anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert
TRT ÇOCUK ‘TAN İKİ HARİKA ÇİZGİ FİLM:  MAYSA ve BULUT
Dr. İzzet Akın TÜTÜNCÜLER

TRT ÇOCUK ‘TAN İKİ HARİKA ÇİZGİ FİLM: MAYSA ve BULUT

Bu içerik 1069 kez okundu.

“Yörük obası olan Akçaoba ve burada yaşayan beş ailenin kültürlerinin, masallarının, yaşantılarının, geleneklerinin Maysa ve Bulut’un gözüyle keşfe çıkıldığı birçizgi film Maysa ve Bulut. Maysa küçük bir yörük kızı. Çobanlık yapan Bulut ise Maysa’nın en yakın arkadaşı. Bu iki arkadaşın oyunlar, maceralar, türküler ve masallarla dolu yaşamları hem eğlendiriyor hem de yörüklerin hayatı hakkında bilgi veriyor.”

Bu yazı Trt’nin tanıtım yazısıydı izlerken benim hissettiklerime de değinmeliyim:

Türk ve anadolu kaynaklı bir çizgi dizi izlediğinizi kültürel anlamda kendinizle bağlantı kurduğunuzu hissettiğiniz müthiş bir çizgi film. Ben oğlum çizgi film izlerken denk geldim ve internnetten şu ana kadarki bölümlerini izlemeye başladım. Maysa (eski Türk dilinde Fidan anlamındaymış) ve Bulut’un konuşmaları harika felsefi ve duygusal. Bu açıdan 7 yaş ve üzeri guruba hitap ediyor aslında. Daha önce de bu dalda Dünya Çocuk Medyaları Yarışmalarından ödüllerle dönmüş. Uluslar arası anlamda da kanıtlamış kendini. Ben çizgi dizinin müziklerine de hayran kaldım .

KARDEŞİM OZİ:

“Ozan down sendromlu bir çocuktur. Hayat dolu, içi yaşama sevinciyle kaplı, kıpır kıpır ve meraklı bir çocuğun maceraları Kardeşim Ozi'de seni bekliyor. Ozi'nin maceraları TRT Çocuk'ta.”

Bunlar tanıtım yazısı TRT’nin, gene kendi düşüncelerimi aktarmalıyım. Bence devrim niteliğinde bir adım: Engelli bir çocuğun aile hayatının anlatıldığı çizgi dizi. Ozi’nin ve onun durumundaki özel çocukların kendi yaşıtlarına anlatılabilmesi için mükemmel bir yapım. Bu çocuklarımızın farklı bazı davranışları, korkuları ve tutumları olabileceğini yansıtmak adına çok eğitici. Seyirlik olmak dışında her 10 kişiden birisinin engelli olduğu toplumumuzda engelliyle yaşantıyı içselleştirmesi açısından müthiş bir yapım.

Teşekkürler TRT…

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÖKÇEADA- Taş mercan kolonileri ölüyor
GÖKÇEADA- Taş mercan kolonileri ölüyor
ENEZ- Kaçak göçmenleri taşıyan bot battı 5 ölü!..
ENEZ- Kaçak göçmenleri taşıyan bot battı 5 ölü!..