GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2021 17:06

Pandemi çocukların adalete ulaşmasını engelliyor

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla, İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nde bir basın açıklaması düzenlendi.

Pandemi çocukların adalete ulaşmasını engelliyor

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla, İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nde bir basın açıklaması düzenlendi. İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Deniz Yılmazer ile Çocuk Hakları Merkezi üyesi avukatların katıldığı açıklamayı Av. Bahar Batıkan okudu.

İZMİR(İGFA)- İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi,  Dünya Çocuk Hakları Gününde bilgilendirme yaptı. Koordine edilen zorunlu müdafilik görevlendirmelerinde toplanan veriler ışığında basın açıklaması yapan İzmir Barosu,  "Pandemi döneminde çocuğa karşı işlenen cinsel suçlar dört kat arttı. Pandemi süreci sadece çocukların eğitim hakkını değil; aynı zamanda katılım hakkını, oyun hakkını, psiko-sosyal gelişimini olumsuz etkilemekte, ev içinde yaşanan şiddet ve suça maruz kalma ihtimalini arttırmakta, çocukların adalete erişimi noktasında büyük sıkıntılara yol açmaktadır" ifadelerini kullandı.

Çocukları risklerden korumaya, haklarının ihlal edilmesini engellemeye, korunma hakları çiğnenmiş olanları desteklemeye yönelik çalışmaların; sosyal hizmetler, güvenlik, yargı, eğitim, sağlık ve diğer alanlardaki yetkili merciler tarafından çocuk odaklı,  hak temelli, disiplinlerarası ve bütüncül bir yaklaşımla ve kurumlar arasında koordinasyon sağlanarak yapılması gerektiği ifade edildi. Açıklamada, "Özellikle pandemi sürecinde mekanizmaların güçlendirilmesi için daha gayretli çaba gösterilmelidir" denildi.

 

 

Taner ARÇUKOĞLUTaner ARÇUKOĞLU