GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2020 11:38   Güncelleme : 09-03-2020 21:40

CHP İL BAŞKANLIĞI 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI..

Bugün, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadınlarımız Ekonomik krizin faturasını en ağır şekilde sırtına yükleyip, bedeller ödemektedirler.

CHP İL BAŞKANLIĞI 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI..

Bugün, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadınlarımız Ekonomik krizin faturasını en ağır şekilde sırtına yükleyip, bedeller ödemektedirler. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, hem eve kapanmak zorunda kalan kadınlarımızın hem de iş hayatında bulunan emekçi kadınlarımızın karşılaştıkları sorunları açığa çıkartmak ve beklentilerini somut çözüm önerilerimizle ortaya koymak için ağır yaşam koşullarını hafifleterek, güvencemiz olan kadınlarımızı artık ezdirmeyeceğiz.

İktidarın izlediği yanlış politikalar sonucunda, kadınlarımızın yaşadığı sosyo-ekonomik-bedensel ve ruhsal durumları görmezden gelinmeyecek; krizin, sömürünün, cinsiyete dayalı ayrımcılığın, istihdamdan dışlanmanın, kadın cinayetlerinin, kayıt dışı düşük ücret ve güvencesiz çalıştırılmanın yükleri altında ezilen kadınlarımızın yalnız olmadıklarını bilmelerini istiyor ve mücadelemiz için daha çok sebebimiz olduğunu biliyoruz.

Kadınlarımızı çaresizleştiren sömürü koşullarını ortadan kaldırmak, güvencesiz ve niteliksiz işlere mahkum eden, bakım yüklerini arttıran, şiddeti derinlere sürükleyen, sosyal yaşamlarını yok ederek eteğine, makyajına, doğuracağı çocuk sayısından, nasıl doğum yapacağına, oturuşuna, yürüyüşüne karışan, kadınlar üzerinde aşağılayıcı bir egemenlik kuran AKP zihniyeti artık yolun sonuna geldi. Günümüzün can alıcı sorularımıza yanıt verecek ve sorunlarımıza çözüm üretecek politikalara sahip değillerdir.

2019 TUİK işsizlik verilerine göre 15 yaş üstü nüfusun 31 milyon 288 binini kadınlar oluşturmakta ve 20 milyon 691 bin kadının hiç bir şekilde iş gücüne dahil olmadığını, aynı yılın Aralık ayındaki yapılan araştırmada ise 1 milyon 933 bin kadınımızın İŞKUR’a kayıtlı olduğunu görüyoruz.

Ülkemizde her on kadından yalnızca üçünün istihdam edilmektedir. İstihdam edilen kadınlarında yaklaşık %40’ı kayıt dışı çalışmaktadır. Yani 10 kadından 4’ü kayıt dışı çalıştırılmaktadır.

100 Emekçi kadınımızdan 7’si sendika üyesi ve son 4 yılda ortalama her yıl 113 kadın iş cinayetine kurban gitmiştir.

İş yerlerinde her 20 kadından 14’ü cinsiyete dayalı ayrımcılık, yine her 20 kadından 12’si ücret ayrımcılığına maruz kalmaktadır. Kadınlarımızın %93’ü örgütsüz, sendikasız olarak çalışmaktadır.

AKP iktidarı döneminde kadınlarımız; istihdamdan dışlanmaya, işsizliğe mahkum edilmeye, sömürülmeye devam etmektedir.

Bu dünyada hak arama mücadelesi 1857 yılında bugün kadınlarımız tarafından aranmış ve 129 kadın yanarak hayatını kaybetmiştir. Yaşanan büyük bir dramın sonucunda hala “HAK, HUKUK, ADALET” sloganıyla mücadele vermek zorunda bırakılıyoruz. Kadınlar hayatın her yerinde aktif olarak var olmak zorundadır. Eğer kadınlar başları dik ve cesur bir şekilde yeniden hak arama mücadelesinde yer alabilirse, iktidar yolumuzun önü açılacaktır. Korku ikliminin karanlığını, birleşen örgütlü kadınlar aydınlatacaktır.

Metin Ümit URAL

CHP Çanakkale İl Başkanı