametin, ülfet ve muhabbetin saygının, sevginin ve hoşgörü giderek azalırken; yalan, iftira, arsızlık, saygısızlık, içki, uyuşturucu, kumar, zina, hırsızlık, şiddet, kin, nefret vb. her türlü kötülüklerin hızla artması toplumdaki ahlâki çöküşün ulaştığı boyutları göstermiyor mu?

Bilelim ki; Yaşanan sorunları kabullenmek, yalnızca izlemek veya sorunların bitmeyeceğini düşünmek, “zamana uymak lazım” deme gafleti ve garabetini yaşamak büyük yanılgıdır.

İslam öncesi Türk devletlerinde de toplumsal ahlak ön planda tutulmuştur. İslam’ın kabulü ile bu değer daha bir perçinlenmiştir. Çünkü bir ülkenin milli değerini ayakta tutan toplumsal ahlaktır.

Eğer bir ülkenin içten yıkılışa geçmesi bazı çıkarcı ülkeler tarafından hedefleniyorsa, bu ülkelerin hedeflerine ulaşmaları için yıkmaları gereken ilk duvar toplumsal ahlak duvarıdır.

Bu gün yaşadığımız ve sosyal çözülme şeklinde tezahür eden toplumsal çalkantı, kardeşin kardeşe kumpas kurması, canını  alırken aynı kıbleye yöneldiklerini unutması, ahlaksızlığın ve edebe mugayir her tür davranışın hızla yaygınlaşması, nefsin tatmini odağında,   hormonların esiri olan, az bir dünyalık için kutsallarını tanımayan neslin sayısal artışı küresel eşkıyaların sevinç çığlıklarını da duymaz kılmış değil mi?

Ailelerde; anneliğini bilmeyen anne, babalığının farkına varmayan baba, evlatlığını bilmeyen evlatlarla karşılaşıyor, “ne oluyor bize” diye sormuyorsak hata kimde?

Sormalıyız kendimize ve çevremize… “Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker” ne diyor bize… Bu emre, bu ikaza uygun yaşamak nasıl olur diye…

Dinimizin güzellikleri ticari yaşamımıza ne kadar girebilmiş?

Camilerimiz, okullarımız güzel insan yetiştirmede muvaffak olabiliyorlar mı?

Bozulan toplum yapısı öncelikle milletin en küçük biriminden yani bireylerin düşünce yapılarından başlar. O halde düzelme de bireyde başlayacaktır.

Hz. Peygamberin “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” (Muvatta, Hüsnü’l-Hulk, 8; Ahmed b. Hanbel, 2/381) hadisi bizim istikametimiz olması gerekmiyor mu?

Bir gün sahabeden bir zat Hz.Peygamber (sav)’e gelerek, “Ya Rasullallah! Allah katında en sevimli insanlar kimlerdir?” diye sordu. Bu soruyu Efendimiz “Ahlâkı en güzel olan” şeklindeki cevabı şiarımız olmalı…

Millet olarak huzuru yakalamak istiyorsak güzel ahlaklı fertler yetiştirmeliyiz…

Güzel ahlak insanı kendisiyle barışık kılar…

Güzel ahlak insanı çevresiyle barışık kılar…

“Ahlak iledir kemal-i adem,

  Ahlak iledir nizam-ı alem"

------------

(1) http://www.sondakika.com/haber/haber-canli-yayinda-itirafta-bulunan-kadin-ve-sevgilisi-7816982/

(2) http://www.sondakika.com/haber/haber-cesedi-foseptik-cukurunda-bulunan-yasli-adamin-7815136/

(3)http .radikal.com.tr/turkiye/televizyonda-6-aydir-kayip-kocasini-arayan-kadin-katil-cikti-1332982/

(4) http://www.yenisafak.com/gundem/bebegini-olduren-anne-babaya-muebbet-2029868

(5) http://www.aktifhaber.com/sevgilisine-ailesini-oldurttu-72089h.htm

http://www.sondakika.com/haber/haber-canli-yayinda-itirafta-bulunan-kadin-ve-sevgilisi-7816982/

(2)http://www.sondakika.com/haber/haber-cesedi-foseptik-cukurunda-bulunan-yasli-adamin-7815136/

(3)http .radikal.com.tr/turkiye/televizyonda-6-aydir-kayip-kocasini-arayan-kadin-katil-cikti-1332982/

(4) http://www.yenisafak.com/gundem/bebegini-olduren-anne-babaya-muebbet-2029868

(5) http://www.aktifhaber.com/sevgilisine-ailesini-oldurttu-72089h.htm

                                                                                                                                  

Metin AKGÜN

Maarif Müfettişi

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Genel Başkanı

 

 

                                                                                                                                   

NELER SÖYLENDİ?
@
Metin AKGÜN

Metin AKGÜN

DİĞER YAZILARI MALAZGİRT VE GERÇEKLER Eğitimde Başarı, ‘İnsanı Bilmekle’ Başlar… DOĞRU İSTİKAMET ve DÖNEMLİK DOĞRU İSTİKAMET ve DÖNEMLİK Eğitim, “AKLI” Kullanmayı Kazandırmalıdır… Telafi Eğitimine Hazır mıyız? Engelli Kardeşlerimizi Anlamaya Mecburuz... İnsanın İnşası Mesuliyetimiz; Kriterlerimizi Doğru Seçmektir. Metin AKGÜN - Kavramdan Manaya ‘RAMAZAN’ Eğitimde Yönetsel Körlük Kaynaklı Yanlışlarımız! Çocuklarımızın Şahsiyet Kazanması İçin, Eğitim Şart! Sorumluluk Sahibi Olmak… Başkan AKGÜN’den; Yeni Yıl Mesajı Salgın Sürecinde Eğitimimiz (!) Bizi Biz Kılan Değerlerden Koparılıyoruz. Eğitim, Sadece ‘Akademik Öğrenme’ Değildir. (1) Kaybettiğimiz Değer, “Nezaket…” Toplumsal Kaosun Nedeni, Değerlerimizi Kaybedişimizdir… Eğitimde Kaybettiğimiz Değerlerimiz (2) Eğitimde Kaybettiğimiz Değerlerimiz (1) Verdiğimiz “Eğitim” Bireyi Ne Kadar Erdemli kılıyor. Kovid-19 Salgınının Ekonomi Üzerindeki Etkileri Toplumsal Eğitim Açısından Tiyatro Önemlidir… 6.8’lik Elazığ Depreminin Bilançosu Ağırlaşıyor Türk Her Yerde Türk’tür Farkında Olmadan ‘Şirk’e Kayıyoruz!’ Riyadan Şirke Uzanan Hatalarımız… Milli Beka Mücadelemizde Ana Eksenimiz “EĞİTİM” Olmalıdır. Eğitimde Yaşanan Sorunlarımız, Çözümsüz Değil. Her Sınav, Yeni Bir Başlangıç Olmalı… Refleks Tepkiler, Ağır Bedeller Ödetir… Bir Nesli İnşa Ederken… Başkan Akgün’ün, “Avukatlar Günü’nü” Kutlama Mesajı. “Nevruz” Tarımsal Açısından Bir Fırsat Olabilir… Mesleki Eğitimde Paradigma Değişimi, Hayalin Alt Yapısıyla Başlar. (HAY) TARİFELİ UÇAĞI KAÇIRSANIZ NE HİSSEDERSİNİZ? Eğitimde 2023 Vizyonumuzda “Değerlerimiz” Yer Almalı…(I) “5N 1K” Uygulamasına Farklı bir Bakış… Eğitimde Kalite için; Öz Değerlendirme Şart… Her Şey Mutlu Yarınlarımız için… Çocuklarımızla Hayatı Paylaşalım…(2) Çocuklarımızla Hayatı Paylaşalım…(1) 23 Nisan’ın Mana Derinliği, Bir Günde Bitmemeli… Çanakkale Ruhu, İstiklalimizin Teminatıdır… Eğitime Bakış Açımızı Sorgulamalıyız… Eğitim Sistemimiz “ERÖR” Veriyor… Mesuliyetimiz, Mefkûremizin Derinliğidir Teknik Eğitim Yarınımızdır… Toplumsal Yapıda Değişim, Kavramlarla Başlar. Farkında mıyız? Bu Gün 24 Kasım Öğretmenler Günü… Bugün 29 Ekim, “Cumhuriyetin” Mana Derinliğini Anlamak Gerek… “Neme Lazım Be Sultanım” Deme! Eğitimde “Şiir” Önemlidir… ÖFKE 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı başlıyor. Endüstri 4.0 Günlük Hayatımızda Neleri Değiştirebilir? Sanayileşmede 4. Evre Başlarken, İstikbal ve İstiklalimiz Merkezinde BİZ! Nefsin Doymazlığı Peşinde Nereye… İnanmak, Mutluluk İçin En Temel Şarttır… Çanakkale Ruhu, İstiklal Ve İstikbalimizin Teminatıdır Neslin İnşa Sürecinde “TİYATRO!” Önemlidir “Zaman Sana Uymuyorsa Sen Zamana Uyacaksın” Diyorlar! Mutluluk İstemekle Başlar... Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı Akgün'ün -10 Kasım Atatürk’ü anma- Mesajı Yaşadığımız Hayatı, Hissetmeliyiz! Şemdinli’deki Durak Jandarma Karakolu’na yapılan saldırıyı ve Van'da buluşan 16 ilden 181 aşiret temsilcisinin; PKK'ya gösterdikleri tepki Sevmek Ama Nasıl? 