anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert
-ASKER KAÇAĞI ÇIK DIŞARI! -KİM ASKER KAÇAĞI BE, BU KOLLAR ÇANAKKALE’DE VERİLDİ!
Engin GÜRSU

-ASKER KAÇAĞI ÇIK DIŞARI! -KİM ASKER KAÇAĞI BE, BU KOLLAR ÇANAKKALE’DE VERİLDİ!

Bu içerik 3749 kez okundu.

Gazi Ali PAMUK (Mehmet oğlu Ali)
Dikmen Köyü’nden olup, 18.. doğumludur.  1.Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi’nde topçu bataryasında savaşmıştır. Bataryaya, isabet eden top mermisi sonucu, bir kol dirsekten kopmuş, diğer kolunda da başparmak ve işaret parmağı kalmıştır. İki parmakla Dikmen Köyü’ne döner. Maaş talep etmez. Gökböğet denilen yerde su değirmeni açarak ve iki parmaklı tek kol ile çalışarak geçimini sağlamaya çalışır. 
Vatan işgal edilmiş, Kurtuluş Savaşı başlamıştır. Bu haliyle tekrar askere gidemez. Ancak, çevrede çok sayıda asker kaçakları vardır. Dikmen Köyü’nde asker kaçakları için arama yapılırken, evinin kapısı çalınır. Evi hemen köy meydanında cami yakınındadır. Pencereden bakar, gelenler silahlıdır ve silahlarını kapısına doğrultarak, seslenirler:
-Asker kaçağı çık dışarı!
Bu söz acıdır ve Çanakkale Gazisi Ali’nin çok gücüne gider. Hışımla kapıyı açar, dışarı çıkar ve kollarını uzatarak: 
-Kim kaçağı be! Bu kollar Çanakkale’de verildi! diye karşılık verir. 
Gelen görevlilerden biri Çanakkale Gazisi Ali’yi tanır ve çok üzülür. Kendilerini affettirmek için bu Çanakkale gezimize bir çuval arpa hediye ederler. Çevrede Ali Hoca olarak tanınmıştır. Madalyası verilmemiştir. Sonradan ailesi muhtaç kalınca gazilik maaşı almıştır.  Ali PAMUK (Mehmet oğlu Ali), çok yaşamaz ve 1330 (1926) yılında vefat etmiştir.
Her zaman her toplumda kötü insanlar çıkacaktır. Vatan sevgisi bir başkadır. Vatana ihanet af edilemez. Tarih ve tarihi belgeler mutlak bir gün karşınıza çıkacaktır. Gerçekler acı da olsa bu gerçeklerle mutlaka yüzleşilecektir.
İşte Çanakkale Savaşı’ndan kaçan Bigalılar ile ilgili iki belge. 

Şurasını da unutmamak gereklidir. Bu savaşta birçok Bigalı şehit olmuş. Çok az bir kısmı da yaralı ve sakat olarak geri dönebilmiştir.

Nazmiye-Engin GÜRSU
Biga-Sidene

DİĞER YAZILAR
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Otobüs geri manevra yaparken muavini ezdi...
Otobüs geri manevra yaparken muavini ezdi...
Ağıldaki 3 ineğini boyunları kesilmiş halde buldu.
Ağıldaki 3 ineğini boyunları kesilmiş halde buldu.