anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert
TAMAMLAYICI TIP SAVAŞLARI NEDEN?
Dr. İzzet Akın TÜTÜNCÜLER

TAMAMLAYICI TIP SAVAŞLARI NEDEN?

Bu içerik 2009 kez okundu.

Öncelikle Akupunktur'un yabancı ülkelerin bazılarında  sigorta kurumları tarafında ödendiğini ve fizyolojik temellerinin büyük kısımda aydınlatıldığını sürekli tıbbi yayınlarının yapıldığını belirtmek isterim. Bu kurumların ödeme kapsamına alma sebebi de gene tıbbi gerekçelerdir. Almanya'da yapılan bir çalışma komplike olmayan bel ağrısında rastgele iğneleme, akupunktur noktasına iğneleme ve medikal tedavi arasında akupunktur nokta iğnelemesinin hem en etkili ağrı kontrolünü hem en ucuza sağladığının  sonucunu verince sosyal güvenlik kurumları ödemeye başlamıştır. Yüz felçli hastalarda elektroakupunkturun inanılmaz hızlı yanıtlarını, migrendeki başarısını hekim olarak kendi hastalarımda tecrübeledim.

                   AKUPUNKTUR ya da tamamlayıcı tıp hakkında kulaktan dolma bilgilerle konuşmanın hekimlere yakışmadığını düşünüyorum. Bizde 6 ayda verilen belki yetersiz içerikli sertifikalar olabilir,  standart eğitimler olmayabilir gibi bir düşünce de olabilir. Ki bu da sadece bir varsayımdır çünkü birçok dünya ülkesi şu an Türkiye'nin uygulamaya soktuğu akupunktur eğitim müfredatını kullanmaya başladı. Avrupalı bir kültüre " 5 element teorisini, organların duygularını " anlatmaya çalışmak için bizim müfredatlar daha uygunca gelmiş olmalıdır. Ama Çin'de  bu bir uzmanlık alanı ve 4 sene okutuluyor. Çin tıbbı sadece iğne kupa ve bitkilerden oluşan 100'lerce yatak kapasiteli hastanelerde hizmet veriyor. Bu konuları ve  yaklaşımlarını bilmeden küçümsemek hoş değil.

                   Yıllarca geçemeyen panik bozukluğum(dalış kazası sonrası oluşan) türlü ilaçlarla tedavi edilemedi akupunkturla çözüldü. 

Neopren elbise kokusu duyunca bayılan ben tekrar yoğun dalışlarla geçen günlerime geri döndüm.Burada bilimsel bakış açısıyla gene akupunktur herşeydir diyemeyiz ama integratif tıbbın bileşenlerine külliyen palavradır demek de yanlıştır.

                   Gene Sağlık Bakanlığı  Tamamlayıcı Tıp dairesinin onay verdiği ozon terapi de şu an bilimin elindeki teknolojilerden birisidir. Kanıt değerleri yüksek tıbbi makaleler her gün yayınlanıyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ "önümüzdeki 5 yılda tamamlayıcı tıp adına saygın dergilerde 100 yayın istiyorum" demiş .Merdiven altında hacamat yapan berberlerin önüne geçmenin en iyi yolunun bunu doktora yaptırmak olduğunu düşünüyorum. 

                   "Yaptıracağınız tedavilerin en hayırlısı hacamattır"  hadisi var. Bu ortamda hacamatı herkes yaptırıyor öyleyse  bunu doktorların yapması lazım.

               Ben hacamatı bir onkoloji hocamızın ısrarı üzerine(inanmıyordum) eğitimlerde yaptırdım  ve inanılmaz bir rahatlama yaşadım etkisi 3 ay kadar sürüyor. Açıkçası daha önce hacamatı çok saçma buluyordum.

              Hacamat kanındaki ağır metallerin de venöz kandan fazla olduğu da  ispatlanmış durumdadır. 

             Bazı kurumların kuru muhalefet yapması yapılan uygulamaların dincilikle ve gericilikle suçlanması hoş değildir. Elde somut veriler var. Bana tedavi giderlerini düşürmek politikasının bir parçası bunlar denirse bile daha tutarlı gelir. Ayrıca kimseye zorla "sen akupunktur olacaksın belin ağrıyorsa" da denmiyor. Kardeşim böyle bir şeyi yatıracaksan bizim hastanemizin ve bakanlığımızın denetiminde yaptır deniyor.Eğer kaygı modern tıbbın değerinin düşeceğiyle ilgiliyse modern tıp bu savaşı verebilir sizlerin kötülemelerine ihtiyacı yok. Bu tıbbın kendi gücünü daha da  ispatlamasıdır . Ve bundan elbetteki başarıyla çıkacaktır.  Biz bilime inanıyoruz ve integratif tıp uygulamalarını da sınadığımız yöntem gene modern bilim değil midir? İşte tam da bu yüzden doktorların elinde olmalıdır bu işlemler. 

           İnsanların inançlarına saygı duymak ve bunu hijyenik, mümkün olduğunca da bilimsel şartlarda sağlamak bu ülkede bazı kurumların görevi olmalı. Yoksa çatışmalar artıyor. Bir kısmı dini inançlarla bir kısmı merakla  ya da umutla da olsa sonuçta halkımız bu tedavileri uygulatıyor hem de merdiven altı. Tamamlayıcı Tıp Dairesi insanların bu hizmeti en güvenilir şekilde almasını sağlamaya çalışıyor. Tüm baskıcı yöntemler sonuçsuz kalmaya başa sarmaya mahkum.

             Vay efendim ameliyat performansı akupunktur performansından düşükmüş!!! Bir kere akupunktur ve tamamlayıcı tıp performans değil hastanın kendi ödemesi üzerinden para kazanıyor devlete yük olan bir sistem değil ya da şöyle diyeyim sgk geri ödemesi yok. Bakın burada bir hata varsa bu akupunktura pis kaka demekle düzelmez. Akupunkturu kötülemekle de olmaz. Cerrahın emeğini küçümseye çalışan bir zihniyet gelişmesi muhakkak engellenmelidir. Çünkü yakında ameliyat olacak kimse bulamayacağız. Ama bu duruma gelinmesinde tek suçlu akupuntur ya da  tamamlayıcı tıp mıdır? 

                 Bilimsel yöntemle elde edilen veriler üzerinde kurulu tıbbın   ALTERNATİFİ olamaz. Dolayısıyla bu kargaşanın önüne geçmek için daha çok İNTEGRATİF TIP, Bütüncül tıp, tamamlayıcı tıp kelimeleri kullanılmaya başlandı.  Ayrıca tıbbın da deney değil deneme yanılma yöntemi kullandığı bir acı gerçektir. Tıp her aşamada modern bilim ışığında yükselen bir deneme yanılma yöntemidir.

                İnsanlarımızın bu mistisizm inancı, ritüel düşkünlükleri mucize beklentileri bir nebze de olsa eski tıp yöntemlerinin devam ettirilmesi durumu sürüyorsa da devlet kontrolü ile olmalıdır. Mümkün olduğunca denetlenmeli ve insan vücudunu bilen kişilerce yapılmalıdır. Ozon  ve akupunkturu,  anlatan dökümanları ve çalışmaları paylaşabilirim hatta söz hakkı doğması durumunda bu konuda Türkiye'deki dünya çapındaki otörlere buradan seslenebiliriz. 

 Dr. İzzet Akın TÜTÜNCÜLER

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Otobüs geri manevra yaparken muavini ezdi...
Otobüs geri manevra yaparken muavini ezdi...
Ağıldaki 3 ineğini boyunları kesilmiş halde buldu.
Ağıldaki 3 ineğini boyunları kesilmiş halde buldu.