GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-05-2020 21:38   Güncelleme : 18-05-2020 21:45

İYİ Parti İl Başkanlığından 19 Mayıs kutlama mesajı..

“19 Mayıs 1919'' bir milletin esarete, haksızlığa, yoksulluğa Mustafa Kemal’in önderliğinde başkaldırışının adıdır.

İYİ Parti İl Başkanlığından 19 Mayıs kutlama mesajı..

“19 Mayıs 1919 bir milletin esarete, haksızlığa, yoksulluğa Mustafa Kemal’in önderliğinde başkaldırışının adıdır.

Cihan imparatorluğunun başkenti İstanbul oldu bittilerle işgal edilmiş, bununla da yetinilmemiş işgal Anadolu’ya yayılmıştı. Bu işgale karşı çıkan Mustafa Kemal için yakalama kararı çıkarılmışken 19 Mayıs 1919’da Bandırma vapuruyla Türk milletinin yeni bir devletle tarih sahnesinde yerini alacağı ilk adım atılmıştır.

Türk milleti 600 yıllık bir imparatorluğun sonuna gelindiğini, işgal altında bir başkentteki padişahın artık milletin umudu olamayacağını anlayarak Mustafa Kemal’in etrafında birleşmiştir.

Yorgun ve fakir düşmüş bir millet, yüzyılın en büyük liderinin önderliğinde her türlü olumsuzlukla ve egemen güçlerle savaşarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Ne yazık ki yüz yıl sonra tabelalardan Türkiye Cumhuriyeti’nin sembolü olan TC kaldırılmış, Mustafa Kemal’in Türk milletine armağan ettiği bayramlar boykot edilir olmuştur.

19 Mayıs, bir direnişin ve inancın kıvılcımının ilk adımıdır.

19 Mayıs, bir varoluş mücadelesinin ilk adımıdır.

19 Mayıs, yedi düvele meydan okumanın ilk adımıdır.

19 Mayıs, Polatlı’ya kadar gelecek olan Yunan’ın denize döküleceği mücadelenin ilk adımıdır.

19 Mayıs, yeni bir devlet olarak doğmanın ilk adımıdır.

Kısacası 19 Mayıs, bir medeniyet projesi olarak mazlum milletlere örnek ve ilham verecek destansı mücadelenin adıdır. Kimsenin unutturmaya gücü yetmeyecek, dünya durdukça mazlum milletlere örnek olmaya ve ilham vermeye devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, Tüm Gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Sevgi ve Saygı ile kutluyoruz” 

''Ne mutlu Türk’üm diyene.”

Selahattin YILDIZLAR

Çanakkale İYİ Parti İl  Başkanı