GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-06-2022 02:40   Güncelleme : 04-06-2022 02:51

İYİ Parti Çevre Günü Mesajını Kazdağlarından verdi

Çanakkale İYİ Parti il başkanlığı 5 Haziran Çevre günü mesajını kazdağlarından verdi

İYİ Parti Çevre Günü Mesajını Kazdağlarından verdi

Çanakkale İYİ Parti il başkanlığı 5 Haziran Dünya çevre günü nedeniyle Dünya mirası kazdağlarının Talanına karşı Türkiyenin Dört bir yanından gelen çevrecilerin eylem başlattıkları ve Siyasi parti lideri olarak Bir tek İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in destek için ziyaret ettiği Balaban’dan İl başkanlığı tarafından oluşturan heyet ve Gençik kolları başkanı sözcülüğünde açıklamasını yaptı açıklama şöyle;

Bugün burada toplanma amacımız, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde Türkiye ‘de yaşanılan doğa ve çevre katliamlarına dikkat çekerek toplumsal farkındalığı artırmaktır.

 

İktidarın uyguladığı yanlış politikalarla Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan çevresel katliamlara hepimiz yakından tanık olmaktayız. Bu bağlamda bugün İYİ Gençlik ailesi olarak ülkemizin farklı illerinde teşkilatlarımızla birlikte, vicdanlarımızı sızlatan ve kayıtsız kalamadığımız çevre katliamlarının sesi olacağız.

Bugün bizler Çanakkale Teşkilatı olarak içerisinde 32 tane endemik tür bulunduran Çanakkale’nin tek içme su kaynağı Atıkhisar barajı su toplama havzası olan Atamızın kahve içtiği kirazlı bölgesindeki altın madeni alanındayız.

Kutsal olan vatan toprağımız Kanadalı bir altın firmasına 10 yıllığına kiraya verilmiş ve 200 bin ağaç kesilerek siyanürle altın madeni işletilmesine izin vermişlerdir.

İYİ Parti Çanakkale teşkilatı ve Çanakkale halkı olarak ilk günden beri altın madeninin karşısında dimdik ayaktaydık kesimlerin başlamasıyla birlikte su ve vicdan nöbeti başladı binlerce insan bu nöbetlere katıldı bu nöbete katılan tek Genel başkan Genel başkanımız Meral Akşenerdir.

Genel Başkanımız 8 haziranda bu alana geldiğinde; Keşke buranın oksijenini solumak için yapılan bir etkinlik, bir aktivite için gelebilseydim. Ama maalesef Türkiye’nin akciğerlerinden biri olan en yüksek oksijene sahip Kaz Dağları’nın talanına karşı sizlerle dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek için geldik. Allah hepinizden razı olsun. Bakın en güzel bir söz var burada. Çanakkale geçilmez, Kaz Dağları deşilmez." ben bir köy kızıyım. Bir ağacın büyüyebilmesi için en az yirmi beş yıl zaman gerekir, bazıları için yüz yıl. Günahtır. Vicdansızlıktır. Kimsenin vicdanı sızlamıyorsa, bizim vicdanımız sızlayacaktır, sızlamaktadır. Başkalarının vicdanını da sızlatacağız inşallah. Demiştir.

 

Yıllarca bedelini ödeyeceğimiz bu hatadan daha ileri gidilmeden dönülmesine rağmen daha Çanakkale’de daha yüzlerce maden ruhsatı bulunuyor. Bizler dün olduğu gibi yarında çevre katliamlarının karşısında bulunacağız. Az kaldı bizim iktidarımızda toprak namus olacak yabancılara peşkeş çekilmiyecek.Sadece insanların değil hayvanların ağaçların suyunda hakkını koruyacağız.

 

Çanakkale İYİ Parti İl Başkanlığı adına

Taner Mutlu

İYİ Parti İl Gençlik kolları Başkanı

 

Taner ARÇUKOĞLUTaner ARÇUKOĞLU