GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 19:25   Güncelleme : 01-06-2022 19:56

ÇANAKKALE- Banka çalışanı İş İnsanları üzerinden milyonlarca lira vurgun yaptı!...

Çanakkale’de aralarında TOBB Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin de bulunduğu 20’den fazla iş kadını ve iş adamının hesapları üzerinden milyonlarca lira kredi çektiği ileri sürülen

ÇANAKKALE- Banka çalışanı İş İnsanları üzerinden milyonlarca lira  vurgun yaptı!...

Çanakkale’de TOBB Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin de bulunduğu 20’den fazla iş kadını ve iş adamının hesapları üzerinden milyonlarca lira kredi çektiği iddia edilen banka çalışanı, olayın ortaya çıkmasının ardından meslekten ihraç edildi.

Vurgunun boyutunun 5 milyon lirayı bulduğu iddia edilirken, mağdur iş kadınlarının şikayeti üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Çanakkale'de iş dünyasında infial yaratan olay, geçtiğimiz yıl bir iş kadınının hesap hareketlerinde yaşanan yoğunluğun banka müfettişleri tarafından fark edilmesiyle ortaya çıktı. İddiaya göre bir katılım bankasının Çanakkale şubesinde ticari hesaplar biriminde görev yapan evli ve iki çocuk annesi banka çalışanı İ.U. portföyündeki iş kadınlarının ticari işlemleri sırasında bankalarında kişisel hesap açmalarını da sağladı İ.U.'nun "prosedürleri kendisinin halledeceğini" söylemesi üzerine bir çok iş kadını bu teklifi kabul etti. İşlemleri kısa sürede tamamlayan İ.U. iddiaya göre aktif olarak kullanılmayan bu hesaplar üzerinden iş adamları ve iş kadınlarının imzalarını taklit ederek kredi başvurusu yaptı. Kredilerin onaylanmasıyla bankacı İ.U. 50 bin ile 100 bin lira arasında değişen kredi tutarlarını hesabına aktarıp kullanmaya başladı.

AKILALMAZ VURGUN

Aralarında otel sahibinden müteahhite, mobilya imalatçısından fabrikatöre 20'den fazla iş kadını ve iş adamının üzerinden krediler kullanan İ. U. ödemeler içinde akılalmaz bir yönteme başvurdu. Şehirde pastane zincirleri bulunan banka müşterisi A.T'nin pos cihazı ile doğrudan hesabına aktarılan paraları kontrol etmediğini fark eden İ.U pos cihazının bağlı bulunduğu hesabı, kredi kartlarının ve kredilerinin ödemesine yönlendirdi. İ.U. bu yöntemle 2 yıl boyunca kendisine aktardığı 2,5 milyona yakın paranın ödemesini de pastane sahibine ait paralarla sağlamış oldu.

MÜFETTİŞLER FARK ETTİ

2 yıl boyunca çeşitli hesaplardan 5 milyon liraya yakın parayı kendi hesaplarına aktardığı ileri sürülen İ.U'nun bu yöntemi bankaya gelen müfettişlerin denetimleriyle son buldu. Yapılan denetimlerde bazı iş kadınlarının katılım bankasıyla hiç çalışmamasına rağmen, imza sirküleri ve ticaret sicil gazeteleri temin edilerek kendi bilgileri dışında hesap açıldığı belirlendi.

BANKADAN İHRAÇ EDİLDİ

Bilgileri dışında hesap açılan ve kredi kullandırılan 20'ye yakın iş adamı ve iş kadını bankaya çağrılarak mağduriyetlerinin en kısa zamanda giderileceği belirtilirken, soruşturma sonunda İ.U. bankadan ihraç edildi.

ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Bazı iş kadınları olayın ortaya çıkmasının ardından İ.U.'dan şikayetçi olurken pastaneci A.T, bankacı İ. U.'nun borcunu ödemesi nedeniyle şikayetinden vazgeçti. Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı

Taner ARÇUKOĞLUTaner ARÇUKOĞLU