Puna GÜLEÇÖZ
Puna GÜLEÇÖZ
Giriş Tarihi : 04-12-2016 18:19

TARİH HATAYI AFFETMİYOR….

Nutuk nasıl başlar bilir misiniz?Kaleme alındığından sonuna kadar olan süreç olayın tekrar edeceğinin sinyalidir.Bir oluşu yazmaya karar verdiğinizde bu bir uyarıdır mantığıyla kalemle bütünleşirsiniz.Hele de bir nutuk niteliğinde kaleme alınmışsa baştan aşağı gözden kaçırmamak gerekir.Kurtuluş savaşı öncesi yurdun genel durumuna Atatürk'ün kaleminden bakalım: "Türk Yurdunun Genel Durumu
Samsun'a Çıktığım Gün Genel Durum ve Görünüş
1919 yılı Mayısının 19'uncu günü Samsun'a çıktım. Genel durum ve görünüş :
Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu topluluk, Genel Savaşta (Birinci Dünya Savaşında) yenilmiş, Osmanlı ordusu her yanda zedelenmiş, koşulları ağır bir ateşkes anlaşması (mütarekename) imzalanmış. Büyük Savaşın uzun yılları boyunca, ulus, yorgun ve yoksul bir durumda. Ulusu ve ülkeyi Genel Savaşa sürükleyenler, kendi yaşamlarının kaygısına düşerek, yurttan kaçmışlar. Padişah ve Halife olan (Saltanat ve halifelik katında oturan) Vahdettin, soysuzlaşmış, kendini ve yalnız tahtını koruyabileceğini umduğu alçakça önlemler araştırmakta. Damat Ferit Paşa'nın'nın başkanlığındaki hükümet, güçsüz, onursuz, korkak, yalnız padişahın isteklerine uymuş, onunla birlikte kendilerini koruyabilecek herhangi bir duruma boyun eğmiş.
Ordunun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta.
İtilâf devletleri, ateşkes anlaşması hükümlerine uymayı gerekli görmüyorlar. Birer uydurma nedenle, İtilâf donanmaları ve askerleri İstanbul'da. Adana ili Fransızlar; Urfa, Maraş, Antep İngilizlerce işgal edilmiş. Antalya ile Konya'da İtalyan birlikleri, Merzifon'la Samsun'da İngiliz askerleri bulunuyor. Her yanda yabancı devletlerin subay ve görevlileri ve özel adamları çalışmakta. Daha sonra, sözümüze başlangıç olarak aldığımız tarihten dört gün önce, 15 Mayıs 1919'da İtilâf Devletlerinin uygun bulmasıyla Yunan ordusu İzmir'e çıkarılıyor.
Bundan başka, yurdun dört bir bucağında Hıristiyan azınlıklar, gizli, açık, özel istek ve amaçlarının elde edilmesine, devletin bir an önce çökmesine çaba harcıyorlar.
Sonradan elde edilen güvenilir bilgi ve belgeler, İstanbul Rum Patrikliğinde kurulan Mavri Mira Kurulu'nun  illerde çeteler kurmak ve yönetmekle, gösteri toplantıları ve propagandalar yaptırmakla uğraştığını doğruladı. Yunan Kızılhaçı, Resmi Göçmenler Komisyonu, Mavri Mira Kurulu'nun çalışmalarını kolaylaştırmaya yardım ediyor. Mavri Mira Kurulu'nca yönetilen Rum okullarının izci örgütleri, yirmi yaşını aşmış gençleri de içine alarak her yerde geliştiriliyor.
Ermeni Patriği Zaven Efendi de, Mavri Mira Kurulu ile düşünce birliği içinde çalışıyor. Ermeni hazırlığı da tam olarak Rum hazırlığı gibi ilerliyor.
Trabzon, Samsun ve bütün Karadeniz kıyılarında kurulan ve İstanbul'daki merkeze bağlı Pontus Cemiyeti kolaylıkla ve başarıyla çalışıyor."