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı, Eğitimde Yeni Bir Başlangıç Olsun. '19 Eylül Gaziler Günü' Kutlama Mesajı 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı, Eğitimde Yeni Bir Başlangıç Olsun Çocuklarımızın Başarısız Olmasında Sebep Biz Olabilir miyiz? (2) 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun. Basın Açıklaması Çocuklarımızın Başarısız Olmasında Sebep Biz Olabilir miyiz? (1) Bin Aydan Daha Hayırlı olan Kadir Gecemiz Mübarek Olsun İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki Hain Terör Saldırısını Nefretle Kınıyoruz İnsanın yaradılışındaki üç temel özellik ve EĞİTİM! Kardeşliğin Doğduğu, Sevgi Dolu Bir Ramazan Olsun… İnsan Olmak Önemli … Çocuklarımızın Satırlarında 19 Mayıs… Bütün Annelerimizin Mübarek Ellerinden Öpüyoruz. Bütün Annelerimizin Mübarek Ellerinden Öpüyoruz Miraç Kandili Fırsattır Mavi Kurdele! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun Küçüktük Ufacıktık Top Oynadık Acıktık… Çanakkale Zaferini Doğru Anlamalı ve Anlatmalıyız… Cemreler Gönüllere Düşsün! İnsan Olmak, İnsan Kalabilmek! Nasihat… Zan… İnşanın İnşası Mesuliyetimiz; Kriterlerimizi Doğru Seçmektir Mekke’nin Fethinin Maneviyatında 2016’ı Değerlendirmeliyiz! 24 Kasım Öğretmenler Günümüzü Tebrik Ediyoruz… Eğitim Sürecinde Öğretmen Önemlidir… Çocuklarımız İstikbalimizdir… Metin AKGÜN ;Terörün Kıblesi Yok! Metin AKGÜN ; İSTİKAMET! Birlik ve Beraberlik İçin, Bayramlar Fırsat Olsun! Terörün Yarattığı Zulüm, Milletçe Ciğerimizi Dağlıyor… Bugün 30 Ağustos… Yarının Daha Güzel Olması İçin… AKLIMDASIN ALLAH’IM Baskil Kaysıları Türk Ocakları Genel Merkezinde Şehitler ölmez! Bilakis onlar diridirler Kardeşliğimize Sıkılan, Ciğerlerimizi Dağlayan Kurşun! Bayramlar Fırsattır… Tatilde Hikâyeler Anlatalım Çocuklarımıza! Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan… Devlet… Beraat Gecesi Samimiyet İster… 19 Mayıs 1919 Sıradan Bir Gün Değildi… Bağıranın Önüne Ot Atınca…. Toplumsal Çözülme Sürecine, Değer Eğitimi Odaklı Bakış! 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü Fedakarlığın Zirvesinin (İSAR) Yaşandığı ÇANAKAKLE… Değerlerimizi Kazandırmadığımız Nesil Nereye Gider? Toplumsal Değişim Yönetilebilmeli! Özgürlük ve Adalet Kavramlarında Yaşanan İkilem… Küreselleşme Süreci, Geleceğin Eğitimi ve Risklerimiz! M.Ö. 2000 Yıllarından Günümüze Yansıyan DUA! Çocuklarımızı Eğitiyor muyuz? Ekonomik Kalkınmanın Sağlam Temellere Oturması Sürecinde; İNSAN! Eğitim, Geleceği Kazanma Savaşıdır… İnovasyon Hedefinde Yeni Nesil…(2) İnovasyon Hedefinde Yeni Nesil… “HANNAS”’IN VESVESESİ KISKACINDA BİZ! Orta Doğuda Yaşanan Kaos… Askeri Zaferlerin Devamı İçin “Eğitim” Önemli… “Ensar” Olmak Zor... KURT KUZUYU YEMEK İSTİYOR AMA! Kavramdan Manaya “RAMAZAN” Ramazan-ı Şerif Temizlenmek İçin Fırsattır. IRAK DA YAŞANAN KAOS... Adalet İstemek Yetmez, “Adalet” Emek İster. Depremle Yaşamak Analarımız bizim için “Cennettir” Bağımlılıklarımız Bizi Dönüştürüyor…
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor13
 • 2Trabzonspor13
 • 3Adana Demirspor13
 • 4Beşiktaş13
 • 5Galatasaray13
 • 6Gaziantep FK11
 • 7Sivasspor11
 • 8Başakşehir FK00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Hatayspor00
 • 11Kasımpaşa00
 • 12Konyaspor00
 • 13MKE Ankaragücü00
 • 14Ümraniyespor00
 • 15Giresunspor10
 • 16Antalyaspor10
 • 17Kayserispor10
 • 18Fatih Karagümrük10
 • 19İstanbulspor10
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA