GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-06-2022 17:20   Güncelleme : 12-06-2022 17:54

ÇOMÜ’de kadro skandalı !..Kişiye Özel Kadro, Sınav skandalı, tehdit ve baskı iddiaları.

Eğitim Birsen Çanakkale Şubesinden açıklam; ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Sedat Murat’ın istediği bir kişiyi sınava giren diğer adayları sudan sebeplerle elettirdiği, istediği kişinin alınması için bölüm başkanına mobbing, baskı ve tehdit ettiği iddiaları..

ÇOMÜ’de kadro skandalı !..Kişiye Özel Kadro, Sınav skandalı, tehdit ve baskı iddiaları.

Yenice Meslek Yüksekokulu Hukuk bölümüne alınacak olan öğretim görevlisi için ÇOMÜ yönetimi ilan yayınladı ve  Başvurular başladı, sınavlar gerçekleştirildi. Sınavı kazanan ilk 10 asil üye bazı gerekçeler gösterilerek elendi ve sonrasında ortalık karıştı. Eğitim Birsen Çanakkale Şubesi yönetimi ise üniversite yaşananları sorular haline getirerek kamuoyu ile paylaştı. ÇOMÜ’deki kadro skandalı ile ilgili soruları sıralayan sendika yönetiminden yapılan açıklama içerisinde Rektör Sedat Murat’ın hukuk Bölüm başkanına mobbing ve baskı hatta tehdit ettiği iddiaları da yer aldı.

Eğitim Birsen Çanakkale Şubesi yönetiminden yapılan açıklamada;

1-“ Yenice Meslek Yüksekokulu Hukuk bölümüne öğretim görevlisi alımı ilanı çıktığı an, bölümün ilgili bölüm başkanı "Kadroya hukuk mezunu olmayan birisinin alımı durumu söz konusu olabilecektir" şeklinde dilekçe vermesine rağmen neden bu konuda ısrar edilmiştir.

2-  Kadro alımı için 10 kişilik sınava girmeye hak kazanan listenin belirlendiği toplantının Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten'in makam odasında yapılması ve listeye müdahale edilmesi, alınan kişinin 10 kişilik listenin dışında olmasına rağmen sudan sebeplerle adayların elenerek, şahsın 10. sıraya yerleştirilmesi hususu doğru mudur” 

3-  “Listeye bölüm başkanının itirazı sonucu kadro alım jürisi Rektör Prof.Dr. Sedat Murat'ın odasına çağrıldı mı? Rektör listeye şerh düşen bölüm başkanına kadro alım sınavı yapılacağı gün rapor almasını ve şerhini kaldırmasını teklif etti mi? 

4- Sürecin devamında Rektör Prof.Dr. Sedat Murat Yenice MYO Müdürünü telefonla arayarak Jüri Üyesi olan Hukuk Bölüm başkanının sınav günü rapor alıp almayacağını sordu mu?

5- “Kadro alım yazılı bilim sınavı günü Bölüm başkanının sınav sorularının kura ile belirlenmesini teklif etmesine rağmen diğer jüri üyelerinin bu usulü kabul etmediği doğru mudur?

 Ayrıca sınav sonucunda hukuk alanında doktora veya yüksek lisans yapmış olan bazı adayların sınavdan çok düşük almasına rağmen 10'uncu sıradan listeye giren hukukçu olmayan adayın 75 alarak 1. asil olması hususunda ne düşünüyorsunuz?”

6- “Bu kadro alım sürecinde yaşanan talihsiz olaylar silsilesine bakıldığında Üniversite Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat'ın her toplantı ve akademik buluşmalarda liyakate vurgu yapması, hak adalet ve özellikle mobbing konusuna hassasiyetini dile getirmesine rağmen; Hukuk Bölüm Başkanına bizzat kendisinin yaptığı baskılar, mobbing ve hatta tehditler hakkında ne düşünmektedir?

7- Üniversitenin yaşamış olduğu bu talihsiz sürece baktığımızda YÖK Başkanı sayın Prof. Dr. Erol Özvar'ın tavrının ne olacağı merak edilmektedir. Sendikamız bu konunun takipçisi olacaktır” denildi.

 

 

 

 

Taner ARÇUKOĞLUTaner ARÇUKOĞLU