DİĞER
Giriş Tarihi : 16-01-2015 18:29   Güncelleme : 16-01-2015 18:29

İlimizdeki 12 engelli derneği temsilcilikleri,ÖSYM'ye Tepki gösterdi

Çanakkale’de faaliyet gösteren 12 engelli derneği temsilcilikleri, 2015 ÖSYS Sınav kitapçığında açıklanan, engelli vatandaşların Ankara’da sınava girmeleri yönündeki karara tepki gösterdi.

İlimizdeki 12 engelli derneği temsilcilikleri,ÖSYM'ye Tepki gösterdi
Çanakkale'de faaliyet gösteren 12 engelli derneği temsilcilikleri, 2015 ÖSYS Sınav kitapçığında açıklanan, engelli vatandaşların Ankara'da sınava girmeleri yönündeki karara tepki gösterdi.
 
12 dernek temsilciliği adına Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şubesi tarafından yapılan açıklamada, ÖSYM'nin yayımladığı sınav kitapçığında, engellilerin günlük yaşamlarında kullandıkları cihazlarla sınava girmelerine izin verildiği hatırlatıldı. Açıklamada, "Bu gecikmiş düzenleme oldukça sevindirici. Ancak, engellilerin günlük yaşamlarında kullandıkları cihazlar tehlike olarak algılanmış ve engellilerin Ankara'da sınava girmeleri yönünde bir karar alınmıştır. Ülkemizin yaşam alanının her yerinde ve her kesiminde, özellikle de Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yetkililerinin engelli yurttaşlarımıza ne yazık ki bakışı yanlıştır. Bu yanlış tutumlarla engelli ve ailelerinin haklı talep ve istekleri reddedilmekte veya yapılan uygulamalarla yeni engeller çıkarılmaktadır. İşte yine ÖSYM Başkanlığı engellinin günlük yaşamında kullandığı cihazlarla sınava girme talebini, sınav güvenliğini ileri sürerek 'Sağlık/Engel Durumu Nedeni ile Özel Bir Alet, Araç Gereç ve Cihazla Sınava Girecek Adayların Uyması Gereken Kurallar' başlığı ile belirlediği kurallar ile engellilerin önemli bir bölümünün Ankara da sınava girmesini kararlaştırmıştır. Gerekçe ise, engellilerin kullandığı protez, ortez, sandalye, kulaklık, gözlük vb. nin sınav güvenliğini tehlikeye atmasıdır. Bu gerekçe, Dünyanın 17. Büyük ekonomisi olduğumuz 21. Yüzyılda traji komiktir. Engelli öğrencilerin sadece Ankara'da ÖSYM tarafından hazırlanmış olan 'Her türlü kablolu/ kablosuz iletişimi kesilmiş binalarda sınava alınacakları bu tür cihazları kullanan adaylardan Ankara'da girmek istemeyenler diğer tüm adayların sınava alındığı binalarda ilgili alet, araç- gereç ve cihazı kullanma izni verilmeden sınava alınacaktır' demektedir. Görüldüğü gibi sınav güvenliği bahane edilerek sadece Ankara'da sınava girme şartı getirilmiştir. Bu uygulamanın engelli öğrenci ve aileleri için sayılamayacak zahmet ve külfet olduğu ortadadır. Hatta büyük emeklerle yetişen engelli öğrencilerin eğitim hakkından mahrum kalmasına yol açacaktır. Engelli öğrencilerin her tür ayrımcılıkla karşılaştığı, eğitim sürecine katılma hakkını elinden alacak olan bu uygulamadan vazgeçilmesini, engelli öğrencilerin ÖSYM tarafından yapılacak olan sınavlara kullandığı kendi özel teçhizatıyla tercih ettiği ilde sınava girebilecek şekilde, engelli öğrencilerimizin lehine son başvuru günü olan 19 Ocak 2015 tarihinden önce düzeltilmesini talep ediyoruz" denildi. - Çanakkale
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA