anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert
YOK(SUL)LUK/YOK(SUZ)LUK
İÇTENCE...

YOK(SUL)LUK/YOK(SUZ)LUK

Bu içerik 884 kez okundu.

Takvimler 17Ekim 2017 tarihini gösterirken Malta da; 
Ülkesi'nin en iyi araştırma gazeteci ünvanına sahip DAPHNE CARUANA GALİZİA  evinin önünde aracına yerleştirilen bomba düzeneği ile
DÜNYA YOKSULLUK GÜNÜNDE katledildi. 
 
En son yazısı ile Malta politikasını elinde tutan elitlerin yolsuzluklarından ve halkı
nasıl yoksulluğa ittiklerini belgelerle kanıtlıyordu. 

*

Ülkeler gelişmişliklerine göre;
-Çok gelişmiş
-Gelişmiş
-Orta gelişmiş ve 
-Az gelişmiş olarak dört kategoriye ayrılır. 

Gelişmeden söz edebilmemiz için,  Ekonomi,  Siyasi,  Hukuki ve Eğitim ile ilgili kurumların ileriye dönük değişiklikler yaratmak adına,  doğru ve faydalı adımlar atarak,  topluma katkıda bulunması gerekir. 

Toplumsal gelişmişliğin en önemli göstergesi toplumsal adaletin sağlandığı toplumsal eşitliktir.  

"Türkiye bu adalet ve eşitliğin neresinde?" diyerek en son 2010 yılında Birleşmiş Milletler'in İnsan gelişme endeksine baktığımda Türkiye,  169 ülke arasında 83.sırada yerini almış. 
*
Türkiye Cumhuriyeti Devlet'i Anayasası

-Herkes temel insani gereksinimlerini karşılayabilecek,  İnsan haysiyetine yakışır biçimde konut ve barınma hakkına sahiptir.
-Devlet bu hakların gerçekleşmesi için şehirlerin ve diğer yerleşim birimlerinin tarihi ve kültürel nitelikleri ile çevre değerlerini de esas alan bir plan çerçevesinde gerekli tedbirleri alır.

Maddeleri ile vatandaşlarına "dokunulmazlık"  garantisi vermiş olsa bile  bunu sosyal politika ile eşit ve adil şekilde dengeleyememesi, yasal düzenlemelerin eksik ve taraflı olması,  hizmetlerde sürekliliğin sağlanamaması toplumda yoksulluk ve evsizlik dramına yolaçar.
 
Yoksulluk; 
Düşük yaşam standardına sahip,  eğer çalışıyorsa kötü iş koşullarına ve uzun süreli işsizliğe maruz kalmış, eğitim düzeyi düşük, mesleki becerisi olmayan ve işgücü piyasasında yer edinememiş insanlardan oluşur.  

Ülkemizde yoksullarla ilgili yapılan bir kamuoyu araştırmasında, 
yoksulluğun birinci nedeninin işsizlik olduğu, eğer iş imkanı yaratılırsa yoksulluktan kurtulacakları fikrinde olmaları,  yoksulların "DEVLET BABA" ya çok fazla güvendiği ve sahip çıkılacağı ümidi taşımaları en karamsar bakış açısı ise hiç bir zaman yoksulluktan kurtulamayacakları.  

*
Yoksulların ekonomik sorunlarla birlikte toplum içinde  ne tür sorunlarla içiçe olduklarını anlamadan,  toplumdan ne kadar uzaklaştıklarını bilmeden,  aileleriyle olan kopuk ilişkilerine yapıcı çözümler bulmadan onları yeniden kazanamayız. 

Lord Arlee;

"Özgür bir toplum,  yoksul olan çok sayıda insana yardım edemezse,  zengin olan bir avuç insanı koruyamaz" sözü
Yoksulluğun yalnızca yoksullar için olmadığını vurgular. 

içTen

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Otobüs geri manevra yaparken muavini ezdi...
Otobüs geri manevra yaparken muavini ezdi...
Ağıldaki 3 ineğini boyunları kesilmiş halde buldu.
Ağıldaki 3 ineğini boyunları kesilmiş halde buldu.