     Durum böyle iken;2016 yılı Türkiye raporuna bakarsak bundan az farkla tarihi birebir yaşıyoruz diyebilir miyiz? kesinlikle deriz. çünkü o zaman şartları ile bu zaman şartlarında değişen tek şey teknoloji ve insanlık.Neden diye sorulduğunda bu oyunun stratejisinin (günümüz şartları)teknolojik olarak ilerlediğini farkedemediğimizden kaynaklanıyor.Örneğin; 5 ocak 2016 da ingilterenin 9 maddelik sistem ilerleyişini kaçıran toplumumuz.körü körüne aslında neyin peşine gittiklerinin farkında değiller.üstelik bu körlük,  vatanseverlik için çarpan kalp ve nidası içinde bilinçsizlikle yol alırken gerçekleşmektedir. Nedir ingilterenin 9 maddesi,kısaca hatırlatalım."Amerikan yayın organı Newsweek “2016’da Ortadoğu’yu Şekillendirecek Dokuz Olay” başlıklı yazısında Türkiye için iç savaş öngördü.
                 Jack Moore tarafından Newsweek dergisinde kaleme alınan yazıda 2016’da Ortadoğu’yu şekillendirecek olaylar arasında Musul’dan, İsrail- Filistin ilişkilerine kadar uzanan dokuz maddelik bir sıralama yapıldı. Moore, bu dokuz madde arasında Türkiye’de iç savaş çıkabilme ihtimalini dile getirdi.
Yazıda yer alan dokuz madde şöyle:
1- Musul
 
ABD öncülüğündeki koalisyonun verdiği hava desteği ile Irak güçleri ve yerel Sünni aşiretler, 2015 yılı sonunda IŞİD’in elindeki Ramadi’nin kontrolünü ele geçirdi. Bu olay ardından Bağdat ve Washington yönetimleri yüzünü, IŞİD’in 2014 Temmuz’unda ele geçirdiği Musul’a döndü.
Ramadi’den üç kat daha büyük olan Musul’da Irak ve Kürt güçlerini çok daha zorlu bir mücadele bekliyor. Diğer taraftan Irak başbakanı Haydar Abadi, 2016 yılında IŞİD’e ölümcül darbenin vurulacağını açıkladı. Bu öngörüler anında değişebilir. Muhtemel bir Musul harekatında 2016 yılının en büyük savaşlarından biri yaşanacak.
2- Masadaki Suriye Barışı
 
Suriye iç savaşı Mart ayında altıncı yılına girecek. BM Güvenlik Konseyi, Aralık ayında Esed rejimi ile muhalifler arasında yürütülmesi planlanan barış tasarısını oy birliği ile kabul etti. Muhalefeti kimin temsil edeceği henüz bilinmiyor. Barış tasarısı iki taraf arasındaki görüşmelerin Ocak ayında başlamasını ve iki yıl sürecek geçiş dönemi içinde birlik hükümeti kurulması ve liderlik seçiminin yapılmasını ön görüyor.
BM çözümü Esed’in durumundan bahsetmezken, yönetimde kalması ya da gitmesi batılı güçleri ve Şam’ın müttefikleri Moskova ve Tahran’ı ayrı düşürebilir. Yeni yıl daha fazla diplomasi, daha fazla görüşme ve muhtemelen askeri çıkmazda olan ülke hakkında sonuca varılması için daha fazla ertelemeye sahne olacak.
3- IŞİD’in Libya’ya Kayması
ABD öncülüğündeki koalisyon ve Rusya, IŞİD’in Irak ve Suriye’deki üslerine hava saldırısı düzenlerken, IŞİD’e karşı mücadele Ortadoğu dışına taşınacak: Kuzey Afrika.
IŞİD Sirte’de gücünü pekiştirerek Libya’da kendine bir geri çekilme noktası oluşturdu. Ülkede bir birlik hükümeti kurulması tartışmalarının oluşturduğu siyasi boşluk IŞİD’e Libya’daki varlığını genişletme imkanı verdi.
IŞİD Kuzey Afrika’da büyürken, Libya’nın kaynakları risk altına giriyor. Bu durum ayrıca Avrupa’nın güvenliğini de tehlikeye atıyor. Zira İtalya, Kuzey Afrika’ya Akdeniz üzerinden yarım günlük bir deniz yolculuğu kadar yakın. Fransa, Libya’ya keşif uçuşlarını başlatmış durumda; ABD Kasım ayında Libya’daki IŞİD liderini öldürdü; ABD özel kuvvetleri Libya topraklarında görüldü. Uluslararası güçler 2016 yılında askeri bir harekata hazırlanıyor.
4- Suudi Arabistan ve İran arasındaki Sünni-Şii Rekabeti
2015 yılında Suudi Arabistan, Yemen’deki İran destekli Husi güçlerine karşı Sünni müttefikleri ile askeri bir harekat başlattı. Riyad ayrıca Suriye’de İran’ın müttefiki Esed’e karşı savaşan muhalifleri destekliyor. Suudi Arabistan’ın bu hamleleri İran’ın bölgedeki Şii liderliğine karşı etkisini arttırmaya yönelik bir girişim.
Nükleer anlaşmanın ardından İran’ın bölgedeki kararlılığı Riyad’ın korkularını daha da arttıracak. Yaptırımlar ile dondurulmuş olan yatırımlar, nükleer anlaşmanın ardından Ruhani’nin ılımlı yönetimi altındaki ülkeye akıtılacak. İran ile Batı’nın ilişkileri iyileşirken Tahran ile Riyad arasındaki tansiyon bâki kalacak. Mezhep rekabeti 2016 yılında vekalet savaşının olduğu Yemen ve Suriye gibi bölgelerde devam edecek.
5- İsrail ve Hizbullah’ın Sınır Ötesi Çatışmaları
 
Hizbullah komutanı Samir Kantar’ın Aralık ayında Şam’da öldürülmesinden sonra, Lübnan’ın Şii militan grubu lideri Hasan Nasrallah açık bir biçimde İsrail’i suçladı. Maddi ve siyasi olarak İran tarafından desteklenen ve Esed’in müttefiki olan grubun intikamını alacağını söyledi.
Karşılığında İsrail ordusu güney Lübnan sınırına tahkimat yaparken genel kurmay başkanı, misillemede bulunduğu takdirde Hizbullah’a sert bir karşılık verileceğini söyledi. Her ne kadar savaş sözlerde kalsa da 2016 yılında çatışmanın şiddetlenmesi muhtemel görünüyor.
6- Gazze
İsrail savunma yetkililerine göre Gazze, İkinci İntifa’dan ve 2000 yılındaki ayaklanmadan sonra 2015 yılında en sakin senesini geçirdi. Hamas, 2014 yılındaki çatışmanın ardından varılan 50 günlük ateşkesi korudu.
İsrailli uzmanlara göre grubun İran’la ilişkilerini yavaş yavaş kesmesinin ardından yaşanan maddi sıkıntılar ve Gazze’de yaşanan enerji ve yeniden yapılanma sıkıntısı yüzünden grup hayatta kalmak için İsrail ile yeni bir çatışmayı en iyi alternatif olarak görmekte. Bu da 2016 yılında yeni bir şiddet dönemine girileceği anlamına geliyor.
7- Abbas ve İsral-Filistin Barışı
Filistin’in 80 yaşındaki başbakanı Mahmud Abbas 10 yıllık iktidarının ardından 4 yıl daha yönetimde olacak. 2015’te yaşanan Bıçaklama olayları dalgası, araba saldırıları ve Batı Şeria ve Kudüs’teki çatışmalar, Filistin halkının yaşlı liderinin İsrail ile barış görüşmeleri noktasında “diplomatik İntifa’da”yı başaramadığını düşünüyor.
Yapılan son anketlere göre Filistinliler’in üçte ikisi Abbas’ın istifa etmesini istiyor. Bu yüzden uzmanlar Filistin siyasetinde “krizin kapıda” olduğunu söylüyor ki bu tür bir kriz Batı Şeria ve İsrail-Filistin barış sürecini sarsacaktır. 2015 yılında Abbas’ın istifa edeceği söylentileri gündemi işgal etti. Eğer 2016 yılında böyle bir şey gerçekleşirse, Filistin on yıldan sonra belki ilk kez liderlik değişikliği yaşayacak.
8- Türkiye’de İç Savaş
İktidar partisi AK Parti’nin Haziran seçimlerinde meclisteki üstünlüğünü kaybetmesinin ardından PKK ile yapılmış olan iki senelik ateşkes son buldu. Bu durum ülkenin güney doğusunda güvenlik durumunun girdaba girmesine sebep oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’nın Türk güvenlik güçlerine saldırılar gerçekleştirmesine karşılık olarak bir dizi operasyon gerçekleştirdi. Şiddetin yeniden canlanması ve AK Parti’nin HDP’ye karşı yürüttüğü olumsuz kampanya Ahmet Davutoğlu’nun Kasım’da çoğunluğu elde etmesine sebep oldu. Ancak bu sonuç Kürd halkı arasında tansiyonun artmasına yol açtı.
Aralık ayında Türkiye’nin güney doğusunda HDK’nın şemsiyesi altındaki bazı Kürt gruplar, Kürt bölgelerinde özyönetim çağrısında bulundu. Kürt hareketlerinin Ankara’dan ayrılmasının beklendiği, Türk liderliğinin Kürt terörü olarak gördükleri şeye şiddetli karşılık verdiği bir ortamda ne Cumhurbaşkanı Erdoğan ne de Başbakan Davutoğlu Kürtlere ciddi bir imtiyaz önermiyor. Ateşkes çok uzakta görünürken çatışmanın küllerinden yeniden doğduğu görülüyor.
9- ABD Seçimleri
8 Kasım 2016’da yapılacak olan ABD seçimleri Obama’nın başkanlığındaki sekiz yıllık Demokrat yönetimine son verecek. Cumhuriyetçilerin adayları Donald Trump ve Marco Rubio ve karşılarındaki Demokrat adaylar Hillary Clinton ve Bernie Sanders, Ortadoğu’nun en büyük meselelerine farklı bakış açıları ve siyasi duruşlar getirecek. Trump, Müslümanların Amerika’ya girişini engelleyeceğini söylerken Clinton’un meşruiyeti ise Libya’da kilitlenmekte.
Cumhuriyetçilerin yüzde doksanı ABD’nin IŞİD’e karşı harekatlarını yeterince saldırgan bulmuyor ve Cumhuriyetçi eğilimli Amerikalıların yüzde altmış dokuzu IŞİD’le mücadele için Irak ve Suriye’ye kara ordusu gönderilmesinden yana.
Eğer Beyaz Saray 9 Kasım’da kırmızıya dönerse Ortadoğu’ya daha fazla müdahil olan bir ABD ile karşı karşıya kalacağız./5.ocak tarihli isimsiz bir yazıdan alıntıdır." kronolojik olarak bu maddeleri takip ettiğinizde olayların giriş/gelişme/sonuç kısmınıda elde edeceksiniz./DEVAMI 2.KISIM OLARAK GELECEKTİR.
Puna GÜLEÇÖZ

Puna GÜLEÇÖZ

DİĞER YAZILARI GÖRÜŞ : " BARIŞ PINARI HAREKATI" 18-10-2019 00:13 Greta Thunberg Projes 24-09-2019 21:26 "EU-GENOS" OLDUĞUNUZA EMİN MİSİNİZ? 18-09-2019 20:28 ÖNEMLİ UYARI 13-09-2019 13:03 SÖZ UÇAR YAZI KALIR 01-08-2019 00:30 ORTADOĞU YENİDEN Mİ ŞEKİLLENİYOR? 26-12-2018 21:07 2 EKİM 2018 CEMAL KAŞIKÇI OLAYI 09-10-2018 08:43 ABD TİCARET SAVAŞI VE OLASI SONUÇLARI ANALİZİ 14-09-2018 19:37 Orta Doğu’da din üzerinden beklenilen savaş teorisi su savaşına mı evrilecek? 13-07-2018 21:26 PSİKOLOJİK KARŞI ATTACK 05-03-2018 10:56 BİLDİĞİM TEK ŞEY, HİÇ BİR ŞEY BİLMEDİĞİMDİR. 25-11-2017 01:17 GEÇMİŞİN ÇÖKEN MEDENİYETLERİNDEN ALINACAK DERSLER 12-11-2017 16:29 NÜKLEER GERÇEĞİMİZ 31-10-2017 23:58 PARADOX KİMİ ZAMAN ŞAŞIRTMA AMACI GÜDEN,AYKIRI DUYGU VE DÜŞÜNCE 23-10-2017 23:01 PSİKOLOJİK OPERASYON 12-10-2017 23:41 BUNUN SONU NEREYE VARACAK 04-10-2017 22:47 Şu mavi noktaya dikkatlice bakın. 24-09-2017 22:22 AÇLIK OYUNLARI (KUTSAL ZEYTİN’İN KATAR A CEZASI) 08-06-2017 16:18 İNSANLIĞIN SINAVIDIR ŞU YEMEN ELLERİ 15-05-2017 20:30 ALLAH’IN SINIRLARI İHLAL EDİLMİŞTİR 07-05-2017 10:26 23 Nisan 1920-∞ 22-04-2017 11:30 KURT VE ÇAKALIN HİKAYESİ .... 20-04-2017 19:19 ÜLKÜMÜZE…DAVAMIZA…BUNLARIN KAPSAMI OCAKLARIMIZA SAHİP ÇIKMA ZAMANIDIR 17-04-2017 18:17 LİBYA’YI 3’E BÖLME PLANINA GENEL BİR BAKIŞ(HER TARİH BİR MESAJ) 11-04-2017 19:08 HER TARİH BİR MESAJ (KÖRFEZ STRATEJİSİ NE İSE SURİYE STRATEJİSİ AYNIDIR) 07-04-2017 23:21 DÜŞMAN:”ÖNCE UYKU SONRA ÖLÜM” DİYOR! 31-03-2017 10:22 AKLIN TEMEL TAŞI MANTIK (BİR ARAŞTIRMAMIN KISA ÖZETİ) 29-03-2017 17:10 SON DÜNYA SAVAŞLARI ÜLKE SENERYOLARI-ANALİZLER 3 23-03-2017 09:04 SON DÜNYA SAVAŞLARI ÜLKE SENERYOLARI-ANALİZLER 2 12-03-2017 21:21 SON DÜNYA SAVAŞLARI ÜLKE SENERYOLARI-ANALİZLER 1 02-03-2017 10:38 SÜREKLİ OLARAK ŞEKİLLENDİRİLEN TARİHLER 17-02-2017 19:31 AGNOTOLOJİ (CEHALET BİLİMİ) 11-02-2017 15:29 ŞEYTANLA DANS EDEN KİRLENMEKTEN KURTULAMAZ 10-02-2017 17:41 ANLARSANIZ….!!!! 09-02-2017 21:19 EĞER ÜLKENİ KURTARACAK BİR LİDER BEKLEMEKTEYSEN BEN SİZE BİRŞEY ÖĞRETEMEMİŞİM DEMEKTİR./MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. 27-01-2017 17:14 BARDAĞIN DOLU TARAFINA BAK 24-01-2017 21:38 KÜRESEL ANAYASA 15-01-2017 17:43 KISSADAN HİSSE... 10-01-2017 16:30 TARİH HATAYI AFFETMİYOR 9.KISIM. 