SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-06-2020 15:38   Güncelleme : 19-06-2020 15:46

Enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemi görevini üstlenen; Lenf Bezleri

Sıklıkla karşılaşılan lenf bezleri şişmesi çeşitli enfeksiyonların neden olabileceği basit durumlara neden olacağı gibi hayati tehlikeye de neden olabilecek kadar ciddi sorunlara da yol açmaktadır.

Enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemi görevini üstlenen; Lenf Bezleri

 

Sıklıkla karşılaşılan lenf bezleri şişmesi çeşitli enfeksiyonların neden olabileceği basit durumlara neden olacağı gibi hayati tehlikeye de neden olabilecek kadar ciddi sorunlara da yol açmaktadır. Vücudun herhangi bir bölümünde meydana gelen lenf bezi şişmeleri genellikle kanser dışındaki nedenlerle meydana gelmektedir. Fakat lenf bezi şişmesi durumunda hayati bir tehlikeye sebep olmaması için doktora başvurmak oldukça önemlidir. Lenf Bezi Şişmesi belirtileri nelerdir veya nasıl anlaşılır yazımızın devamında görebilirsiniz.

 

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri

Genellikle lenf hücrelerinde başlayan lenfoma kanseri ile benzerlik göstermesi oldukça hayati bir önem teşkil etmektedir. Lenf bezleri vücudumuzun hastalık ve enfeksiyonlara karşı kurmuş olduğu bir bağışıklı sistemi koruyucusudur. Bu nedenle de lenfoma kanseri belirtilerinde de lenf bezlerinin şişmesi akla gelen ilk belirtilerden biri olarak görülür.

Hastalığın belirtileri şişliğin nerede ve ne durumda olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

● Ateşlenme

● Nefes darlığı

● Dalakta büyüme

● Eklem ve kas ağrıları

Kısacası bu belirtileri önemsemeniz sizin için oldukça önemlidir ve lenfomaya neden olmaması adına uzman doktor .net gerekli önlemlerin alınması bu durumda da erken teşhis ve tedavi için önemlidir.

 

Lenf bezleri neden şişer?

Genellikle oldukça küçük olan lenf bezlerini şiştiklerinde dokununca da kolaylıkla hissedebilirsiniz. Özellikle enfeksiyon ve soğuk algınlığına bağlı olarak lenf bezlerinde şişmeler meydana gelebilir. Hatta bazende çeşitli bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu şişkinliklerin de oluşması görülebilir. Lenf bezlerinin şişmesine neden olabilecek bazı faktörler;

● Kulak enfeksiyonu

● Diş hastalıkları

● Yaralar

● Gribal enfeksiyonlar

● Kabakulak

● Kızamık

● Parazitlerin ve bazı bakterilerin neden olduğu şişkinlikler

● Bademcik iltihabı

● Hamilelik

● Tümör

 

 

Lenf Bezleri nerededir?

Vücudun sahip olduğu oldukça geniş bir alana sahip olan lenf bezleri yaklaşık 600 adettir. Kafanın arkası, kulak çevresi,diz ve kasıklarda, koltuk altı, köprücük kemiklerinde, alt çenede, gögüs ortası ve karın içinde de ganiş bir alana yayılan lenf bezleri bulunmaktadır.

 

● Özellikle baş ve boyun kısmında görülen lenf bezi şişmeleri genellikle solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu türde bir şişkinliktir.

● Daha kötü hastalıkların habercisi olarak görülen şişmeler genellikle köprücük kemiğinde oluşan lenf bezi şişmeleridir.

● Meme kanseri açısından ciddi bir belirti olan koltuk altı lenf bezlerinin şişmesi oldukça risklidir.

● Aynı zamanda en sık rastlanılan bir diğer lenf bezi şişmesi de kasık bölgesinde görülebilir.

 

Belirtiler doğrultusunda vücudunuzda farklı bölgelerde oluşan lenf bezleri şişmesi mevcut ise bu durum lenf düğümü büyümesi olarak adlandırılmaktadır ve bu yüzden ciddi bir sorun olmaması adına gereken teşhis ve tedavinin olması gerekir.

 

Lenf bezleri şişmesi teşhisi

Belirti ve şikayetlerin ardından başvurulan doktor kontrolünde fiziki muayenede ilk olarak büyüyen lenf bezleri değerlendirilir. Teşhisinin ardından tedavinin şekli lenf bezi büyümesinin nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu konuda kulak burun boğaz hastaneleri Adana lenf bezlerinin şişmesinin kaynağına göre gereken tedavi yöntemini seçer.

 

Şişmelerin türüne ve bulunduğu yere göre gerekli laboratuvar testleri istenilir. Fiziki muayene sonucunda ve laboratuvar testlerinin sonucunda lenf bezlerinin daha iyi görüntülenebilmesi adına ultrasonografi yöntemine gidilir. Yani kısacası şişmelere göre belirlenecek tanı yöntemleri mevcuttur. Örneğin; göğüs hastalıklarından kaynaklı olduğu düşünülen şişmeler için de tomografi gibi bazı görüntüleme yöntemleri vardır. Teşhisin yapılabilmesi ve net bir karar verilmesi açısından lenf bezi şişmesinin yeri, durumu oldukça büyük bir öneme sahiptir.

 

Lenf Bezleri Şişmesi nasıl tedavi edilir?

Hastalığın tedavisi lenf bezlerinin şişme nedenine göre değişiklik gösterir.

● Basit bir nedenden kaynaklı olduğu düşünülüyor ise şişlikler için ağrı kesiciler ya da sıcak kompres önerilmektedir.

● Lenf bezleri şişmelerinin bulunduğu bölgeye göre gidilecek bölüme karar verilir. Kulak ve boyun kısmında ise kulak burun boğaz doktorları tarafından, vücudun herhangi başka bir bölümünde ise dahiliye doktorları tarafından teşhis edilip tedavisi yapılmaktadır.

● Enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan lenf bezi şişmelerinde doktorunuzun önerdiği ilaçların kullanımı yanında dinlenmek, düzenli beslenmek ve bol su tüketmek de oldukça önemlidir.

● Lenf bezi şişmesi herhangi bir tümör yada kanserin neden olduğu türde ise öncelikle amaç şişliklere yönelik tedavi değil ona neden olan diğer ciddi hastalıkların tedavi

edilmesi yönündedir. Şişmelere neden olan bu hastalığın tedavisinde uygulanan kemoterapi gibi bazı yöntemler sayesinde şişmeler inebilir.

● Bağışıklık sisteminin neden olduğu lenf bezi şişmelerinde ise buna neden olabilecek alt adımlara bakılarak tedavi yöntemine karar verilir.

● Bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu lenf bezi şişmesi için de kullanılan antibiyotikler mevcuttur.

 

Şöyle ki Lenf bezi şişmesinde yapılacak tedaviyi belirleyen şey lenf bezi şişmesinin kendisidir. Bu yüzden teşhis ve tedavinin gerekli uzman doktorlar tarafından vakit kaybetmeden yapılması kaçınılmaz bir durumdur.