DİĞER
Giriş Tarihi : 25-11-2014 13:16   Güncelleme : 25-11-2014 13:16

"Son Mektup" filmi için yapılan uçaklar kaderine terkedildi.

Çanakkale Savaşları'nı anlatan ve Çanakkale'de çekilen "Son Mektup" filmi için yapılan uçaklar kaderine terkedildi.

Çanakkale Savaşları'nı anlatan ve Çanakkale'de çekilen "Son Mektup" filmi için yapılan uçaklar kaderine terkedildi. Büyük emeklerle aslına uygun yapılan uçaklar, şimdi kanatlarındaki bezler yırtılmış, göstergeleri sökülmüş halde.
 
ALÇITEPE KÖYÜ YAKINLARINDA YAPILDI
 
27 Şubat 2015'te vizyona girecek olan filmin en önemli sahneleri arasında havacılıkla ilgili olanlar yer alıyor. Havacılık çekimleri, savaşların en kanlı günlerinin yaşandığı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda bulunan Alçıtepe köyü yakınlarında yapıldı. Burada hazırlanan pistte o dönemin uçuş kulesinden bakım çadırlarına, hattâ gece uçakları tespit edecek ışıldaklara kadar bütün ayrıtılar hazırlandı. O dönemde kullanılan uçaklar olmadığı için dört uçak, gerçek planlara sadık kalınarak hazırlandı. Albatros tipi uçaklar, görünümlerinden boyutlarına kadar gerçek planlar kullanılarak imal edildi. Hem özel stüdyolarda hem de Alçıtepe'deki çekimlerde kullanıldı. Hava Pilot Yüzbaşı Salih Ekrem'i oynayan Tansel Öngel, sahibi olduğu Piper Cub ile uçtu.
 
SERGİLENMESİ BEKLENİYOR
 
Hazırlanan meydan, inşa edilen hastane ve dekor, üç uçakla birlikte çekimler bittikten sonra Çanakkale Valiliği'ne bırakıldı. Valilik de ilgilenmeyince alan, uçaklarla beraber kaderine terkedildi. Uçaklar, köydeki çocuklara oyuncak oldu. Gerek çocuklar gerekse hava şartları sebebiyle zarar gördüler. Kanatlarındaki bezler yırtıldı, pilot kabinindeki malzemeler kırıldı. Alınan bilgiye göre uçakların, tespit edilecek bir yerde sergilenmesi planlanıyor.
 
27 ŞUBATTA VİZYONA GİRECEK
 
Yönetmenliğini Özhan Eren'in yaptığı filmde Tansel Öngel, Nesrin Cavadzade, Nermin Hüseynova, Barbara Sotelsek ve kalabalık bir oyuncu kadrosu rol aldı. Öngel'in canlandırdığı Pilot Yüzbaşı Ekrem ile Cavadzade'nin oynadığı Nihal Hemşire'nin hikâyesinin anlatıldığı film, 27 Şubat'ta vizyona girecek.
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA