Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Emin VAROL
Emin VAROL
Giriş Tarihi : 25-04-2017 00:00

Bahçeli, ayağa neden kalkmadı?

Bugün size Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yılı nedeniyle düzenlenen özel gündemli toplantı ve resepsiyonunun perde arkasından bahsetmek istiyorum.

Çünkü, bana göre  tarihe not düşmek adına ve gazetecilik mesleği nedeniyle yazılması gereken ilginç notlar var.

Her yıl olduğu gibi ilk tören, Anıt Kabir’de yapıldı. Ben, yine kimlerin katıldığına takıldım. Ev sahibi TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Aslanlı Yola gelmediğini gördüm.

İsmail Kahraman, Anıt Kabir’e gitmemişti. Ancak, Anıt Kabir’den sonraki törenlerin tamamında bulundu.

1. TBMM binasındaki törende konuştu ve özel defteri imzaladı.

TBMM binası tören salonunda saatlerce ayakta bekleyerek kutlamaları kabul etti.

Saat 14.00’deki özel gündemli toplantıya başkanlık etti.

Son olarak da ev sahibi olarak verdiği resepsiyona katıldı ve misafirleriyle ilgilendi.

Sabah saatlerinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu Anıt Kabir’e ‘‘gidemeyen” TBMM Başkanı İsmail Kahraman, kısa bir süre önce kalp ameliyatı geçirmesine rağmen, 23 Nisan günü gece  geç saatlere kadar ayakta kaldı.

Kahraman’ın neden Anıt Kabir’e “gidemediğini” araştırdım. Yetkili bir arkadaşım, Başkan’ın yeni ameliyat olduğunu ve daha önce ölçtükleri Anıt Kabir Aslanlı Yol’un 250 metre olması ve bu mesafeyi İsmail Kahraman’ın yürüyemeyeceği veya o yolda kayarak düşeceği endişesiyle katılamadığını anlattı.

MHP, ayağa kalkmadı?

23 Nisan törenlerinin yapıldığı gün Meclis, 2 Mayıs’a kadar tatildeydi. O nedenle milletvekili katılımı fazla değildi. Özellikle Meclis’in en büyük grubu olan Ak Parti sıralarında büyük boşluklar vardı.

İsmail Kahraman, genel kurulu yönetmek için başkanlık kürsüsüne oturduktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’yi şereflendirdiğini anons etti ve kendisine “hoş geldiniz” dedi. Bu anonsun arkasından Ak Parti grubu, Cumhurbaşkanlığı Locasına dönerek alkışlamaya başladı. Ancak Erdoğan locaya gelmemişti. Alkışlar devam ederken CHP sıralarında bir homurtu yükseldi. Bir CHP’li milletvekili ise kendini tutamayarak Başkan Kahraman’a “ anonsu erken  yaptığını söyledi ve Erdoğan’ın neden zamanında locaya gelmediğini, oturumu başlatmak için neden beklediğini” sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu uğultular devam ederken locada göründü. AK Parti milletvekilleri ayakta alkışlamaya devam eerken, muhalefet partileri CHP, HDP ve MHP milletvekilleri ayağa kalkmayarak oturmaya yani protesto etmeye devam etti.

MHP’nin ve Devlet Bahçeli’nin  ayağa neden kalkmadığı ise anlaşılamadı. Erdoğan’ın  bir önceki TBMM’ye gelişinde ayağa kalkarak saygı gösteren MHP grubunun, destek verdiği referandumun hemen arkasından yine muhalefet partisi hüviyetine bürünmesi anlaşılamadı.

CHP’nin neden ayağa kalkmadığı sorusuna ise gazeteci kökenli bir milletvekili, “sayın cumhurbaşkanını gördüğümüzde nutkumuz tutuluyor, adeta oturduğumuz yere çakılıp kalıyoruz. O nedenle kalkamıyoruz” gibi bir yanıt veriyordu.

Mustafa Kemal Atatürk...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 23 Nisan’ın önemini uzun uzun anlatan bir konuşma yaptı. Ardından CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, sabah Anıt Kabir’e gitmeyen Kahraman’a, konuşması sırasında Mustafa Kemal Atatürk’e vurgu yapmadığı ve ismini hiç anmadığını hatırlattı.

Talimatı kim verdi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çalışma arkadaşlarına ayrılan genel kurul salonunun balkonundaki locanın tam karşısındaki loca, Ankara’da görev yapan büyükelçiler ve diplomatlara ayrılmıştır.

23 Nisan’ın, referandum sonrasına rastlaması ve Erdoğan’ın da Meclis’e gelmesi nedeniyle diplomatlar bu toplantıya büyük ilgi gösterdi. Locadaki tüm koltuklar doldu. İki veya üç kadın diplomat ile erkek diplomatlar ön sıradaki koltuklarında, bacak bacak üzerine atarak rahat bir oturuşla liderleri dinliyorlardı.

Koltukların ön tarafı cam olduğu için hem basın locasından hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oturduğu locadan, diplomatların bacak bacak üzerine atıp atmadıkları rahatlıkla görülebiliyordu.  

Başbakan Binali Yıldırım kürsüye çıktığında Kordiplomasi locasındaki bir kadın görevli, önce ayağını öndeki sütuna uzatan bir diplomatın yanına giderek ayağını indirmesini istedi. Diplomat hemen indirdi.

