GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-05-2022 12:12

6'lı masanın gençleri İklim Siyaseti ve Avrupa Yeşil Mutabakatı'nı tartıştı.

İlk kez bir araya gelen 6’lı masanın gençleri, 'İklim Siyaseti ve Avrupa Yeşil Mutabakatı'nı tartıştı.

6'lı masanın gençleri İklim Siyaseti ve Avrupa Yeşil Mutabakatı'nı tartıştı.

ANKARA (İGFA Türkiye’de farklı düşünceler için özgür ve sağlıklı bir tartışma ortamını oluşturmayı amaçlayan Daktilo1984, Ankara’da ev sahipliği yaptığı etkinlikte ilk kez 6’lı masada temsil edilen partilerin (CHP, DEVA Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi) genç temsilcilerini bir araya getirdi.

İlk kez bir araya gelen 6’lı masanın genç üyeleri “Geleceğin siyasetini geleceğin siyasi liderleri tartışıyor!” mottosu çerçevesinde hem partilerinin hem de gençlerin siyasi dünyasında önemli bir yer kaplayan iklim konuları üzerine görüş alışverişinde bulundu.

Buluşmada gençler, iklim siyaseti ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı birlikte tartışma fırsatını bulmanın yanı sıra olası politika önerileri ve söylemler de geliştirdi. Toplantının gündemi ve tartışmalar; iklim uyumlu kalkınma stratejileri, adil dönüşüm, döngüsel ekonomi, emisyon ticaret sistemi, yenilenebilir enerji yöntemleri ve sektörel uyum politikaları etrafında şekillendi.

Parti temsilcilerinin ortaklaştığı nokta, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile paralel politikalar yürütmesinin önemi ve bu politikaların ekonomi ve kalkınma bakış açısıyla oluşturulmasının kaçınılmaz olduğu oldu.

Genç temsilciler özellikle, Yeşil Mutabakat ekseninde ele alınan konuların ülkenin kısa, orta ve uzun vadede karşılaşacağı zorluklar ve faydalanabileceği fırsatlar bağlamında ortak akıl gerektirdiğini ifade ederken, toplantı sonunda ise genç kadroların politika yapım süreçlerine daha aktif bir şekilde dahil olabilmelerine imkan verebilecek bu gibi toplantıların devamlılığını temenni ettiler.

Taner ARÇUKOĞLUTaner ARÇUKOĞLU