SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-06-2022 15:30

Baba ile güven ve sevgi dolu ilişki kendini değerli hissettiriyor

Babanın model olması çocuğun geleceğini şekillendiriyor

Baba ile güven ve sevgi dolu ilişki kendini değerli hissettiriyor

Babanın model olması çocuğun geleceğini şekillendiriyor

 

Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğun ilk döneminde atılan bu sağlam temelin ilerleyen yıllarda olumlu katkılar sağlayacağını söyledi. Öztekin, babanın çocuğa model oluşturmasının özgüven, sağlıklı iletişim kurma gibi birçok konuda kişilik gelişimine ve toplumsal değerlerinin oluşmasında önemli etkiler oluşturacağını söyledi.

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, Babalar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada baba ve çocuk arasındaki ilişkinin önemine işaret etti.

 

Babanın doğru model olması önemli

 

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, baba çocuk ilişkisinde babanın çocuğa model oluşturmasının önemini vurguladı. Öztekin, “Babanın çocuğa model oluşturmasının, özgüven, sağlıklı iletişim kurma becerisi, dürüst olmak, yardımsever olmak, diğer insanların haklarına da saygılı olmak gibi çocuğun kişilik gelişiminde ve toplumsal değerlerinin oluşmasında önemli etkileri olmaktadır.” diye konuştu.

 

Babanın çocuğun hayatında en önemli figür olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Baba, çocuğun doğumundan kreşe başlaması, sağlığı, eğitim hayatı, iş sahibi olması, evlenip kendi ayakları üzerinde durabilmesine kadar hayatının her döneminde destek veren, gerektiğinde koruyup kollayan,   sadece varlığı ile de güven veren önemli bir figürdür.” dedi.

 

“Öğretmen baba” değil, “örnek baba” olunmalı 

 

Baba ve çocuk ilişkisinin nasıl olması gerektiğine ilişkin tavsiyelerde bulunan Öztekin, şu tavsiyelerde bulundu:

 

  • Çocuğunu karşısına oturtup nasihatler eden, çocuktan beklentilerini anlatan kendince hayatı öğretmeye çalışan “öğretmen” baba tipi değil.  Kendi hayat düzeniyle, ilke ve inançları ile, duruşu ve davranışları ile, söylemleri ile uygulamaları arasındaki tutarlılıkla, diğer insanlarla kurduğu ilişkiler ile çocuğa örnek olan baba olmalı.
Taner ARÇUKOĞLUTaner ARÇUKOĞLU