04-01-2017 22:38 TARİH HATAYI AFFETMİYOR 8. KISIM 30-12-2016 13:20 TARİH HATAYI AFFETMİYOR 7.KISIM 20-12-2016 02:27 TARİH HATAYI AFFETMİYOR 6.KISIM 16-12-2016 08:18 TARİH HATAYI AFFETMİYOR 5.KISIM 14-12-2016 08:52 TARİH HATAYI AFFETMİYOR 4.KISIM 12-12-2016 08:07 TARİH HATAYI AFFETMİYOR 3.KISIM 09-12-2016 22:39 TARİH HATAYI AFFETMİYOR 2.KISIM 08-12-2016 10:26 TARİH HATAYI AFFETMİYOR…. 04-12-2016 18:19 VATAN VE İMAN İÇİN 06-08-2016 14:44 TÜRK BİR DEV HAYALİ YIKTIM GERÇEĞE YÜRÜYORUM 09-07-2016 03:15 Puna GÜLEÇÖZ- MADEM MİLLETÇİLİK, NEDEN RUHU YOK 27-06-2016 02:40 Puna GÜLEÇÖZ - KAHRAMAN IRK'IMA BİR NAME 19-06-2016 22:23 BENİM İMAN DOLU,GÖĞSÜM GİBİ SERHADDİM VAR 11-06-2016 12:44 BIR MILYON KERE BIR MILYONLUK BIR KUVVET...KISSADAN HİSSE ZAMANIMA... 01-06-2016 09:02 Puna GÜLEÇÖZ ; HÜRRİYET KASİDESİ.... 22-05-2016 23:15 BUYUK TURK BİRLİĞİ. ASLA İMKÂNSIZ DEĞİL... 16-05-2016 00:02 SİZİN HAKLARINIZ 3 MADDE VE HER YOL EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR... 08-05-2016 22:09 İHTİLALİ KİM YAPTI 02-05-2016 09:17 EN BUYUK AŞAMADIR MERKEZİ BİRLİK NE KADAR SAMİMİSİNİZ... 25-04-2016 09:35 NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!... 17-04-2016 20:41 TERÖR EYLEMLER STRATEJİSİ 10-04-2016 19:07 ZAMAN MAKİNASI VE KURTULUŞ YOLU 1.BÖLÜM 04-04-2016 00:54 ALGI STARTEJİSİ VE OYUNUN İÇİNDE OYUN KURALI 27-03-2016 21:49 VATAN BEYNİM SANA FEDA OLSUN 20-03-2016 19:02 “KEMAL PAŞA”1923 15-03-2016 15:22 TARİHİ UNUTAN GAFİLLER GÜÇ VEHMEDEBİLİR,AMA SONLARI HÜSRANDIR 08-03-2016 16:07 BALFOUR DEKLARASYONU 1917 03-03-2016 01:04 SYKES-PİCOT PLANI İYİCE İRDELENMELİDİR 28-02-2016 14:51 ALTIN VURUŞ 27-02-2016 02:58 DESİNLER Kİ BİR DE BİTLİSLİ EŞREF KOMUTAN VARDI 20-02-2016 01:27 BU BAHAR A İNDİRİM VAR 13-02-2016 03:26 BU BAHARA İNDİRİM VAR 12-02-2016 18:03 BEN KALEMİME MÜLTECİ DEĞİLİM HAKİMİM.. 12-12-2015 17:36 BENİM EGOM YOKTUR.FİKRİM VARDIR. BİLİMSEL (EZOTERİK)YOK OLUŞ 08-12-2015 05:37 MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE GEÇEBİLİRMİYİZ ARTIK...!!! 30-10-2015 21:43 (Ata'sının kızı) Puna Güleçöz HARBİ ANALİZ...(ANALİZ-İ HARBİ) 12-09-2015 18:13 Vatan Sana Canım Feda Derken Çok Nettim! 31-08-2015 12:10 (Ata'sının kızı) Puna GÜLEÇÖZ TÜRKLER BU ÇAĞDA FİNALE Mİ OYNUYOR? 18-07-2015 22:47 KELEBEK ETKİSİ... 17-04-2015 19:32 Ata ’ya Mektup 16-04-2015 00:59
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA