DİĞER
Giriş Tarihi : 03-12-2014 18:02   Güncelleme : 03-12-2014 18:02

Harbiye Kilisesi'ndeki Papa Heykeline 500 Osmanlı Lirası

3 yıl süren araştırmalar neticesinde Harbiye Kilisesi'ndeki Papa 15. Benoit'nın heykeli için Osmanlı Padişahı Vahidettin'in 500 Osmanlı Lirası verdiği ortaya çıktı

Harbiye Kilisesi'ndeki Papa Heykeline 500 Osmanlı Lirası
Türkiye ziyareti sırasında Papa Fransuva'nın ayin düzenlediği Harbiye Kilisesi'ndeki Papa 15. Benoit'nın heykeli için Osmanlı Padişahı Vahidettin'in 500 Osmanlı Lirası verdiği ortaya çıktı.
 
Türkiye Katolik Ruhani Reisler Kurulu Basın Sözcüsü ve Kültür Ataşesi Rinaldo Marmara'nın 3 yıl süren araştırmasıyla elde ettiği belgeler, muhabirimiz Bülent Günal tarafından kitaplaştırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından 'Çanakkale 1915-Vatikan Gizli Arşiv Belgeleri Işığı'nda Frank Coffee Vakası' ismiyle bastırılarak raflarda yerini alan çalışmanın Çanakkale Savaşı'nın insani yönüne vurgu yaptığını belirten Dr. Marmara, "Birinci Dünya Savaşı'nın 100'üncü yıldönümünde, Vatikan gizli arşiv belgelerinin ışığında Çanakkale Savaşı'nın farklı bir yönüne değinmek istedik. Kitapta yer alan yüze yakın belge, savaş sırasında yaşanan büyük bir insanlık dersini ortaya koyuyor" dedi.
 
 
 
"İSTANBUL'UN GÖBEĞİNDE BİR PAPA'NIN HEYKELİ VAR"
 
Birçok ayrıntının kitapta yer bulduğunu ifade eden Dr. Marmara, hafta sonu Türkiye'yi ziyaret eden Papa Fransuva'nın ayin yönettiği Harbiye'deki St. Esprit Kilisesi'yle ilgili bir bilinmeyene de çalışmada yer verdiklerini söyledi. "İstanbul'un göbeğinde bir Papa'nın heykeli var" diyen Dr. Marmara, sadece Doğu halklarının topladığı paralarla yapılan Papa 15. Benoit'nın heykelinin 1921 yılında St. Esprit Kilisesi'nin bahçesine dikildiğini söyledi. I. Dünya Savaşı döneminde Papa olan 15. Benoit'nın barış çağrısının yanı sıra dini bayramlarda Türk askerlerine armağanlar gönderdiğini ve tutsak Osmanlı askerlerinin serbest kalması için çaba gösterdiğini belirtti. Bu nedenle kendisinin heykelinin dikilmesinin gündeme geldiğini anlatan Dr. Marmara, 6 bin 980 liraya mal olan heykel için Osmanlı Padişahı Vahideddin'in de 500 Osmanlı Lirası verdiğini söyledi. Heykel İtalyan heykeltıraş Quattrini tarafından yapıldı.
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA