GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-11-2020 23:23   Güncelleme : 24-11-2020 23:23

İYİ Parti İl Başkanlığı Öğretmenler Gününde Eğitimi masaya yatırdı

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğinin kabul ettiği gündür.

İYİ Parti İl Başkanlığı Öğretmenler Gününde Eğitimi masaya yatırdı

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğinin kabul ettiği gündür. Bakanlar kurulu Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de ve bu unvan Millet Mektepleri kararnamesinin yayımlanması ile resmileşmiştir.

Başöğretmenimiz Atatürk’ün “Muallimler Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” söylemi doğrultusunda laik cumhuriyete, devletin üniter yapısına Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı vatansever aydın nesiller yetiştirmek için gecesini gündüzüne katarak yılmadan çalışan, elleri öpülesi öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. Ebedi aleme intikal eden öğretmenlerimizi saygı ile yad ediyor, ailelerine ve mensubu olmaktan gurur duyduğum Mille Eğitim camiamıza esenlik diliyorum.

2002-2020 yılları arasındaki 18 yıllık periyotta Yedi Eğitim Bakanının, onsekiz kez eğitim sisteminin değiştirildiğini, müfredatta sayısız rütujların yapıldığı ülkemizde gelinen yer hiçte iç açıcı bir durum arz etmiyor.

Taşımalı eğitim marifetiyle köy okulları kapatılmış, okul binaları kaderine terk edilmiş, eğitim imanlara havale edilmiştir.

Pandemi dönemind mske dağıtımını bile eline yüzüne bulaştıran yönetimin 500.000 tablet dağıtılacağından dem vuruyor. Eba çöktü diye mutlu olan Eğitim Bakanı inşaallah tabletleri dağıtır.Mevcut durum, Osmanlı Maarif Nazırının “okullar olmasa maarifi ne güzel idare ederdim” sözünü hatırlatıyor.

AKP'nin siyasal-ideolojik hedeflerine paralel olarak hazırlanan '2023 Eğitim Vizyonu Belgesi' olmuştur. Vizyon Belgesi kapsamında eğitim sisteminin bütün kademelerinin daha piyasacı ve 'inanç merkezli' olarak yeniden yapılandınlması, öğretmenlik meslek kanunu üzerinden öğretmenlik mesleğinin rekabet ve performans ekseninde iyice itibarsızlaştırılması, okul yöneticiliğinin 'işletmeci' bir anlayışla profesyonelleştirilmesi vb gibi gündemler, son olarak ortaöğretim sisteminde yapılan değişiklikler konu başlıklarıdır.

MEB tarafindan 4+4+4 sonrasında zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıktığı iddia edilmesine rağmen, 2018 yılında ortalama eğitim süresi 8,2 yıl olarak gerçekleşmiş, 2019 yılı hedefi ise 9,1 yıl olarak belirlenmiştir. 15 Temmuz 2016 sonrasında tek bir kadrolu öğretmen ataması yapılmazken, Nisan 2019 itibariyle MEB bünyesinde görev yapan sözleşmeli öğretmen sayısı 83 bin 366, ücretli öğretmen sayısı ise 92 bindir. MEB, öğretmen atamalarına mülakat kriteri getirerek öğretmen atamalarında siyasi torpil ve kayırmacılığı ön plana çıkarmış, KPSS'de birinci olan ya da dereceye giren çok sayıda öğretmen adayı mülakat komisyonları tarafindan haksız şekillerde elenmiştir. 

MEB'in resmi verilerine göre ülke çapında görev yapan 920 bin 524 öğretmenin yüzde 66'sı (607 bin 604) son 17 yıl içinde atanmıştır. MEB bünyesinde görev yapan Buna karşın, 17 yıl içinde KPSS'ye giren her 100 ögretmenden sadece 16'sı öğretmen olarak atartırken, geriye kalan 84 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır.

2018 yılında temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde öğrencilerin kendilerine dayatilan meslek lisesi-imam hatip lisesi çıkmazına girmeyi reddetrniştir. LGS'de yerleşen öğrenci oranının en yüksek olduğu lise türleri sırasıyla Anadolu lisesi (yüzde 29,72); fen lisesi (yüzde 28,08) ve Anadolu imam hatip lisesi (yüzde 22,88); mesleki ve teknik Anadolu lisesi (yüzde 11,48) ve sosyal bilimler lisesi (yüzde 7,84) olmuştur. Öğrenciler, ülkenin neresinde Lolursa olsun tercihlerini, iktidarın tüm çabalarına rağmen büyük çoğunlukla akademik eğitim veren okullardan yana kullanmıştır.

2023 Vizyonu ile birlikte; 

Siyasi iktidar Öğretmenlik Meslek Kanunu ile; 

Siyasi iktidara ve yönetime tabi öğretmen profili oluşturmak,

İş güvencesinin kaldırılması, Katı bir hiyerarşi oluşturulması ve başöğretmenlik ile uzman öğretmenliğin kurumsallaşması, 

Okul yönetimlerinin profesyonelleştirilmesi; eğitimde ticarileştirmenin artırılması ve bütçeden eğitime ayrılan payın azaltılması, 

Öğretmenin karar verici değil sadece belirlenen programları uygulayan olduğu bir kimliğe sahip olması, 

Öğretmenlik mesleğinin sınıf içerisi ile sınırlandırılması ve sadece bu anlamda profesyonelleşmesi, 

Öğretmenlerin sorumlulukları ve görevleri artarken, hakların geriletilmesi, Çalışma saatlerinin, maaş karşılığı ders saatlerinin artırılması ve bunun sonucu olarak öğretmen açığının yeni öğretmen istihdam etmeden azaltılmasını hedeflemektedir.

Atatürkçülük konuları daraltıldı: 

İlkokul 1. sınıfta Atatürk ile ilgili aktarılacak bilgiler azaltıldı. 'Atatürk'ün hayatını bilir' başlığında görsel ve işitsel materyallerle Atatürk'ün sadece doğum yeri, anne ve babasının adı, ölüm yeri ve Anıtkabir üzerinde durulacak. İlkokuldan itibaren sınıflar yükseldikçe aktarılan Atatürkçülük ve Atatürk'e ilişkin bilgiler de daraltıldı. 

Ortaokul 8. sınıfta okutulan inkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde de değişiklikler var. Buna göre eski müfredatta yer alan `Atatürkçülük' ile 'Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar' üniteleri birleştirildi, yeni müfredatta 'Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye' başlığıyla yer aldı. 

15 Temmuz müfredata eklendi: 15 Temmuz darbe girişimi ilk kez 6. sınıfta Sosyal Bilgiler dersinde verilecek. Lise T.C. Inkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde Atatürk'ün anlatıldığı konuların kapsamı daraltıldı, eklenen 8. ünitede askeri darbeler ve 15 Temmuz darbe kalkışmasının siyasi hayata etkileri üzerinde durulacak.

İsmet İnönü başlığı kaldırıldı: Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'na girmemesini sağlayan İsmet Inönü'ye ortaöğretimde yer alan Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersinde yer verilmedi. 

 

 

ORTAÖĞRETIM TC İNKILAP TARIHI ve ATATÜRKÇÜLÜK 

2018 den önce uygulanan programda 7 ünite bulunurken 2018 programda 8 ünite yer almaktadır. 8 Ünite eklenmiş olup "1950-2016 Yılları Arasında Türkiye" başlığını taşımaktadır ki, Burada üzerinden en az elli yıl geçmemiş olan gelişmelerin tarih olarak kabul edilmelerini ve okullarda ders olarak okutulmalarını doğru değildir.

2018 den önce uygulanmakta olan programda 62 olan kazanım sayısı 2018 de yapılan değişiklikle 42'ye düşürülmüştür. 

2018 den önce uygulanan programda 22 ders saati ayrılan ve % 45'lik ağırlığı olan Atatürkçülük ve Atatürk ilkelerine ünitesi 2018 programında 7 ders saati ayrılmış, ağırlık oranı da % 10'a düşürülmüştür.

İYİ Parti olarak atanamayan öğretmenlerin haklarının pesinde olacağız. Eğitim ordumuzun 3600 ek gösterge hakkında ısrarcı olacağız. Sözleşmeli öğretmenlerimizi “sözleşme esaretinden kurtarmak için elimizden geleni yapacağız”. 

Değerli öğretmenlerimizin gününü bir kez daha kutlarken İYİ Parti olarak tüm çalışan  öğretmenlerimize ve emekli öğretmenlerimize esenlikler diler. 

Sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 

                                                                                         Ahmet SALTIK

                                                                         Eğ. Kültür ve Sanattan Sorumlu

                                                                                   İl Başkan Yardımcısı