GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-03-2020 22:03

GESTAŞ'ın Borçlanabilme ve kefalet yetkisi isteği reddedildi...

İl Genel Meclisi mart ayı toplantılarının son birleşimi bugün gerçekleştirildi.

GESTAŞ'ın Borçlanabilme ve kefalet yetkisi isteği reddedildi...

İl Genel Meclisi mart ayı toplantılarının son birleşimi bugün gerçekleştirildi. Bir süredir kentin gündeminde yer tutan ve geçen ay meclisin reddettiği borçlanma konusu yeniden gündeme geldi. GESTAŞ’ın gemi satın alabilmesi için İl Genel Meclisi’nden istediği, “Borçlanabilme ve kefalet yetkisi” CHP Grubunun oy çokluğu ile reddedildi. 

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan “Borçlanabilme ve kefalet yetkisinin verilmesi” ile ilgili rapor, bu ayki İl Genel Meclisi toplantılarının son birleşiminde görüşüldü. Komisyon raporu, AK Parti, CHP ve MHP grupları arasında bir süre tartışma konusu oldu.

AK Parti Grubunun tarihi sorumluluk olarak <nitelediği borçlanma yetkisinin verilmesini, CHP Grubu yeterli belge ve bilginin verilmemesi gerekçesiyle reddetti.

Komisyon, GESTAŞ’ın talebi üzerine hazırladığı raporu “Borçlanma yetkisi ve kefalet istemi haricinde konuya münhasır başka bir bilgi ve belgenin talep dosyasında bulunmadığı, salt talep evrakı üzerinden ilgili inceleme ve değerlendirmenin yapılmasının mümkün olmadığı” gerekçesiyle ret yönünde karara bağladı. Rapor, AK Parti ve MHP Grubunun 16 oyuna karşı CHP Grubunun 18 oyuyla kabul edildi.

Toplantının sonunda CHP Grubu, grup toplantı salonunda basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Gündem Gazetesi

Eylem Gözeldere