ÇEVRE
Giriş Tarihi : 08-05-2022 18:30   Güncelleme : 08-05-2022 18:41

Çanakkale Tohum Takas Şenliğinde Zeytinime Dokunma" farkındalığı

Çanakkale Yerel TohumTakas Şenliğimiz katılarak, "Zeytinime Dokunma dediler..

Çanakkale Tohum Takas Şenliğinde Zeytinime Dokunma

Ülkenin dört bir yanından gelen ressam aktivistler Tohum takas şenliğinde koordinesini Çanakkale'de Filiz Arçukoğlu, Asude Bayram.Safiye Eraş'ın yaptığı zeytinime dokunma temasıyla farkındalık yarattı ve basın açıklamasında bulundu. aynı aktivistler daha öncede kazdağlarında yapılan maden aramalarına karşı kazdağlarını resmet adlı etkinliğe katkıda bulunmuşlardı

 

Doğa için sanat derneğinin basın açıklaması şöyle;

Sizlere Doğa için Sanat Derneği adına sesleniyoruz. 
Bildiğiniz gibi, ülkemizde madencilik kanunu son 20 yılda 21 kez değiştirilerek sermayenin ormanlarımızda, tarım alanlarımızda dilediğince at oynatmasının önü günden güne açılmıştır.
Bugün artık öyle bir aşamaya gelindi ki, TEMA’nın 2020 yılı raporuna göre ülke topraklarımızın %60’ı,  Milli parklarımızın %51’i, Kazdağlarının %79’u madencilik faaliyetleri için ruhsatlandırılmış durumda. Çevreyi koruması için bel bağladığımız ÇED raporlarının ise sadece yüzde biri reddedildi. Çünkü, ÇED raporlarını bağımsız kamu kuruluşları değil, akredite ticari kuruluşlar düzenliyor ve ücretleri proje sahiplerince ödeniyor!
20 yıldır yapılan onca değişiklikten sonra artık daha fazla ne olabilir derken, sıra şimdi de zeytinliklerimize geldi! Yavaş ve zahmetli büyüyen, verimli hale gelmeleri 50-60 yıl süren, buna karşılık 300-400 yıla hatta bin yıllara varan ömürleriyle ölümsüz ağaç olarak adlandırılan zeytin ağaçlarına… Ekonomimize sağladığı 7,2 Milyar TL’lik katma değer nedeniyle ülkemizin siyah altını kabul edilen, 320.000 ailenin geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarına…1949 tarihli zeytinciliğin ıslahı kanununa göre halkın, kamunun malı olarak kabul edilen zeytin ağaçlarına...
Evet Dostlar, artık sıra zeytinliklere geldi ve Mart 2022’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca maden şirketlerinin önündeki son engeli de kaldıran yeni bir düzenleme yapıldı. Hem de kamu yararı denilerek!
Akabinde. bu akıl tutulması düzenlemenin iptali için p88ek çok dava açıldı ve kısa bir süre önce Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı.  Bu Anayasaya aykırı bu düzenleme, kamuoyu duyarlılığı ve dayanışmanın gücü ile durdurulmuştu.
6Ama ne oldu, iki gün önce Anayasa’ya bağlı çalışmaktan ve doğayı korumaktan birinci derecede sorumlu bakanlık yetkilileri Danıştay kararını cok ta önemsemediklerini, düzenlemede ısrarlı olacaklarını gösterir yeni bir açıklama yaptılar. Dolayısı ile sevgili Dostlar, zeytinliklerin akıbeti 8=ne yazık ki hala belli değil, 
Unutmayalım, bir Hukuk devletinde kanuna aykırı bir yönetmelik olamaz, yok hükmündedir, uygulanamaz.  Demokrasilerde hükümetler gelir geçer ancak asıl ve kalıcı olan hukuktur. Asıl olan, iktidarı arkasına alan sermayeye rağmen doğasına, ormanına, deresine, gölüne ve son örnekte olduğu gibi zeytinine sahip çıkmaya çalışan halktır.
Sevgili Dostlar, hatırlarsınız Akbelen’de halkın direnişi ve kamuoyunun baskısı sayesinde sökülen zeytin ağaçları tekrar yerine dikildi. Ama biliyoruz ki, bu sadece kısa süreli bir kazanım. Maden şirketleri ellerine geçen ilk fırsatta zeytinliklere kepçelerle, baltalarla saldırmaya çekinmeyecekler. Bunu önlemenin tek çaresi bu akıl almaz, hukuk tanınmaz düzenlemenin bir an önce kesin olarak iptalidir.
Doğanın ve doğadaki tüm canlıların yaşam hakkını savunan Doğa İçin Sanat Derneği üyeleri olarak bizler, tüm doğa savunucuları gıbı bu düzenlemenin hemen iptalini talep ediyoruz. Bizler, doğaya sahip çıkan sanatçılar olarak bu düzenleme kesin olarak iptal edilene kadar zeytinleri çizdiğimiz tablolarımız ve etkinliklerimizle sahalarda olacağımızı kamuoyuna duyururuz.
Rivayete göre Zeytin ağacının Homeros’un kulağına fısıldadıkları ile basın =açıklamamıza son veriyoruz
“Herkese aitim ve kimseye ait değilim8=5
Sen gelmeden önce buradaydım ve sen gittikten sonra da burada olacağım.”

Doğa için Sanat Derneği

Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay sosyal medyadan yaptığı açıklamada Yerel TohumTakas Şenliğimiz katılarak, "Zeytinime Dokunma" temasıyla yaptıkları resimleri sergileyen ressamlarımıza ve "Doğa İçin Sanat Derneği" ne teşekkür ediyorum. Madencilik ve rant uğruna bir kez daha kurban edilmek istenen Zeytinliklerimize sahip çıkan sanatçılarımızın sihirli ellerine ve yüreklerine sağlık...dedi..

Taner ARÇUKOĞLUTaner ARÇUKOĞLU