Kadın görevli daha sonra bacak bacak üzerine atmış kadın ve erkek diplomatları tek tek dolaşarak, düzgün oturmalarını rica etti. Ancak Fransa’nın Ankara Büyükelçisi’ne ne istediğini anlatması uzun sürdü. Büyükelçi şaşkınlıkla yüzüne bakıyor ve ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Sonunda ayağını indirdi ve bir süre sonra tekrar diğer ayağının üzerine koydu. Genel Kurul’dan sonra kadın görevlinin yanına giderek, tailmat mı aldığını yoksa kendi inisiyatif mi kullandığını sordum. Ancak yanıt alamadım.

TBMM içtüzüğünü inceledim. Bacak bacak üzerine atmanın yasak olup olmadığını araştırdım. İçtüzüğün 169. Maddesine göre, “dinleyicilerin, birleşimin devamı süresince kendilerine ayrılan yerlerde sükûnet içinde oturmak zorunda” oldukları yazıyor. “Kabul veya ret yönünde söz, alkış yahut herhangi bir hareketle kendi düşüncelerini ortaya koyamayacakları” belirtiliyor ve bu yasağa uymayanların, görevliler tarafında dışarı çıkarılacağı vurgulanıyordu.

Diplomatlar, burada sayılan yasakların hiçbirini yapmadılar. Buna karşılık son yıllarda hem basın locasında, hem izleyici locasında hem de VİP locasında bu kurallar defalarca çiğnendi. Özellikle iktidar partisi lehinde slogan atmalar, alkışlar, ıslıklar, el kol ile selamlama hareketleri çok sık görünmeye başlandı.

Erdoğan el salladı..

Tartışmalı özel gündemli 23 Nisan toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, locadaki yerini alırken aşağıdaki AK Parti milletvekillerini eliyle selamladı.

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuşmalarını alkışladı.

Locadan ayrılırken de kendisini sevgiyle ayağa kalkarak uğurlayan Ak Parti milletvekillerine bir kez daha el sallayarak veda etti...

Meclis Başkanlığı bu deneyimden sonra başta yabancı diplomatlar olmak üzere TBMM balkon ve locasını kullanan herkese, locaya girişlerinde birer broşür vererek, Meclis’in saygınlığı açısından kendilerine ayrılan localarda nasıl davranmaları gerektiğini, alkışlamamalarını ve el sallamamalarını bir kez daha hatırlatacak...

NELER SÖYLENDİ?
@
Emin VAROL

Emin VAROL

DİĞER YAZILARI AK PARTİ'DE, NEBATİ'YE İSYAN.. Altılı Masa’da “laiklik” krizi AK PARTİ'DE "2. ELKATMIŞ" VAKASI AK Parti 46 fire verdi Caretta Caretta AK Parti Bütçeyi dondurmayla kutladı. Külliyede 'gölge kabine' AK PARTİ – MHP NİKAHI BOZULUYOR MU? Gazeteci müsveddesi... YUNANİSTAN CUMHURBAŞKANI MUĞLA’YI ZİYARET ETTİ! Hamaset kazanacak ABD, Türk Topraklarını Kullanacak “MİLLET ADINA” ''Ya, hayır çıkarsa? ” Sivil Hedefler.. ”CİNSEL İSTİSMAR” “KARDAK KRİZİ-2” EMİN VAROL - MUSUL VE BODRUM CUP... EMİN VAROL 'ENGELLİ' ADALAR KONUSU ISINIYOR… HABER BEKLER Mİ? Aloo... Ege’de Kriz.. TURGUT ÖZAL, MİT ve FETÖ.. Çankaya Köşkü, büyük tehlike atlatmış Komutanlar Düğünde.. Emin Varol yazdı...”SAVAŞAN ŞAHİN F 16″ Emin Varol yazdı… ORADAYDIM… Yolcular... Oradaydım... Genelkurmay Başkanlığı Taşınıyor! Latin Amerika Gezilerinin hatırlattıkları ! Telsiz Konuşmaları Türkiye’ye İnanmak.! Gazeteci var mı? Emin Varol yazdı... ''Yemin Töreni ve Ötesi? Emin VAROL ; DOĞAL AFET? 'Sen ne güzel çocuksun...' 'Mevsimlik Gazeteciler...' ASKER ALLERJİSİ DEVAM MI EDİYOR? Mektuplar… Güle, Güle “Mutmain Başbakan.” UZUN YILLAR OLDU Hava Kuvvetleri Komutanımız: Bizim kurallarımız, kanla yazılmıştır 'İstikşafi Görüşmeler' ve Kaybedilen 16 Ada.. Emin Varol yazdı... ''Bir Halaskar arıyorum... Demirel'in Ardından 'Gıdıklama Emin. Gıdıklama Emin! Erdoğan, Kenan Evren’in Hatasını mı Tekrarlıyor? Erdoğan, Kenan Evren’in Hatasını mı Tekrarlıyor? Kenan Evren ve Yumruklar... Çanakkale’de Siyaset...
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor13
 • 2Trabzonspor13
 • 3Adana Demirspor13
 • 4Beşiktaş13
 • 5Galatasaray13
 • 6Gaziantep FK11
 • 7Sivasspor11
 • 8Başakşehir FK00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Hatayspor00
 • 11Kasımpaşa00
 • 12Konyaspor00
 • 13MKE Ankaragücü00
 • 14Ümraniyespor00
 • 15Giresunspor10
 • 16Antalyaspor10
 • 17Kayserispor10
 • 18Fatih Karagümrük10
 • 19İstanbulspor10
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA