DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-09-2019 12:00   Güncelleme : 19-09-2019 12:14

Azerbaycanda gazeteci yazdığı habere göre , hapis olundu

12 haziran Polad Aslanov rüşvet ilgili yazdığı habere göre, kendisi ve eşi gümrükte bekletilerek hapsedilmiştir.

Azerbaycanda gazeteci yazdığı habere göre , hapis olundu

12 haziran Polad Aslanov  rüşvet ilgili yazdığı habere göre, kendisi ve eşi gümrükte bekletilerek hapsedilmiştir. Aynı gün Polat Aslanov ve eşinden , avukat olmadan ailesi ile tehdit ederek ifadeleri alınıb.

Polad hapis edilmemişden bir kaç gün önce, Aslanova iki defa ifade için belge gönderilib. Hapis oludukdan sonra Aslanovun arandığını söylemişler.

 Avukat Elçin Sadıgov Polad Aslanov'un yeniden avukatının katılımıyla ifadesi alınması ile ilgili müracaata verdiği için, savcı Cavid Guluzade tarafından hehtit edilib .Polad Aslanov'un haklarını savunma yapmaması için baskı göstərib.bununla ilgili avukat Elçin Sadıgov resmi başvurular gönderdi. Bundan sonra ise savcı değiştirildi.

 Soruşturma hiçbir bilgi-belge takdim edebilmemişler.

 Mahkeme hakimleri savcının tehtitlerinden sonra , kanunsuz karalar çıkartıyorlar.

Şunu da belirtelim ki, Polad Aslanov sağlığında birkaç sorunları olmasına rağmen askeriliye gönderilmişdi . Askerlikden döndükten iki ay sekiz gün sonra ise hapis edildi.

 Ayrıca kalp hastasıdır. Sıhhatinde de sorunları var.

 Polat Aslanov'un hapsi yasadışıdır. Gazeteci faaliyeti ile ilgilidir.   "Rüşvet ve özbaşınılıklarından" aydınlattığına göre, eski başkanı Medet Quluyevin siparişi ile hapis edildi. Gazetecinin hapsinden birkaç gün sonra, Medet Guluyev başkan görevinden çıkartıldı. Siparişi o vermesine rağmen hala hapistedir.

 Polat Aslanov'un çalışmalarını inceleyen her iki savcılar  hakkında diğer yasadışı işlerine göre, mahkeme süreçleri devam ediyor .

 Gazeteci Polad Aslanov'un yasadışı tutuklanması ile ilgili ailesi Cumhurbaşkanı Aliyev'e, Başkan Yardımcısı Mehriban Aliyeva'ya, İnsan Hakları Savunucusu Elmira Süleymanova'ya, Başsavcı Zakir Garalov'un, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin Azerbaycan temsilciliğine, resmi başvurular yapmışlardır. Ama başvurulara hiçbir cevap gelmedi.

Gazeteci Polad Aslanov'un eşi Gülmirə Aslanova.