anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert
ANLARSANIZ….!!!!
Puna GÜLEÇÖZ

ANLARSANIZ….!!!!

Bu içerik 2325 kez okundu.

ABD’de bir askeri okulda ders olarak anlatılan horoz ve tilki hikayesi! hiç duydunuz mu bilmiyorum. Sanırım 2014 yılıydı.Tüm ülkelerin stratejilerini öğrenmeye çalışırken böyle bir uygulamayı öğrenmiştim Bir zamanların gerçekten Radikali radikal bir gazete de bu uygulamayı anlaşılır şekilde yine yazmıştım.Öğrendiğim her stratejinin analizini gözlemleyerek doğrulamak gibi de kararlı alışkanlıklar edinmiştim.Gündem o kadar hızlı ve o kadar yoğun ki bugün okuduğum haberlede bu stratejik analizi tastikleyip notlarım arasına da kaydettim.Habere göre Ruslar tarafından yanlışlıkla vurulan Türk ordusu bu tilki ve tavuk hikayesini çok güzel doğruladı.Ruslar ve Amerikalılar ne kadar düşman gözükselerde birbirlerinden bağımsız asla değiller. Rusya bugün pkk nın bir terör örgütü olmadığını açıkladığında bu yazıyı tekrar gündeme getirmek boynumun borcu oldu.Çünkü cehalet (düşünmeyenler)muhteşem şekilde yönetilir fakat düşünen toplumları asla yönetemezsiniz.İşlerinden kovulan akademisyenlerle de bu hikaye tamamdır.Anlarsanız…şimdi uygulama şu şekilde:

"Dershanede hocayı beklerken ışıklar kapanmış ve bir çizgi film gösterilmeye başlanmış.
Filmin adı "Küçük Tavuk." Bir kümes var. Kümeste bir çok tavuk ile genç ve küçük horozlar, bir de kümesin yaşlı ve büyük horozu bulunuyor. Kümesin etrafında da bir tilki dolaşıyor.
Yaşlı ve büyük horoz, tilki içeri girmesin diye kümesin kapısını sıkı sıkıya kapatmış, tavukları dışarı bırakmıyor.
Tabii dışarı çıkamadıkları için doğru dürüst yemlenemeyen tavuklar da zayıf ve küçük tavuklar.
Yaşlı ve büyük horoz ise dışarı bırakmadığı tavuklara ölmeyecek kadar mısır tanesi dağıtarak yaşamalarını sağlıyor.
Kümese giremeyen tilki bunun üzerine kümesin tellerinde küçük bir delik açarak küçük ve genç bir horoza sesleniyor ve ona biraz mısır veriyor. Mısırı yiyen küçük ve genç horoz her gün gelip tilkiden mısır alıyor. Bir süre sonra tilki küçük ve genç horoza tek başına yiyebileceğinden fazla mısır verince genç horoz hem kendisi yiyor hem de diğer tavuklara mısır dağıtıyor.
Böylece yavaş yavaş yaşlı ve büyük horozun kümesteki gücü kırılıyor. Horozun etrafındaki tavuklar azalmaya başlıyorlar. Artık popüler olan genç ve artık irileşen horozun etrafında ise tavuklar toplanıyor. Bu aşamada tilki kümesin kapısının önüne mısır bırakıyor. Kümeste bir tartışma çıkıyor.
Kapıyı açalım mı açmayalım mı diye. Sonunda korkarak kapıyı açıyorlar ve kafalarını dışarı uzatıp yemlenip hemen geri çekiyorlar. Bir süre böyle devam ediyor. Hiçbir şey olmuyor. Kümesteki tavuklar rahatlıyor. Korkuları azalıyor.
Nihayet bir gece tilki kümesin önündeki avluya mısır döküyor. Artık korkusuz olan tavuklar genç ve artık güçlü horozun öncülüğünde dışarı çıkıyor ve rahat rahat yemleniyorlar. Kümesteki her tavuk semiriyor. Tilki bir süre sonra gece kümesin kapısından kendi mağarasına kadar mısır tanelerini döküyor.
Sabah kümesten çıkan ve korkusuzca yemlenen tavuklar yemlene yemlene mağaraya kadar gidiyorlar. Sonra mağaraya giriyorlar. Onları içeride bekleyen tilki bütün kümes mağaraya girince mağaranın kapısını kapatıyor."
Çizgi film burada bitmiş. Işıklar yanmış. Ve dersin hocası kürsüye çıkarak, "İşte Üçüncü Dünya ülkeleri böyle yönetilir" diyerek derse başlamış.
Sorular:
1-Kümes NERESİ?,
2-Yaşlı horozlar KİMLER?
3-Genç horoz KİM, şu anda neler yapıyor?
4-En önemlisi tilki KİM?
Buna göre içinde bulunduğumuz durumu sorgular isek binlerce yorum ortaya çıkar. Unutmayalım Ulusların aslına bakarsanız güçlü olduklarını düşünen insanların dostları yoktur. sadece çıkarları vardır.Anlarsanız…esenlikler.

DİĞER YAZILAR
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güneşhan; Çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
Güneşhan; Çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
Kaçak kazı yapan 4 defineci yakalandı
Kaçak kazı yapan 4 defineci yakalandı