anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert
TÜRKİYE CUMHURİYETİ GÖZALTINA ALINDI
Temel SAĞIROĞLU

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GÖZALTINA ALINDI

Bu içerik 4183 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinden Bakan ve Milletvekili düzeyinde Amerika’ya en son resmi ziyarette bulunan siyasetçinin adını ve ziyaret tarihini hatırlayanınız var mı ? Ben hatırlatayım. 25 Ekim 2016 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullah Gülen'in iade süreci ile ilgili görüşmeler yapmak üzere ABD'ye hareket etti. Bu tarihten sonra Amerika Birleşik devletlerine AKP iktidarından resmi yada özel ziyarette bulunan bir tek Bakan veya Milletvekili yok. Oysa Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Irak'ta ciddi sorunlar yaşıyoruz. Oysa Amerika Birleşik Devletleri ile Suriye’de çok ciddi manada fikir ayrılıklarımız var. Oysa Amerika Birleşik Devletleri açıktan PYD ve YPG yi destekliyor ve terör örgütlerine ağır silahlar vermeye devam ediyor. Oysa Amerika Birleşik Devletleri Suriye’de YPG birliklerine bir nevi canlı kalkan olmayı sürdürüyor. Oysa Amerika Birleşik Devletleri çok net bir şekilde Fetullah Güleni iade etmeyeceğini ifade ediyor. Oysa Amerika Birleşik Devletleri Donald John Trump'u 20 Ocak 2017 tarihinde yeni başkanı olarak ilan etti. Tüm bunlara rağmen 5 ayı geçen bir sürede Amerika Birleşik devletlerine giden iktidara mensup bir tek politikacı yok. Peki biz Amerika Birleşik Devletlerine neden gidemiyoruz? Gidemeyiz. Bırakın resmi ziyareti turist olarak dahi gidemeyiz. Çünkü bu konuda uyarıldık. "Gelirseniz sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız." denildi. Çünkü Kuzey Irak petrollerinin kayıp parası ve Reza Zarrab elimizi kolumuzu bağlamış. Çünkü bu yüzden Rusya’dan salya sümük özür dileyerek bir tür siyasi destek sağladık. Sizce Amerika Birleşik devletleri bu durumdan çok mu memnun? Yada Çok mu mutlu? Hayır. Asla ve asla memnun veya mutlu değil. Onlarda "Kuvvetler Ayrılığı" ilkesine sıkı sıkıya bağlı olduklarını göstermek çabasıyla, yeni seçilmiş başkanları Donald John Trump ile hukuk çatışması içerisindeler. Kısaca Amerika’nın da durumu bizden çok farklı değil. Birleşik Devletlerin yürütme organının elinde olsa Reza Zarrabı ve Fetullah Güleni hediyelik paketle Türkiye’ye teslim edecek. Ama Amerikan yargı sistemi buna izin vermiyor. Bu duruma müsamaha göstermiyor. Yargı tarafsız olunca ve ne yapacağı da öngörülmeyince politikacılarımız Amerika Birleşik Devletlerine gidemiyor. Biz bu rezaleti son olarak Osmanlı halifesi Abdülmecid Osmanoğlu zamanında yaşamıştık. Abdülmecid Efendi İsviçre'ye sığınmak istediğinde İsviçre kanunlarına göre birden fazla eşlilerin ülkeye girmesine izin verilmiyordu. Osmanlı halifesi sınırda alıkonulmuştu. Ülkeye alınmamıştı. - ’’Bunlar cariyem, hizmetçilerim dedi’’/ kabul etmediler. - ’’10 yasındaki kızı Hatice Hayriye Dürrüşehvar Sultanın annesinden başka bütün eşlerimi boşuyorum’’ dedi/ kabul etmediler.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk dönemin İsviçre başkanı Ernst Chuard'a özel ricada bulundu. Abdülmecid Efendi İsviçre’ye ancak öyle kabul edildi. Osmanlının torunları bunları bilmez. Zaten bilmekte istemez. Haydi bunlar tarih. Yani geçmiş. Yani mazi. Yani oldu bitti. 28.03.2017 (Dün) tarihinde Halkbank’ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla Amerika Birleşik Devletlerinde gözaltına alındı. 29.03.2017 (Bugün) tarihinde Mehmet Hakan Atilla tutuklandı. Halkbank bir Devlet kurumu. Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla devlet memuru. Türkiye Cumhuriyetini temsilen orada bulunuyor. Tutuklanmış ve yargılanacak olan Türkiye Cumhuriyetidir dersek abartmış olumuyuz?

Neden bir politikacı hemen Amerika’ya gitmez. Mesela tutuklanma gerekçesi olan olayların olduğu tarihlerde Halkbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Sayın Doç.Dr. Şahap Kavcıoğlu Adalet ve Kalkınma Partisinin Bayburt Milletvekili olarak şuan mecliste bulunuyor. Bilgi ve belgelerle hemen Amerika’ya giderek bu utanç verici duruma neden son vermiyor. Bu konu önemli değilmi? "Yok yok bunlar hiç önemli değil" diyerek, bizleri bu hale düşürenleri halen daha EVET tercihi kullanarak ödüllendirmeyi düşünen varsa o kişilere başka sözüm kalmamıştır. Haydi bana masal anlatın. Uyumaya ihtiyacım var.

Çünkü uyanıkken kanıma dokunuyor. Canım yanıyor.

Çünkü ben çocuklarımı çok seviyorum.

HAYIR’LARA VESİLE HAYIR’LI BİR GÜN OLSUN

SAYGILARIMLA

DİĞER YAZILAR
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Otobüs geri manevra yaparken muavini ezdi...
Otobüs geri manevra yaparken muavini ezdi...
Ağıldaki 3 ineğini boyunları kesilmiş halde buldu.
Ağıldaki 3 ineğini boyunları kesilmiş halde buldu.