anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert
TENGRİCİ TÜRKİYE
Murat CEVAHİR

TENGRİCİ TÜRKİYE

Bu içerik 3455 kez okundu.

Türkiye'de henüz filizlenmekte olan Tengricilik, daha yolun başında birçok tehlike ile karşı karşıyadır.

1- Türk Dünyasının ne yazık ki en lakayt toplumu Türkiye Türkleridir. Bunda küresel kültürün etkisi çoktur. Özellikle gençler için her şey ama her şey dalgaya alınabilmektedir.

2- Bu bağlamda; saygı, kutsallık, ciddiyet, görev ahlakı gibi kavramlar Türkiye'de yozlaşmış görülmektedir. 

3- Sabit ve belirgin kuralları-ritüelleri olmasına rağmen İslam diniyle bile dalga geçen bu şuursuz topluluk; henüz sağlam temellere oturtulmamış Tengri inancına da el atmış vaziyettedir.

4- Şehitler, vatan, atalar, analar, din, millet kısacası mizahı yapılmayan hiçbir şey kalmadı. Her şeyle o kadar dalga geçiliyor ki, halk resmen sanal bir dünyada yaşıyor. 

5- Şu bir gerçek ki, insan da maymungillerdendir. İnsanı insan yapan kültürdür, kültürel kurallardır. Ciddiyettir. Bütün bunları yıktığınız vakit, kutsal olan her şeyle dalga geçtiğiniz vakit özünüze dönersiniz. Yani, şımarık orman makakları gibi dengesizce ve soytarıca eylemlerde bulunursunuz.

6- Tengricilik, facebook sayfalarından da öğrenilmez. Biz bunun farkında olduğumuz için derhal sistemli bir şekilde blog kurduk, tartışma ortamı hazırladık ve bir kitap çıkardık. 

7- Tengricilik, "Tanrı, Tengri, Gök Tengri" adları almış sayısız facebook sayfası tarafından suistimal edilmektedir. Bunun da farkında olunuz.

8- Tengri inancının gündeme gelmesinde Türkçülerin payını hiç kimse yadsıyamaz. Bu, bir vefa borcudur. Ancak mihnet edilecek şey değildir. Gerçek şudur ki Türkçülük ile Tengricilik birbirinden farklıdır. Tengricilik, Türkçülük'ün veya ırkçılığın gölgesinde kalamaz. Bir Türkçü Tengrici olabilir ancak Tengricilik, Türkçü siyasi emellere hizmet etmek zorunda değildir.

9- Bununla birlikte, Tengricilik şüphesiz bir Türk inancıdır. Tengricilik'ten Türklüğü ayıklamak; Tengri inancını uluslararası bir din haline getirmeye çalışıp yozlaştırmak da kabul edilemez. Çünkü Tengricilik'te inanılan şey şudur: Türk'ün inancı Tengriciliktir. Ancak Çinlinin inancı da kendisine göre doğrudur. Herkesin yolu kendinedir. Ne Türkler başka dine geçsin ne de başkaları Türkün inancına. Mantık, ilk günden beri budur.

10- Başkalarının yaptığı şaman davullarını 300-500 TL'ye satın alarak şaman olamazsınız, olduğunuzu sanmayın. Her şeyden önce töremize göre bir kam; kendi davulunu kendisi hazırlamak zorundadır. Davulu nasıl hazırlayacağını ise ona rüyaları gösterir. Üstelik, şaman oldum demeyle şaman olamazsınız. Kan bağı gerekir. İnancımızı yozlaştırmayın.

11- Tengri inancı uyuşturucu, alkol vb. insanı aptallaştıran maddelere hoşgörü gösteren; sizlere bu maddeleri kullanma alanı sağlayan bir inanç hiç değildir. Şarap, bira, rakı gibi birçok içki adı görüldüğü üzere Türkçe değildir ve Türk'ün içkisi değildir. Bakmayın birileri rakı şaman içkisidir, ırak vs. saçmalıyor. Bu ülkede Kürtlerin zılgıtına 'şamanların kötü ruhları kovmak için çıkardığı ses' diyenleri de gördük. İyi niyetinizi biliyorum ancak bunlar doğru değil. Gerçekçilikten ve bilimsellikten uzaklaşmayın.

12- Türklerin içkisi kımızdır. Kımız da bünyeye kuvvet veren, fevkalade besleyici bir içkidir. İçecekseniz yalnız kımız için. Dağda ovada ateş başında gitar çalıp vodka içerek, ata kültürünü yaşatıyoruz demeyin.

13- Tengricilik, göçer Türk kültürünün mirasıdır. Orta Doğu'nun kutuplaştırıcı zihniyeti ve Avrupa'nın yabancı nefretiyle beslenerek inancımızı lekelemeyin. Bize ırkçılığı Avrupa'nın öğrettiğini asla unutmayın. Bu apaçık bir gerçektir. Çünkü Türkler, bir Avrasya ırkıdır. Hatta Türkler, kendi boyundan olanla evlenmemeyi gelenek bilirler. Başka boylardan, hatta başka uluslardan kız almaya bayılırlar. Böylece kanlarının temizlendiğini düşünürler. Ne sandınız? 20. yüzyılın Avrupa ırkçılığından kurtulun artık.

14- Bu aralar Avrupa hümanist takılıyor, siz de hemen hümanist olmayın. 

15- Avrupa kuklası olduğumuzun farkında bile değiliz. %90'ı Müslüman olan Türkiye'de, son 5 yılda sırf Avrupalılar sakal modası başlattı diye sakal uzatmaya başladı erkekler. Oysa İslam'da sakal sünnettir. Bu güne kadar aklınız neredeydi? 

#Hayır'lı günler...

https://www.facebook.com/TurkMitolojisiTarihi/

DİĞER YAZILAR
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güneşhan; Çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
Güneşhan; Çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
Kaçak kazı yapan 4 defineci yakalandı
Kaçak kazı yapan 4 defineci yakalandı