ÇEVRE
Giriş Tarihi : 29-09-2019 17:49

Havana, Suyuna, Toprağına sahip çık etkinliğine KAHOT ta destek verdi.

Çanakkale ve civardan gelen çevreci gruplar Çan Çevre Derneği önderliğinde Çan Söğütalan Köyü'nde kestane şenliği yaptı.Ağı Dağı'na kurulması planlanan altın madeni için şenlikli eylem yapan çevreciler köylüleri bilgilendirdi.

Havana, Suyuna, Toprağına sahip çık etkinliğine KAHOT ta destek verdi.

Söğütalan Köyü'nde Çan Çevre Derneği tarafından basın açıklamasında bulunuldu. Çevre Derneği Başkan Yardımcısı Aysel Zallıoğlu tarafından okunan basın açıklamasında, "Kazdağları Çanakkale'nin yaşam alanıdır. Ekolojik dengesi, ormanları, suyu ve havası ile Türkiye cennetidir. Doğduğumuz, doyduğumuz, yaşadığımız ve geleceğe bırakacak en hayırlı mirasımızdır. Burada işletilecek altın madeni kullanacağı su için Bardakçılar üzerine baraj kuracak, Kocabaş Çayı kuruyacak, köyler zarar görecek, madenin siyanür havuzlarından buharlaşan siyanür havaya karışacak. Zaten iki termik santralimiz var, verdikleri zararın bedelini hala ödüyoruz. Ağı Dağı'nın bedeli daha da ağır olacak. Çan bizim hepimizin, şimdi Ağı Dağı'na sahip çıkma zamanıdır" ifadeleri yer aldı.

KAHOT'tan Ağı Dağı için gösteri

Çan'ın gururu Kazdağları Halk Oyunları topluluğu (KAHOT)  da doğa için gösteri yaptı.

Söğütalan Köyü'nde gerçekleşen çevre eyleminde Çanakkale yöresinden oyunlarını sergileyerek kurulması planlanan altın madenine tepki gösteren KAHOT başta çevreciler olmak üzere herkesten büyük bir alkış aldı.

Öte yandan çevre eylemi için Çan'da bulunan Çan Bisiklet Platformu da Ağı Dağı için pedal salladı. Pazar sabah 07.00 gibi yola çıkan pedallılar 4 saat kadar süren bir yolculukla Ağı Dağı'na gelerek kurulması planlanan altın madenine tepki gösterdi.

Söğütalan'daki kestane şenliğine Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi , CHP 27.dönem milletvekili adayı Metin Ümit Ural, CHP Çan İl Genel Meclis Üyesi Erdal Güler, CHP Çan Belediye Meclis Üyesi Sevcel Arslan, çevreci gruplar, vatandaşlar ve Söğütalan Köyü sakinleri katıldı.

Eylem, Kazdağları andının okunmasının ardından maden kurulması planlanan bölgede doğa yürüyüşü yapılması ile sona erdi.