UZAY
Giriş Tarihi : 27-04-2014 00:21   Güncelleme : 27-04-2014 00:21

Ürküten göktaşı raporu!

Bilimadamlarından ürküten göktaşı raporu.

Ürküten göktaşı raporu!
ABD'de gökbilimcilerin hazırladığı rapor ürkütücü... 14 yılda nükleer bomba gücünde 26 göktaşı dünyaya çarptı. Asteroitlerin kentlere düşmemesi ise sadece şans...
 
ABD'de dünyayı asteroit (göktaşı) tehlikesinden korumak için dev asteroitlerin yörüngesini değiştirebilecek kontrol mekanizmaları geliştirmek amacıyla bir grup gökbilimci tarafından kurulan B612 Vakfı şok bir rapor yayımladı.
 
Rapora göre 2000'den bu yana dünyaya patlama gücü 1 ila 600 kiloton TNT kalıbınınkine eşdeğer nükleer güçte tam 26 dev asteroit düştü. 
 
Uluslararası İzleme Sistemi (IMS) tarafından tespit edilen asteroitlerin tamamının yerleşim birimlerine uzak alanlara ve okyanuslara düşmesi ise bilim insanları tarafından şans olarak değerlendiriliyor.
 
Vakıf üyesi eski astronot ve fizikçi Ed Lu "1 milyon tehlikeli asteroitten 10 bine yakını büyük kentleri yok edebilecek nitelikteydi. Büyük çoğunluğu atmosferin yüksek tabakalarında patladı. Hiroşima'ya atılan atom bombasının 15 kiloton gücünde olduğu düşünüldüğünde Dünya'yı koruyan tek şeyin sadece şans olduğu görülüyor" dedi. 
 
En son Rusya'nın Chelyabinsk bölgesi semalarında geçtiğimiz yıl patlayan asteroit 600 kiloton gücündeydi. Chelyabinsk'te binlerce bina hasar almış, yaralananlar olmuştu.
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA